Japán varázslatos világát ismerhetik meg közelebbről szombaton az érdeklődők. Lesz anime-, szamurájkard-, kimonóbemutató, szaké, oyakodon és valódi japántea-kóstoló, origami és rakuégetés is.
Az elmúlt hónapokban a Kecskemét-Aomori Baráti Kör jóvoltából számos olyan programon vehettek részt a japán kultúra és hagyomány iránt érdeklődők, mellyel tovább mélyíthették ismereteiket a felkelő nap országáról. A tavaly ősszel indított nyelvtanfolyamok és az idén debütáló Junko konyhája sorozat után most szombaton, a Japán-napon a gasztronómia világa mellett az ország művészetébe, harcművészetébe is betekintést nyújtanak.
A Japán-nap megtartásával a Kecskemét-Aomori Baráti Kör az országos Magyar–Japán Baráti Társaság megalakulásának harmincadik évfordulója előtt tiszteleg – tudtuk meg Kriston Vízi József elnöktől. Az egész napos programsorozat a város támogatásával, valamint számos hazai, külföldi partner és szervezet összefogásával valósul meg. A szervezők a programsor összeállításánál törekedtek arra, hogy Japán különleges és titokzatos világának minél szélesebb szeletét bemutathassák, valamint arra, hogy a programok között a család minden tagja találjon kedvére valót. A rendezvénynek több intézmény ad helyet.
A programok közül mindenképpen kiemelkedik a Ráday Múzeumban – szombaton záródó – kalligráfiai kiállítás. A kortárs japán művészi kalligráfia egyik elismert művelője Nojiri Taiko mester klasszikus stílusban írja a kandzsikat (kínai eredetű írásjegyek), de egyedi vonásokkal készíti azokat. A mester és közel harmincfős tanítványi gárdája most először állít ki Japánon kívül.
A szervezők egy másik különleges kiállításra is felhívnák a figyelmet. A Yoshitaka Yokozawa japán művészeti menedzser által Kecskemétre szánt, egyedülálló, Michelangelo vonzásában című kiállításon nyolc japán művésznő alkotásait, valamint két magyar, Drienyovszki János szobrait és Gaál Kis Zoltán fotográfiáit láthatja a közönség a Tudomány és Technika Házában. Ezt követően pedig egy csodálatos koncert hallgatható meg az Újkollégiumban két Bécsben élő japán ének-, illetve zeneművésztől.
Junko konyhájában oyakodon lesz a menü. A nap folyamán hagyományos japán alkoholos italokat és üdítőket, valamint valódi japán teákat kóstolhatnak az érdeklődők. A különböző japán művészeti ágak is sokszínűen mutatkoznak be: látható majd Sirbu Aida kimonógyűjteménye, Gerle Margit alkotóművész nyitott műtermében a Japán-inspirációkba ad betekintést, Kricskovics Zsuzsanna grafikus és origamiművész az origamizás világát nyitja meg az érdeklődő gyerekeknek és felnőtteknek. Nem utolsósorban közelebbről is megismerhető az ősi japán égetési technika, a rakuégetés.
Izgalmasnak és látványosnak ígérkezik a Katana szamurájkard-bemutató Sensei Prikkel Antal jóvoltából. A Free Line SE a nanbudo harcművészeti irányzatot mutatja be. A könyvbarátoknak ajánlják Kiss Sándor gazdasági szakember Japán vonzásában – a magyarok, akik szerették Japánt című könyvének bemutatóját. A tiniknek pedig Gál Klaudia Animék az Oscar-díj közelében – Tények és érdekességek a jelölt művekről című előadását.
A szombati Japán-nap programjai
• 10.00, 11.45 és 13.15: Junko konyhája – Táncsics kollégium
• 10.00–17.30: Kimonókiállítás – Technika Háza
• 10.00–12.00 Nanbudoedzés –Hakkoda Dojo
• 11.00–12.00: Gerle Margit nyitott műterem – Technika Háza
• 13.00–14.00: Szamurájkard-bemutató – ifjúsági otthon
• 14.00–15.30: Origami – ifjúsági otthon
• 14.00–20.00: Raku kerámiaalkotások égetése – ifjúsági otthon
• 14.00–15.00: Kiss Sándor: Japán vonzásában, könyvbemutató – könyvtár
• 15.00–16.00: Gál Klaudia: Animék az Oscar-díj közelében – könyvtár
• 16.00: Kortárs japán művésznők kiállítása – Technika Háza
• 16.30: Japán művészek ajándék koncertje – Újkollégium
Forrás: baon.hu