Díjat kapott a kecskeméti Rákóczi út revitalizációja, négy (azonos tervek alapján készült) erdei kilátó és egy bajai kerékpáros pihenő.
A megyei építész kamara által meghirdetett pályázatra idén még a tavalyi nyolcnál is kevesebb, csak hat pályamű érkezett be, míg korábbi években azért húsz-harminc épületet is jelöltek a díjra, a zsűri pedig több kategóriában értékelte őket. Bálint Imre, a Budapesti Építész Kamara elnöke – hosszú ideje mindig ő a Bács-Kiskun megyei pályázat bíráló bizottságának elnöke – a visszafogott érdeklődést a gazdasági válsággal és az építkezések előtt lezáruló „pénzügyi sorompóval” magyarázta.
– Ettől függetlenül hallatlanul nagy szükség van egy ilyen pályázatra, mert az építész szakmának, a környezet építésének, formálásának a társadalmasítását jelenti. Igen fontos a mai világban, hogy ne csak számítógépen és okostelefonon keresztül értesüljünk a környezetünkről, hanem járjunk is abban, és tudjuk, melyek az értékei – nyilatkozta a Baonnak Bálint Imre, hozzátéve: a hat pályamű közül hármat talált a bíráló bizottság kiemelésre érdemesnek.
A három díjazott pályázat (köztük sorrendet nem állapított meg a zsűri): a kecskeméti Rákóczi út és Vasútkert revitalizációja, egyszerűbben szólva megújítása, átalakítása (generál építész: Boros Pál, társtervező építészek: Farkas Gábor, Csuvár Zsolt), a nemrég átadott tiszaugi, tiszakécskei, petőfiszállási és kecskeméti (matkói) erdei kilátók (építész: Vinczellér Zsolt, statikus: Gyulai Imre) és a Gemenc Vándorpont, egy kerékpáros és ökoturisztikai bázis Baján, a IV. Károly rakparton (építészek: Fábik Zoltán, Lepsényi Ákos, Várhelyi Gergely).
A Baon kérdésére, hogyhogy 2015-ben díjazták a Rákóczi út már 2012-ben lezárult revitalizációját, a zsűri elnök nevetve azt mondta: most adták be róla a pályázatot, korábban nem ismerhették el, ha nem érkezett be pályaműként a bírálókhoz. Bálint Imre kiemelte: ez a projekt újraértékelte a korábban kétszer két sávos, dübörgő-pöfögő városi tengelyt, és egyszerű, de jól értékelhető eszközökkel szinte sétálóutcává alakította, ahol kiválóak a burkolatok, a sok zöldfelület, a szökőkutak javítják a mikroklímát, egyszóval kellemesen lehet üldögélni, pihenni. A zsűrielnök méltatta a nemrég átadott, felújított volt Városi Mozi épületét, a Hírös Város Turisztikai Központot is, amely szerinte jövőre várományosa lehet a díjnak. Bálint Imre már szólt is Cseke Péter színházi direktornak, hogy mindenképpen nyújtsanak majd be pályázatot..
Vinczellér Zsolt tervei alapján négy helyszínen emeltek erdei kilátót, a 17 méter magas, 25 tonnányi akác, éger és bükk faszerkezetet 3500 csavar tartja össze. A tornyok Bálint Imre jellemzése szerint „nagyon konstruktívak, a tájba jól illők”. A bajai Vándorpont kapcsán pedig azt emelte ki, hogy miután „lekapták” a régi kockakonténer épület felső szintjét, egy kicsit elfordított, „koordinátáiból kibillentett”, faburkolatú emeletet terveztek meg.
A megyei építész kamara minden évben díjaz egy nem építésztervező személyt is, aki viszont saját szakmájában sokat tesz az építészetért. Idén Versegi János, a Ver-Bau Kft. tulajdonos-ügyvezetője vehette át a Bács-Kiskun Építészetéért díjat Borbély Lajos kamarai elnöktől, mert mint elhangzott, cége kiváló minőségben dolgozik, imponálóak a referenciamunkáik, ráadásul alapító okiratukba is beleírták a minőségre való törekvést, pedig ez nem jellemző.
Pihenőhely bringásoknak, zarándokoknak, túrázóknak
Fábik Zoltán építész szerint igazi turisztikai csomópont lehet a bajai rakparton a Gemenc Zrt. nemrég átadott Vándorpontja, hisz érinti az Országos Kéktúra, a Magyar Zarándokút, valamint az EuroVelo 6 kerékpáros túraútvonal is. Az épületben korábban a farönköket rakodó munkások öltöztek, volt itt egy iroda a hajóskapitányoknak is, lent pedig egy raktár, de az utóbbi időkben már alig használták. Mostantól viszont a bringások, a gyalogos- és vízi turisták, valamint a zarándokok vehetik birtokba. Kerékpárjavító műhely, kerékpártároló, mosoda is helyet kapott a Vándorpontban, a pihenést függő- és hintaágyak biztosítják, a felső faburkolatos szint pedig nagy üvegfelületeivel remek kilátást biztosít a Dunára és a gemenci erdőre.
Forrás: Baon