Rideg László,a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke öt oldalú együttműködési megállapodást írt alá a Siklósi Vár lovagtermében december 19-én, szerdán, hogy a Paks II atomerőmű beruházás a következő években átgondoltan és összehangoltan, az érintett térségek fejlődését előmozdítva valósuljon meg.
A dokumentumot Süli János, a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter, Rideg László Bács-Kiskun Megye, Madaras Zoltán Baranya Megye, Fehérvári Tamás Tolna Megye, Biró Norbert Somogy Megye Önkormányzata képviseletében látta el kézjegyével.
Süli János az aláírás alkalmával kiemelte, hogy az erőmű-beruházás számos fejlesztési lehetőséget kínál a négy megye számára. A projekt megvalósításának fő szakaszában egy időben mintegy nyolc- tízezer ember érkezik, tartózkodik tartósan a térségben. Őket a tervek szerint a beruházás 30 kilométeres körzetében helyezik el.
A vízi szállítás, a Kalocsa-Paks Duna-híd megépülése lehetővé teszi, hogy a Duna Bács-Kiskun megyei oldalán lévő települések is hatékonyan bekapcsolódjanak a beruházás megvalósításába. A munkaerő mozgását, a környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve 150-200 elektromos busszal kívánják megoldani, amelyek a meglévő és a leendő blokkok dolgozóinak szállításról is gondoskodnak majd – fogalmazott a miniszter.
Rideg László az együttműködési megállapodásról szólva elmondta, az a gazdaság, az oktatás, az egészségügy, továbbá a kultúra, sport és a turisztika területére is kiterjed. Fontos elemként jelenik meg benne, hogy a paksi beruházáshoz legközelebbi megyék, köztük Bács-Kiskun vállalkozásai összehangoltan vegyenek részt a megvalósításban.
Ez nemcsak új cégek betelepítését, alapítását, hanem a már meglévő vállalkozások kapacitásának, piacának bővítését, élénkítését is magába foglalja.
A megyei közgyűlés elnöke emlékeztetett, az orosz partnerrel kötött szerződés értelmében a beruházást negyven százalékban magyar vállalkozókkal valósítják meg. Ebből adódóan van hangsúlyos szerepe a Paks közelében lévő megyéknek, köztük Bács-Kiskun megyének. Rideg László szerint az új blokkon kívül számos egyéb munkalehetőség is nyílhat majd a régióban élők számára. Mások mellett a mezőgazdasági termelők profitálhatnak abból, hogy termékeik iránt megnövekszik majd a kereslet. A cél az, hogy a Paks II atomerőmű ne csak a megépülése idején, de azt követően is jelentős munkahely legyen a térségben – hangsúlyozta Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke.