Még tavaly mutatták be az önkormányzatnak a kalocsai főutcát, a Szent István király utat két oldalról szegélyező fasor leváltására készült kertészeti terveket. Erről még tavaly tárgyalt az önkormányzati testület, de a döntést elodázták: megkérdezik a lakosság véleményét is a tervekről. A polgármester szerint nem lesz érdeklődés az ügyben meghirdetett lakossági fórumra, ami szerintünk legalábbis kétesélyes, mivel a város népe igen erős szálakkal kötődik a városképet meghatározó évszázados ostorfákhoz. De az biztos, hogy ha nem kérdeznék meg a várost, akkor hatalmas fölzúdulást váltana ki, amikor minden előzetes figyelmeztetés nélkül nekilátnak az öreg fasor kivágásához. Az sem biztos, hogy megnyugvást hozott volna, hogy iziben nekiláttak volna a fák pótlásának – csak épp a megszokott, tévesen berkenyéknek is nevezett ostorfák helyett teljesen más karakterű fafajokkal…
Ha a múlt hónapban már előterjesztett koncepciót elfogadják majd, akkor
A FŐUTCÁRA A JÓL ISMERT ÉS KÖZKEDVELT OSTORFÁK HELYÉRE KŐRISEK ÉS GALAGONYAFÁK KERÜLHETNEK.
– amint a fasor rekonstrukcióját megalapozó koncepció elfogadását javasló előterjesztés indoklásából kiderül.
A fasor megújításának alapdokumentumát adó kertépítészeti engedélyezési terv elkészítését kertészeti szakmérnök végezte, a városi főépítész bevonásával. Az elkészült dokumentációt október 3-án a város hivatalos honlápján isközzétették. Október 11-én az önkormányzat számára tervismertető fórumot is tartottak, ahol másfél órán át ismerkedtek a koncepcióval, amelynek elfogadására vonatkozó javaslatot december 6-án tűzték napirendre, és újabb bő másfél órán át vitáztak is róla a képviselők, érzelmektől fűtött felszólalásoktól sem mentesen. Portálunk a testületi ülésre a koncepcióról szóló előterjesztésből ismerte meg a tervet.
A napirendről folyt képviselő-testületi vita teljes leiratával sem olvasóinkat sem önmagunkat nem kívánjuk terhelni, de néhány hozzászólás tartalmát szükséges fölidézni, ha meg akarjuk érteni, hogy mi vezetett végül ahhoz, hogy
ELSŐ NeKIFUTÁSRA LEKERÜLT NAPIRENDRŐL A FASOR-REKONSTRUKCIÓS KONCEPCIÓ ELFOGADÁSA, A LAKOSSÁG VÉLEMÉNYÉNEK FÓRUMON TÖRTÉNŐ MEGISMERÉSÉT KÖVETŐEN TÉRNEK VISSZA A KÉRDÉSRE.
Drága, lakosság!
Simon Zoltán az előterjesztést előkészítetlennek mondta – mint később kiderült, itt nem a terv szakmai meglapozottságára gondolt, hanem arra, hogy nem látszott az előterjesztésből, hogy a terv fizikai megvalósítása milyen ütemezéssel, milyen forrásból történne meg. De leginkább a lakosság véleményét hiányolta, ezért jelezte, hogy a döntés elnapolására kíván ügyrendi javaslatot tenni. Előbb azonban elmondhatták a képviselők az észrevételeiket.
Szabó Balázsnak tetszett a kertészeti mérnök által végzett munka, de meglepte a kivitelezés költségvonzata, hiszen
MÁR PUSZTÁN AZ ELSŐ ÜTEM IS MINTEGY 15 MILLIÓ FORINTBA KERÜL MAJD.
A képviselő nem értette, hogy miért kell a koncepciót olyan sietve elfogadni, ha még az ütemezés időzítésének kérdései sem tisztázottak, hisz azt sem tudni, hogy a jövő évben lesz-e fedezet akár csak az első ütem megvalósítására. Kifejtette, hogy a tervet készítő szakember a már említett fórumon kielégítő válaszokat adott a kérdéseire, de jó lenne, ha ezeket a válaszokat a leginkább érintettek, vagyis a lakosság is megismerhetné, illetve saját kérdéseiket is föltehetnék.
Kőbe vésett fafajok
Amiatt is aggódott Szabó, hogy
AMENNYIBEN ELFOGADNÁK KONCEPCIÓT, AKKOR A KÉSŐBBIEKBEN ERRE HIVATKOZVA KÉSZ TÉNYEK ELÉ ÁLLÍTHATNÁK MAJD A TESTÜLETET, MONDVÁN, HOGY EZT EGYSZER MÁR MEGSZAVAZTÁK.
Később Török Ferenc is megkérdezte, amihez Angeli Gabriella is csatlakozott, hogy a koncepció elfogadása esetén
„a fafajok kőbe lesznek vésve?”A polgármester válaszában elmondta, hogy ez egy koncepció, és annak elfogadása az engedélyezési eljárás megindításához szükséges, majd az engedélyek birtokában a lehetőségek figyelembe vételével végezhetnék el a gyakorlati kivitelezés feladatait.
UGYANAKKOR TÉNY, HOGY EKKOR MÁR CSAK A KÖLTSÉGVETÉSI FORRÁS ELKÜLÖNÍTÉSÉRŐL DÖNTHETNÉNEK A KÉPVISELŐK
Most, vagy soha?!
– ezt megerősítette Boromisza Viktor műszaki osztályvezető tájékoztatása is, aki szerint
fontos, hogy szakmai tartalomról egyszer döntés szülessen, mert a nélkül nem lehet elkezdeni a kivitelezési munkálatokat. Most a szakmai kérdésekről születne döntés, így a későbbiekben ezekkel a kérdésekkel már nem foglalkozna a testület. Ha egyszer ezt elfogadják, akkor a későbbiekben mindig csak a költségvetési forrásokról kell dönteni– jelentette ki az osztályvezető, de aggályát is hozzátette:
HA MOST DÖNTENEK RÓLA, AKKOR EBBEN A FORMÁBAN LESZ MEGVALÓSÍTVA A PROGRAM, HA NEM DÖNTENEK RÓLA, AKKOR SEMMILYEN FORMÁBAN SEM LESZ MEGVALÓSÍTVA.
Szabó Balázs szerint lehetséges alternatívas volna, ha – a mérnök által végzett szakmai munka elismerése mellett – elodáznák a döntést, hiszen az önkormányzat birtokában lévő koncepciótervre mint alapdokumentumra hivatkozva a költségvetésben tervezhető az első ütem, majd az általa is szükségesnek tartott lakossági fórum tapasztalatainak ismeretében hozhatják meg a döntést a koncepció elfogadásáról, annak nyomán pedig a kivitelezéshez szükséges költségvetési lépésekről, közbeszerzésről és egyebekről.
A testület számára tartott tervismertetőn nem volt jelen a grémium minden tagja – ennek okait és megítélését illetően megoszlottak a vélemények:
EGY ÁLLÍTÁS, EGY TAGADÁS – PATT.
[Azt, hogy melyik fél figyelmetlensége okozta a távolmaradást, nem firtatjuk, főképp, mivel a később meghozott, dodonai döntés miatt a képviselőknek így is módja nyílik, illetve nyílt már az ülésen is számos kérdés tisztására.]
Török Ferenc: „Csak a lélek hiányzik”
Hiánypótló hozzászólásában a lakosság érzelmi kötődéseire terelte a figyelmet a képviselő:
Ez az anyag nagyon előkészített, csak egy dolog hiányzik belőle, a lélek. Török is osztotta Angeli Gabriella, Simon Zoltán és Szabó Balázs álláspontját, kifejezve hiányérzetét hogy nem kérdeztek meg az itt élőket.
Pontosan tudjuk, polgármester úr is tudja, hogy egyetlen faág levágásáért, egy fa kivágása miatt több százan tüntetnek, meg levelet írnak, a Facebook fölrobban tőle…” A képviselő emlékeztetett, hogy a kalocsaiaknak erős érzelmi kötődése van e fákhoz, történelmi és városkép okokból, amivel – meghajolva a szakmai érvek előtt – mégis tekintettel kellene lenni. Hiányolta a városban tevékenykedő örökségvédelmi célú csoportosulások véleményét is.
A képviselő emellett igyekezett védelmébe venni az ostorfákat, kérdezvén, hogy tágabb térállásba telepítve szakszerűbb növényvédelemmel és alakító metszéssel nem volna-e fönntartható e faj. A szakmérnök szerint azonban csak szabad térállásban érzik magukat jól, a rendszeres metszést pedig nem viselik el, genetikailag legyengülnek, ellenálló-képességét elveszítik, ráadásul a klímaváltozás miatt kártevőik is gyorsan szaporodnak. Mind e miatt az ostorfa kockázatos választás, például Kecskeméten is komoly problémákat okoz a túlzott használata közterületeken, ami az önkormányzat növényvédelmi költségeit is jelentősen megemelte.
Bolvárit meggyőzték
Bolvári Ferdinándot meggyőzte a tervezet megalapozottságáról és átgondoltságáról a kertészeti szakmérnökkel azon a bizonyos tervismertető tanácskozáson folytatott személyes konzultáció, noha kétségek között, szkeptikusan érkezett a tanácskozásra, de kérdéseire válaszokat kapott.
Épp ezért nem tartotta „ördögtől valónak”, hogy megkérdezzék a lakosságot is.
A képviselő megfordította felelősség kérdését, kérdezvén, hogy ha a tavaly nyárihoz hasonló vihar lecsap és a letörő faágak, leszakadása fakidőlések miatti károkért és személyi sérülésekért vállalja-e a felelősséget, aki nem szavazza meg a terv elfogadását.
Ugyanakkor azt is kérte a szakmai apparátustól, hogy a kalocsai városképbe illesztett látványtervet is készítsenek a lakossági fórumra.
Felszólalásában Filvig Géza is csatlakozott az elégedetlenkedő, lakossági fórum rendezését szorgalmazó képviselőkhöz.
Simon is fönntartotta, hogy meg kell kérdezni a lakosságot, hiszen ha előbb meghozzák a döntést, és utána tájékoztatják a lakosságot egy fórum keretében, akkor az emberek joggal kérdezik, hogy őket most miért hívták ide, ha már megszületett a döntés. Ezért az ügyrendi indtványát fönntartva arra kérte képviselőtársait, hogy vegyék le a napirendről a javaslatot. Ehhez csatlakozott Angeli Gabriella is – ezzel városházi matematika szerint már szinte megelőlegezve a kérdés elnapolását.
VÉGÜL HÉT IGENNÉL LEVETTÉK A NAPIRENDRŐL A JAVASLATOT, AMI ÁLTAL BÁLINT JÓZSEF KOMMENTÁRJA SZERINT 2019-BEN MÁR NEM LEHET HOZZÁ KEZDENI A FÁSÍTÁSI PROGRAMHOZ.
A lakossági tájékoztatására és a vélemények meghallgatására szervezett lakossági fórumot január kilencedike délutánjára hívták össze. Bálint József szerint nem lesz érdekel majd senkit. Ezért a cikk alatt fölmérjük a várható érdeklődést.
Addig is ismerkedjünk a koncepciótervvel, amelyről hamarosan külön cikkben számolunk be!