Élhető család, fejlődő falu, összetartó közösség – ezekkel a célokkal jött létre ez év márciusában az a már közel ötven főt számláló civil kezdeményezés, a Szeretem Foktőt Mozgalom, amely a falu közösségi életének fellendítésén túl, a helyi környezeti és természeti értékek fejlesztését és megóvását is célul tűzte ki. Ennek apropóján az elmúlt hetekben több mint száz madárodút helyeztek ki célzottan Foktő területén, hogy ezzel is segítsék a helyi madárpopuláció fennmaradását - tájékoztatták szerkesztőségünket.
Madaraink egy része odúköltő, öreg fák törzsében, ágaikon vagy épp harkályok által vájt odukban költ. Viszont jelentkezik egy természeti probléma, hogy az erre alkalmas fák állománya fokozatosan csökken, és vannak az országban olyan területek, ahol már teljesen el is tűntek - írják közleményükben.
Emiatt a cinegék, verebek és seregélyek, leggyakoribb odúköltőink, a lehetségesnél kisebb számban élnek a falvakban és városainkban. Mi ezt szeretnénk ellensúlyozni, az általunk készített fészekodúk kihelyezésével – mondta Paczér Balázs a Szeretem Foktőt Mozgalom alapítója.
A madárodúkat Foktő településen és annak közvetlen környezetében helyezték ki, az alábbi madárfajokra figyelemmel: kuvik, bagoly, vörös vércse, kék cinege és barát cinege, széncinege, mezei és házi veréb, nyaktekercs, csuszka, vörösbegy, ökörszem, házi rozsdafarkú, barázdabillegető, szalakóta és seregély.
A szemfüles foktőiek a falu több pontján szabad szemmel is látható helyeken találkozhatnak a kihelyezett odúkkal, és bízunk abban, hogy egyre több és színesebb madárhang lengi majd körül kis falunkat - tette hozzá az alapító.
Íme a kihelyezett odúkról készült látványtérkép, amelyet a mozgalom facebook oldalán is megtalálhatnak.