500 mázsa szociális tűzifát igényel önkormányzatunk az út menti fasorok, mezőgazdasági földterületek és a közutak közti területek tisztán tartása során kitermelt faanyagból – erről a legutóbbi testületi ülésen, múlt csütörtökön határozott a grémium. A kérdésről sürgősségi napirend keretében tárgyaltak, és nagyon sürgős lehetett, mert úgy tűnik, egy tizedesjeggyel elszámolták a dolgot.
Bár magát a pályázati kiírást nem láttuk, de a testületi ülésen elhangzottak alapján arról volt szó, hogy a város a 10 millió forintos éves összeghatárig terjedőleg nyújtja be igényét – noha a 10 milliós plafont szintén említő előterjesztésben leírtak szerint ez nem egyértelmű.
De miről is van szó?
Az 5000 főnél kisebb lélekszámú települések jól bejáratott pályázati rendszeren keresztül juthatnak szociális tűzifához, amelyet az önkormányzatok osztanak szét a lakosok közt, rászorultsági alapon.
Most egy másik pályázat keretében Kalocsa is szociális alapon kiosztható faanyaghoz juthat. E célra a közfoglalkoztatási program keretében az utak és termőföldek közti fásult területek ritkítása, csonkolása, cseréje során keletkezett faanyagot osztják föl a jelentkező önkormányzatok közt.
A kitermelt faanyagot a Közútkezelő telephelyein gyűjti össze, majd átadja a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) pályázati rendszerében kiválasztott jelentkezőknek. Az érintett önkormányzatok a faanyagokból összeállított csomagokat kizárólag szociális tűzifaként oszthatják szét, és vállalniuk kell a szállítás költségeit.
Amennyiben a szociális tűzifaként való kiosztásra alkalmas anyag az igényelt mennyiségben rendelkezésre áll Közútkezelő solti, illetve a kiskőrösi telephelyén, akkor a mostani döntés értelmében a Parkgondozó Kft. feladata lesz beszerezni a szükséges igazolást az MNV-től. A, majd a tűzifa elszállításáról, a faanyag földarabolásáról és tárolásáról is a Krt. lesz hivatott gondoskodni.
A szétosztásban a Családsegítő Szolgálat, a Gyermekjóléti Szolgálat és a Kalocsai Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálata köti egyeztetés során alakul ki a lista a szociálisan rászorult személyekről, családokról, amelyet a Kulturális, Oktatási és Szociális Bizottság hagy majd jóvá. A tűzifa-segélyben csak olyanok részesülhetnek, akik más önkormányzati támogatást nem kapnak.
Mennyi? – 500! – Mi 500? – Hát, mi mennyi?
Pályázni legföljebb 10 millió forint értékben lehet.
A kalocsai önkormányzat a testületi ülésen dr. Bálint József által elmondottak szerint 500 mázsa puhafára adott be igényt, amit – bár az előterjesztés erre nem tér ki – a megadott tízmilliós összeghatár figyelembevételével állapítottak meg.
Ezt megerősíti dr. Angeli Gabriella önkormányzati képviselőnek az MSZP internetes oldalán elhelyezett cikke, amely így fogalmaz:
Önkormányzatunk 500 q tűzifára jelentette be igényét, a maximálisan engedélyezett legfeljebb 10 millió Ft keretösszeg erejéig. Ez csak négy dolgot jelenthet: