A laktanya öt csarnokát érintik majd felújítási munkák, és egy új irodaépület is megépül abból az egymilliárd forintból, amihez két TOP pályázat nyújt fedezetet. Az iparterület fejlesztésére vonatkozó pályázat 800 milliót jelent, az egyik csarnokban kap majd helyet az inkubátorház, amelyre további 200 milliót nyert a város. A többi négy csarnok közül kettő szolgálja majd a Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Kft.-be beolvadt Parkgondozó Kft. telephelyigényét, a másik két csarnokban – az inkubátorházhoz hasonlóan – kalocsai vállalkozók folytathatják majd tevékenységüket. Az új épületre már van jogerős építési engedély, a többi munka nem engedélyköteles, tehát, ha a most folyó kiviteli tervezés lezárul, akkor indulhat az építkezés, aminek 2020 őszén le is kell majd zárulnia. A KALOhíreket Boromisza Viktor, a műszaki osztály vezetője tájékoztatta.
Nagy vonalakban már összefoglaltuk a város projektjeiről a múlt héten Boromisza Viktor műszaki osztályvezetőtől kapott átfogó tájékoztatást.
Most a Foktői úti laktanya északkeleti részéből kiszakított és a kalocsai önkormányzat által tulajdonba vett területen készülő iparterület-fejlesztési projektekről, a néhai Parkgondozó telephelyének áttelepítést lehetővé tevő rekonstrukcióról, illetve a kezdő vállalkozások ideiglenes telephelyének célját szolgáló inkubátorház létesítéséről írunk meg minden aktuális információt.
A Paksi köz felől megközelíthető egykori honvédségi területet az önkormányzatnak 2018-ban sikerült tulajdonba megszereznie az államtól. Nem ipari park létesítéséről, hanem egy ipari tevékenységek végzésére alkalmas telephely kialakításáról van szó, ahol pályázati rend szerint nyílik majd lehetőségük a kalocsai vállalkozásoknak, hogy ott az önkormányzattól telephelyet béreljenek.
Összesen több mint 6000 négyzetméter beépített terület, több mint ezer új építésű
A beruházás keretében a meglévő öt, egyenként ezer négyzetméteres csarnok felújítása – tetőszigetelés, nyílászárócsere, elektromos hálózat felújítása – mellett
a területen egy központi irodaépület és szociális épület fog létesülni, közel 1100 négyzetméterrel,
és az egész területen teljesen újraépítik a közműveket, viszont az utak megfelelnek majd a telephely céljainak, így azok jelenlegi formában maradnak fönn.
A város tulajdonában lévő gazdasági társaságok egyesülését követően a Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Nonprofit Kft. is ide teszi át majd a székhelyét a beruházás lezárását követően.
A felújítandó öt csarnoképületből kettőt fog igénybe venni a Vagyonhasznosítási Kft. Az egyikben műhelyek, szerelőműhely, asztalosműhely, lakatos műhely, valamint e tevékenységekhez szükséges műhelyek, raktárak kerülnének kialakításra, a másik gépkocsi-tárolóként működne.
Szintén a város cége venné igénybe a létesítendő irodaépület nagy részét, de igény szerint itt is lehetőség lesz arra, hogy a leendő bérlőknek is helyet biztosítsanak. A betelepülő vállalkozásoknak lehetőségük lesz például öltözők, illetve közös használatú helyiségként előadó, tárgyaló és szociális helyiségek használatára is.
A három további épület egyikében létesül majd az inkubátorház, kettőt pedig kalocsai vállalkozásoknak adhat bérbe a város. E bérleti lehetőségre volt is már érdeklődő – tudtuk meg – azonban erre a két épületre valószínűleg az önkormányzat belső szabályzata alapján, a gazdasági bizottság hatáskörében pályázatot kell majd kiírni. De az elbírálási szempontrendszert ki lehet úgy alakítani majd, hogy a város gazdaságfejlesztési céljait és a lakosság elégedettségét is szolgálja az eredmény.
A bérleti díjat a létesítmény fenntartására, illetve fejlesztésére kell majd fordítani a pályázati feltételek szerint.
A bruttó 800 millió forint bekerülési költségű iparterület-fejlesztési projekt befejezési határideje a támogatási szerződés szerint 2020 októbere.
Inkubátorház újszülött vállalkozásoknak
A Vagyonhasznosítási Kft. által nem használt három épületből tehát az egyik az inkubátorházhoz tartozik majd. Ennek kialakítása még tervezés alatt áll, de az már tudható, hogy ott a szükséges infrastrukturális és állaghelyreállító, -megóvó munkálatokon kívül térbeli felosztásnak is történnie kell. A tervek szerint négy-hat egységre fogják tagolni az egy légterű csarnokot, amelyeket induló vállalkozásoknak lesz lehetőségük műhely, raktár kialakítására igénybe venni, jellemzően fizikai tevékenységekhez.
Az inkubátorház tervezését nehezítette, hogy a pályázat kritériumrendszere szerint a majdani bérlő vállalkozások nem lehetnek két évnél régebbiek. Amikor tehát beadták a pályázatot, akkor olyan vállalkozások igényeit kellett figyelembe venni, amelyek a 2021. év eleji induláskor lesznek két évesek, vagyis most legföljebb pár hónaposak, vagy még létre sem jöttek. Tehát 2017-ben beadott pályázatban 2019-ban létesülő vállalkozások igényeit kellett megfogalmazni.
Ráadásul a vállalkozások legföljebb három éven át maradhatnak az „inkubátorban”, így az ötéves fenntartási időszak alatt legalább egyszer cserélődniük kell a bérlőknek. Tehát még a 2021-24-ben, évek múlva létesülő vállalkozások majdani igényire is tekintettel kellett lenni. Így a tervezésnél a kihasználhatóság sokoldalúsága, rugalmassága alapvető szempont volt, hogy minél szélesebb körű legyen a lehetséges felhasználóknak a köre – fejtette ki portálunknak Boromisza Viktor.
Terület-előkészítés lőszermentesítéssel
Miközben folyik a kiviteli tervezés, a fölvadult aljnövényzet és a munkát akadályozó fák kivágásával már elkezdődtek a terület-előkészítési munkálatok, amivel párhuzamosan a lőszermentesítés is megtörtént. Egyébként nem találtak semmit a területen, amit szakértői vélemény igazol.
Az elkövetkezendő időszakban kivágott fák tuskóinak és gyökérzetének eltávolítására kerül sor. A kiviteli tervdokumentáció várhatóan a hó végéig, május elejéig elkészül.
Ezt követően a tervek felülvizsgálata következik, amelynek során beruházói oldalról a terveket tekintik át, részben az időközben fölmerült észrevételek, tervezői egyeztetésen elhangzottak beépítésének ellenőrzésére, részben a pályázat beadása óta eltelt három év alatti építőipari drágulás miatt az előzetes tervezői költségbecslés felülvizsgálata, illetve lefaragható költségek keresése végett.
Tervezés és finomhangolás
Szerencsére a pályázat elég nagy mozgásteret biztosít a műszaki tartalmat illetően, ezért az osztályvezető reményei szerint találnak majd olyan racionális módosításokat, hogy a beruházási összköltséget ne lépjék túl, de túlságosan fájdalmas kompromisszumokat se kelljen kötni a minőség terén.
Kérdésünkre válaszolva Boromisza Viktor elmondta, hogy a tervek a létesülő iparterület és
a közeli lakóterület elhatárolására por- és zajcsökkentő erdősáv létesítését, fásítást, parkosítást nem tartalmaznak,
de fölvetésünket befogadható javaslatként kezelte, és úgy vélekedett, hogy e zöldítési lépés a projekt teljes költségéhez viszonyítva valószínűleg nem is jelentene túl nagy terhet.