A II. NemArt Fesztivál keretében a Schöffer Gyűjteményben tartott interaktív előadást Decsák Petra, a fiatal építészeket tömörítő, immár egyesületi formában működő K.Arc csoport tagja. Az előadó röviden bemutatta szervezetüket is, amely a kalocsai közbeszédbe a belvárosi elkerülő – a Szent István király utat a Kossuth Lajos utcával összekötő – útszakaszra kidolgozott alternatív javaslatukkal is bekerültek néhány éve. A továbbiakban városunk egyik emblematikus épületének, a Hunyadi János utcában található volt zsinagógának és a mellette található kis terecskének, a szomszédos foghíjteleknek a történetét, építészeti jelentőségét és lehetséges jövőjét boncolgatta a közös gondolkodásba a hallgatóságot is bevonó, projektoros vetítéssel kiegészült előadásában.
Az előadó fölidézte: a XVIII. század második felében városunkba betelepülő zsidóság hamar vált Kalocsa kulturális és gazdasági életének fontos szereplőjévé, és emelt a zsidó közösség hitéletét méltón szolgáló zsinagógát. Mellette, a Sörös Imre utca felőli részen zsidó elemi iskola is működött, ezzel a zsidó kulturális élet fontos helyszínévé vált az épület és környéke, így teremtve meg a vészkorszak áldozatainak emléket állító emlékmű létjogosultságát a szomszédos foghíjtelken.
A XX. század közepén azonban a holokauszt megpecsételte a közösség sorsát, így az épület is elveszítette hitéleti szerepét, s ezzel az épület sorsa is megpecsételődött. Az óta több felújításon és átalakításon esett át, több különböző funkciót kapott: helyet adott a Tomori Pál Városi Könyvtár elődjének, az egykori Nagy Lajos Könyvtárnak, majd újabb felújítást követően városi képtárt rendeztek be benne és Vinczellér Imre állandó kiállítását is itt találhatjuk meg.
Forrás: Illés György Cinó/KALOhírek
A szomszédos kis terecske azonban városunk egy másik büszkeségének, a szemközti gimnázium tetején található csillagdában végzett kutatásaival világhírt szerzett Fényi Gyula jezsuita szerzetesnek is emléket állít, itt található a mellszobra is.
Ennek ellenére a terület kiesik a város vérkeringéséből, az alkalmankénti megemlékezéseken kívül alig teszi be oda valaki a lábát, kevés emléke kötődik hozzá még a Szent István Gimnázium volt tanulóinak is, akik pedig nap mint nap e növényzettel gazdagon ellátott terecske mellett igyekeztek az alma materbe.
Ezért a fiatal mérnökök az épület és a foghíjtelek revitalizációját, új élettel való megtöltésének lehetőségét keresik. A terület rendezésének, a tér az épület használatának lehetőségeit a közöségi tervezés módszereivel kívánják előkészíteni, és e szellemi munkába igyekezett bevonni ezzel az előadással is a lakosságot az előadó.
Ehhez a revitalizáció fogalmának tisztázása után a közösségi tervezés fogalmát, annak módszereit, előnyeit is ismertette Decsák Petra, miközben az érdeklődők a kalocsai pingálás rejtelmeivel is ismerkedhettek a helyszínen, az épület nagy kiállító termében az előző nap megnyílt kiállítást, a Kiállítóteremben Török Töce Tibor hó végéig látható drónfotókiállítását is megtekinthették, a Schöffer-ház udvarán pedig már hangoltak a keresztény könnyűzenei koncert fellépői – az előadás után ugyanis öt, városunk mellett a környező településekről, illetve Bajáról érkezett együttes adott dicsőítő koncertet, miközben a fesztivál nyolc helyszínének egyikén, a Pilvax Hotelben Kitanics Márk klinikai szakpszichológus és Bagó István addiktológiai konzulens pódiumbeszélgetését hallgathattál az érdeklődők a függőségtől való szabadulás kérdéseiről.
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Font Sándor országgyűlési képviselő, akivel országos politikai kérdésekről, a közösségi média erejéről, fejlesztésekről, az uszoda bezárásáról és az 51-es út helyzetéről is beszélgettünk, de a politikus azt is megosztotta, mit gondol dr. Bagó Zoltán polgármester levelezéséről.