A Fővárosi Főügyészség január 31-én, csütörtökön különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett hűtlen kezelés, bűnszervezetben, üzletszerűen és különösen nagy értékre, befektetési vállalkozás vezető tisztségviselőjeként elkövetett pénzmosás és más bűncselekmények miatt nyújtott be vádiratot a Kecskeméti Törvényszékhez. Az ügy vádlottjai a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet vezetője és további négy társa.
A Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint a vádlottak ellen kétmilliárd forint hűtlen kezelése, pénzmosás és más bűncselekmények miatt emelnek vádat. Ezt a bűnügyet az elhíresült Quaestor-üggyel összefüggésben a soltvadkerti takarékszövetkezetnél derítették fel, de mint korábban beszámoltunk róla, a Soltvadkerti Takarékszövetkezet vezetői tisztségviselői ellen számos más, kalocsai szálakkal is rendelkező ügyben nyomoztak, amelyek már korábban vádemelési, illetve bírósági szakaszba jutottak.
Az ügy elsőrendű vádlottja a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet korábbi vezetője, a negyedrendű Tarsoly Csaba, aki egyúttal elsőrendű vádlottja a Fővárosi Törvényszéken 2016 nyarán kezdődött, elhíresült Quaestor-pernek is. A soltvadkerti takarékszövetkezet ügyében öt ember ellen emelnek vádat.
A Fővárosi Főügyészség vádirata szerint Tarsoly Csaba 2004 tavasza előtt megállapodott a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet vezetőjével egy kölcsönösen előnyös, ám jogellenes, korrupciónak minősülő gazdasági tevékenységben. Tarsoly Csaba vállalta, hogy a Quaestor cégcsoporton keresztül a takarékszövetkezet vagyonából folyamatosan finanszírozza az elsőrendű vádlott, azaz a takarékszövetkezet vezetője fiának, valamint a másodrendű vádlottnak a cégét, és ezt színlelt értékpapír-vásárlásokkal leplezik. Cserébe a takarékszövetkezet vezetője azt vállalta, hogy esetenként a Quaestor csoport kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges forrásokat biztosítja a szövetkezet pénzéből. Ezekért ellenszolgáltatás nem történt, így a takarékszövetkezetnél vagyoni hátrány keletkezett.
A VÁDLOTTAK 2004 ÉS 2010 KÖZÖTT TÖBB MINT 2,3 MILLIÁRD FORINT VAGYONI HÁTRÁNYT OKOZTAK A TAKARÉKSZÖVETKEZETNEK, AMELYBŐL MINTEGY 500 MILLIÓ FORINT EREDETÉT LEPLEZTÉK ÚGY, HOGY FIKTÍV JOGCÍMMEL ÁTUTALÁSOKAT HAJTOTTAK VÉGRE ÉS HOZZÁNYÚLTAK A HÁZIPÉNZTÁRHOZ.
Ebben az ügyben a Fővárosi Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett hűtlen kezelés, bűnszervezetben, üzletszerűen és különösen nagy értékre, befektetési vállalkozás vezető tisztségviselőjeként elkövetett pénzmosás és más bűncselekmények miatt nyújtott be vádiratot a Kecskeméti Törvényszékhez.
A Fővárosi Törvényszéken 2016 júliusában elkezdődött perben a Fővárosi Főügyészség 2016 februárjában nyújtotta be vádiratát. Ennek lényege, hogy Tarsoly Csaba és tíz társa 2007-től 2015-ig olyan bűnszervezetet működtetett, amely a
QUAESTOR CÉGCSOPORT BEFEKTETŐINEK A VALÓSÁGBAN NEM LÉTEZŐ ÉRTÉKPAPÍROKAT IS ÉRTÉKESÍTETT.
Az ügyészség öt vádpontban 5458 rendbeli csalást és sikkasztást ró a vádlottak terhére. A Tarsoly Csabát érintő cselekmények száma a vád szerint 753 rendbeli. Az ügyészség az 50 millió forintnál nagyobb kárt elszenvedő 232 befektető sérelmére emelt vádat csalás miatt. A vádbeli cselekmények elkövetési értéke mintegy 77 milliárd forint, az ügynek több mint harmincezer sértettje van. Időközben az ügyészség már újabb vádiratokat is benyújtott.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda tavaly júniusban, vádemelési javaslattal fejezte be a soltvadkerti takarékszövetkezet ügyben a nyomozást, a vádemelés 2019. január 31-én történt meg.