Ritka kettőség szövi át a kalocsai pedagógus, több gyermekvers-kötet szerzőjének első díjat nyert költeményét. Mint elmondta, az „esélytelenek nyugalmával érte „Az utolsó fecske” című versének sikere”. Tovább olvasva az is kiderül, hogy miért!
Április 22-én, a Föld napján alkalmából hirdetetett mese- és versíró pályázatot a Kacaj Panka Mesetár társaság és az idei évben fennállásának 150. évfordulóját ünneplő Fővárosi Állat- és Növénykert, „Engedd élni!” címmel.
A kiírás aktualitását arra a tudományos tézisre építették, miszerint kimutatható, hogy az emberi tevékenység nyomán a fajok eltűnésének folyamata mára a tízezerszeresére gyorsult. Azt határozták meg hát feladatul a tollat ragadók számára, hogy tehetségüket a környezetvédelem fontosságának üzenetére koncentrálva kamatoztassák.
A felhívásra öt ország több mint hatvan településéről érkezett százharmincnégy pályamű, így Kalocsáról is, Papp Róbert költő-tanár keze nyomán. Ezeket első körön önként jelentkező, ötszáz mesetesztelő gyermek bírálta, majd az általuk továbbjuttatott hetvennyolc munkát már szakmai zsűri szűrte tovább. A „mi Cerkafirkánk” négy pályaművel indult a felnőtt-vers kategóriába, amelynek végső hajrájába „Az utolsó fecske” című költeménye jutott be.
Október 16-án, amikor Róbert feleségével és három gyermekével az oldalán útnak indult az állatkert Varázshegyének Csillagtermében tartott eredményhirdetésre, elmondása szerint még fogalma sem volt arról, hogy milyen végső bírálat született. A finalisták alkotásait egyesével játszotta el színházi társulat az ünnepségen.
– Annyit tudtam, hogy az enyémen kívül öt másik vers lett döntős. Én már a harmadik helyezésnek is örültem volna, hiszen hallva, hogy valamennyi bemutatott lírai és prózai munka alapvetően pozitív kicsengésű, éreztem, hogy az enyém kilóg a sorból. Ahogy elkezdődött a visszaszámlálás a harmadik helytől, amikor nem hallottam a nevem, a remény is elkezdett halványulni. Ezt követte a második, aki szintén nem én voltam. Ekkor már biztos voltam abban, hogy ez most nem sikerült és teljesen váratlanul ért, amikor bejelentették, hogy az enyém lett a győztes vers – idézi fel boldogan a hétvégi történéseket.
– A vers egy kitömött, múzeumi madárról szól, amelyről kiderül, hogy ő volt a Földünkön élt utolsó fecske. Ennek az alapgondolatát az adta, hogy különböző magyarázatok szerint, de számokkal bizonyítható, hogy évtizedről évtizedre lefeleződik a hazánkban élő fecskeállomány, és eljöhet az a pillanat, amikor Magyarországon már nem találkozhatunk majd fecskével – foglalta össze játékos rímekbe szedett, alapvetően komor üzenetet tolmácsoló, gondolatébresztő írásának a történetét Papp Róbert, akinek ezúton is gratulálunk az elért eredményhez!