A tetőzés legrosszabb esetben is mintegy három méterrel lesz a harmadik árvízvédelmi fokozatot mindössze kilenc centiméter alulmúló, mindenkori legnagyobb vízállásnál. Az sem biztos, hogy eléri a legalacsonyabb készültségi szintet. Legalábbis Paksnál. Nagybajcsnál viszont a harmadfokú készültségi szintet súroló magasságában nyalogatják majd a hullámok a vízmércét az Eumet.hu szakportál előrejelzése szerint,de a mindenkori legmagasabb vízállástól ott is három méterrel alacsonyabban várható a tetőzés.
Az árhullám két-három nap alatt, Nagybajcsnál szombat délután megkezdődött, és előreláthatólag keddig jut el a tetőpontjára, a vasárnap reggeli szinthez képest mintegy három méter vízszintemelkedéssel, és várhatóan pár nap alatt le is vonul majd. A várható tetőzési szint a harmadfokú, legmagasabb árvízvédelmi készültségi szinthez tartozó 610 centiméteres magasság közelében fog alakulni – olvasható le a vízügyi portál adataiból és előrejelzéséből.
[Meg lehet próbálni kockával kidobni, hogy eléri-e, lásd az Eumet.hu grafikonjain! – A szerk.]
A VÍZÁLLÁS VOLT MÁR A MOST VÁRHATÓNÁL JÓVAL MAGASABB IS, A MINDENKORI LEGNAGYOBB VÍZÁLLÁS ENNÉL TOVÁBBI HÁROM MÉTERREL MAGASABBAN VOLT.
Budapestnél viszont az elsőfokú védekezési szintet sem éri majd el – azt alulról súrolja majd –, lejjebb érve pedig kissé még inkább elsimul az árhullám.
A PAKSNÁL VÁRHATÓ VÍZÁLLÁS-ELŐREJELZÉS SZERINT LEGALÁBB FÉL MÉTERREL, VAGY MÉG NAGYOBB VALÓSZÍNŰSÉGGEL 60-80 CENTIMÉTERREL ALACSONYABBAN TETŐZIK MAJD AZ ÁR A LEGENYHÉBB, ELSŐFOKÚ ÁRVÍZVÉDELMI KÉSZÜLTSÉGI SZINTNÉL.
A kalocsai Duna-szakaszon hétfőre virradó éjjel megkezdődött az áradás, és mintegy négy nap alatt, várhatóan 23-án, pénteken virradóra tetőzik majd, és még aznap ütemesen apadni kezd majd.
A Vízügyi Főigazgatóság hivatalos honlapján közzétett adatok szerint az áradás Nagybajcsnál a várakozásoknak megfelelő időben, de a vártnál is hevesebben vette kezdetét, mostanára elérte a reggelre prognosztizált vízállást, és egyben két centiméterrel meg is haladta az elsőfokú készültségi szintet.
Hasonló árhullám érkezett 2018 őszén – akkor videóra vettük, ahogy elindul a víz, hullámról-hullámra följebb nedvesítve meg a part száraz homokját.
A szél nevében is kérünk elnézést a hanghibáért!