Nem tudom, másnak is föltűnt-e, de én azt tapasztalom, hogy tavasz óta sokkal több és többféle madár van a városban, mint szokott. Ennek ugyanaz lehet az oka, mint annak, hogy ennek a környékünkön meglehetősen ritkán látott, ráadásul erdei bogárfaj egyedei városunkat választják nászuk színteréül: kiszorultak az életterükről. Találkozott velük ön is? Szavazzon!
Az alább beágyazott videón látható két bogáron kívül még egy orrszarvúbogárral találkoztam, elég meglepő módon: szellőztetés céljából kinyitottam a padlásföljárót, és a lépcső alján ott állt egy hím orrszarvúbogár, mintha csak élne. De nem élt, és pár napja még nem volt ott. Tehát valahogy bejutott a padlásunkra, hogy ott fejezze be földi pályafutását.
Ő az:
Ez ennél a rovarnál a hímek esetében egyáltalán nem tragédia, sok más rovarfajhoz hasonlóan a több éves pajorélet, majd a bebábozódás után a kifejlett rovaroknak már nincs más feladatuk az életben, csak a szaporodás – párzás, peterakás –, utána elpusztulnak. Értelemszerűen a hímek a peterakásban már nem is vesznek részt, így nekik még hamarabb lejár a menlevelük.
A nagytermetű és igen tetszetős, barokk cselló színű orrszarvúbogarat a Természetvédelmi Világszövetség nem szerepelteti a veszélyeztetett fajokat összegyűjtő Vörös listán, ám élőhelye folyamatos pusztítása miatt visszaszorulóban van. Magyarországon védett, természetvédelmi értékét 50.000 forintban szabták meg – derül ki a Wikipedia vonatkozó szócikkéből.
A következő videón megörökített párocskára alkonyat után, a teljes éjszakai sötét beköszönte előtt találtam, amikor valami kis motoszkálásra lettem figyelmes. Amikor alig látva valamit a nagy sötétben megláttam a hang forrását, a bogár nagy mérete és sötét színe alapján azt hittem, csibort – egész pontosan óriás csíkbogarat– találtam.
Mire elővettem a telefonomat, hogy megpróbáljam a gyatra fényviszonyok ellenére megörökíteni a ritkán látott rovarokat, a hím már épp odébbállni készült, és nem sokkal a videó elindítása után már el is repült. Párja kisvártatva követte példáját.
A két észlelés – a padláson halt hím és a Vidats utcai pár megtalálása – közt alig egy hét telt el, ami furcsa, főleg, ha azt is figyelembe vesszük, hogy e sorok írója a Bükk vidékénél közelebb még sohasem látott orrszarvúbogarat, most meg itt, az Alföldön, távol a hegyektől és nagy erdőségektől egy hét alatt hármat is.
Csak találgatás, és nem is ellenőrizhető, de jómagam úgy gondolom, hogy ezen erdei életmódot folytató bogarak és a madarak fölszaporodásának ugyanaz az oka: a Foktői út északi oldalán a kertvárosi csapadékvíz-projekt részeként létesülő záportározó miatt kivágott több mint egy hektár erdő.
És Ön mit gondol? Írja meg cikkünk alatti kommentjében, és ossza meg a többi olvasóval „bogaras” élményeit is!