Nemrég kezdtek el alkalmazni egy új vénabiztosítási módszert a kecskeméti megyei kórház onkoradiológiai központjában. A cél, hogy a daganatos betegek kezelése során minél kevesebb legyen a tűszúrás, és hogy javuljon a terápia hatékonysága.
Az onkológiai ellátás során – a diagnosztikus valamint az aktív és krónikus terápiában is – számos tűszúrást kell elviselniük a daganatos betegeknek. A kemoterápia mellékhatásainak ellenőrzése vérvétellel történik, ez szintén igénybe veszi a vénákat. Egy idő után az erek egyre nehezebb szúrhatóak, ami komoly gondot jelent, hiszen mindez felboríthatja a diagnosztikai vagy terápiás menetrendet, csökkentheti a kezelések hatékonyságát, de rossz esetben a fájdalom akár fel is függesztheti az ellátást – tudtuk meg dr. Pajkos Gábortól, a kecskeméti megyei kórház onkoradiológiai központjának főorvosától.
A probléma enyhítésére a 80-as évek elején már kidolgozták a megoldást. A centrális tartós vénabiztosítást korábban már alkalmazták a sürgősségi, intenzív és kardiológiai ellátásban, majd az onkoradiológiában is egyre inkább bevett módszerré vált. A kecskeméti központban 2008 óta rutinszerűen végzik, a több mint ezer esettel a centrum nemzetközi összehasonlításban is számottevő tapasztalatra tett szert.
Az eddig használt technika lényege, hogy a kulcscsont alatt egy műanyag katétert egészen egy nagyobb átmérőjű centrális vénáig vezetnek el. Ezáltal a beteg szervezetébe nagyobb mennyiségű kemoterápiás folyadékot lehetett bejuttatni, az biztosan nem szivárog el, és a csőből kijutva azonnal hígul. A kanül másik végét egy fémből vagy műanyagból készült, csonkakúp alakú eszközhöz, a porthoz rögzítik, amelynek bőr felőli részét speciális, szúrás után visszazáruló membrán borítja. Egy ilyen vénás port akár több évig is használható, megteremti a beteg diagnosztikájának, terápiájának és vérvételének biztonságos és stabil feltételeit, és kisebb a fertőzés veszélye is – hangsúlyozta Pajkos Gábor. A portra azért természetesen figyelni kell a hosszabb idő alatt, szükséges például havonta átmosni.
Nemrég kezdték el használni Kecskeméten az úgynevezett perifériáról bevezethető centrális katétert, a Picc Line-t. Ennél is egy központi vénáig fut belül a műanyag kanül, de nem a kulcscsonttól, hanem a könyökhajlattól, és előnye, hogy még szúrásra sincs szükség a kemoterápiás kezelések alatt. A megyei kórházban dr. Somodi Zsolt főorvos végzi a beültetését.
Pajkos Gábor kijelentette: a Picc Line alkalmazásának korlátját csak magasabb, minimálisan 30-40 ezer forintos ára jelentheti, de előnyei – nem igényel rendszeres tűszúrásokat, nem kell attól tartani, hogy a folyadék félremegy – kompenzálják a magasabb költséget.
Forrás: baon.hu