A borkedvelő közönség számára nem újdonság, hogy a borok esetében az „alföldi” jelző már régen nem szitokszó. A borászati szakma újdonságaira is nyitott, kellő szakmai alázattal dolgozó borkészítők nedűi jól megállják a helyüket, sőt, egyes bortípusok esetében fölveszik a versenyt a legnevesebb borvidékek csúcsborászainak termékeivel is. Főleg, ha a metszéstől a palackozásig végigkíséri a borász a termést. Ez lehet a kalocsai Deák Pince titka is: Hajóson, saját területén termesztett szőlőből készített rozéja az ország nyolcadik legjobbja lett, rangos borvidékek ismert borászatainak termékeit utasítva maga mögé.
Az ország 22 borvidékének 230 pincészete összesen 897 tétellel nevezett a hazai borszakma legnagyobb hagyományú bormustrájára, melynek egyedisége, hogy egy háromszintű kiválasztási rendszeren alapul. A hegyközségi borversenyen, majd a regionális – esetünkben Hajós-Bajai – borversenyen is legalább ezüstérmet szerzett borokat lehet az országos megmérettetésre benevezni, de csak akkor, ha NÉBIH forgalomba hozatali engedéllyel is rendelkeznek az adott tételre vonatkozóan, ezzel egyben igazolva, hogy legalább 600 palackkal rendelkezik belőle a borászat az adott tételből.
Szóval,
ITT NEM LEHET „VÉLETLENÜL” ARNYÉRMET NYERNI!
Az idei év nagyszámú nevezése és a nevezők száma is jól bizonyítják, hogy az Országos Borverseny már hosszú évek óta Magyarország legnagyobb és legelismertebb borversenye.
A 2024. évi, sorrendben a 43. OBV fővédnöke dr. Nagy István agrárminiszter, védnökei pedig dr. Nyitrai Zsoltminiszterelnöki főtanácsadó és Rókusfalvy Pál nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos volt.
Az országos borverseny díjait ünnepélyes keretek között a Larus Étterem és Rendezvényközpontban adták át a 140 díjazott borászatnak.
Szép eredményeket ért el a Kunsági borvidék több borászata is, amint arról már írtunk, közölve a fehérborok közt elért arany és ezüstérmes alföldi nedűk listáját. E cikkünkben a rozé és vörös borok eredményeit szemlézzük.
A HAJÓS-BAJAI BORVIDÉKRŐL A LEGTÖBB ÉRMET A KOCH BORÁSZAT HOZTA EL.
A cég három pezsgője ezüstérmet, míg a Prémium kékfrankosuk aranyérmet kapott. Más környékbeli borászatok is eredményesen szerepeltek: a hajósi Matos Pince 365 nap nevű vörösbora szintén aranyérmet szerzett, a császártöltési Csanádi Szőlőbirtok cabernet sauvignon rozéja és Irsai Olivér bora pedig ezüstöt érdemelt – a teljesség igény nélkül.
A vörösborok eredményeit lásd a cikk alján!
Figyelemre méltó meglepetés, hogy rozé kategóriában hajósi kékfrankos rozéjával
A KALOCSAI DEÁK PINCE AZ ORSZÁG MINDEN BORVIDÉKÉRŐL BENEVEZETT, ARANYÉRMET SZERZETT TIZENÖT NEDŰ KÖZÜL IS KIEMELKEDVE, A NYOLCAIK LEGMAGASABB PONTSZÁMMAL NYERT ARANYÉRMET, ÉS CSUPÁN ÖT PINCÉSZET BORA ÉRT EL NÁLA JOBB ÉRTÉKELÉST.
A díjazott rozét a Deák Pince szervezésében már rendszeressé vált „Fröccsterasz” alkalmakon is megkóstolhatja a borkedvelő közönség, legközelebb augusztus 10-én, szombaton délután öt órától este tízig a Petőfi Sándor utca 16. szám alatt.