A Magyar Villamos Művek cégcsoporthoz tartozó Paksi Atomerőmű működése kezdete óta nem zárt olyan eredményes évet, mint tavaly – tudtuk meg az MVM Paksi Atomerőmű tegnap délelőtt Budapesten tartott évértékelő sajtótájékoztatóján. A teljes magyar villamos-energia termelés több mint 50 százalékát biztosító atomerőmű termelése tavaly 1,2 százalékkal haladta meg a 2014. évit, ugyanakkor a társaság nettó árbevétele, a 172,042 milliárd forint csupán fél százalékkal maradt el az előző évitől.
Az erőmű más területeken is rekordokat döntött: nemcsak minden korábbinál több villamos energiát állított elő, hanem a paksiaknak a biztonság, valamint a blokkok rendelkezésre állását tekintve is a tavalyi volt az eddigi legjobb évük.
A sajtóeseményt dr. Kovács Antal az atomerőmű kommunikációs igazgatója nyitotta meg, majd elsőként Csiba Péter, az MVM csoport elnök vezérigazgatója számolt be arról, hogy hazánkban az atomerőmű elfogadottsága egyedülálló. A Paksi Atomerőmű szerepe azért kiemelkedő, mert nem bocsát ki széndioxidot, valamint az egyik legolcsóbb áramtermelési technológia.
Hamvas István, az MVM Paksi Atomerőmű vezérigazgatója a sajtóorgánumok vezető hírei közé került adatokon túl azt is elmondta: az erőmű stratégiájának, működésének egyik legfontosabb pillére a biztonság. Ezen a területen két év alatt 10 százalékot erősödtek, tavaly az úgynevezett biztonságikultúra-index 84 százalékos volt. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a jelentésköteles események száma 15–re redukálódott. A sugárterhelés is 18 éves minimumot ért el. Ám a kiemelkedő eredmények ellenére a biztonság területen is tovább lépnek: fejlesztik a biztonsági villamos rendszereket, a biztonsági hűtővíz rendszert, tovább növelik az erőmű földrengés-állóságát.
A vezérigazgató azzal folytatta: a biztonság mellett a stratégia másik fontos pillére a termelés. Az erőmű teljesítmény–kihasználtsága tavaly rekordot ért el, 90,4 százalék volt. A termelés maximalizálása érdekében 15 hónapos üzemelési ciklust vezettek be, amivel 5 év alatt 1 főjavítás megtakarítható. Ezáltal az úgynevezett rendelkezésre állás 2 százalékkal javult. Hamvas István számokban kifejezve érzékeltette: az új üzemanyagciklusra történő átállás 2 milliárd forint beruházási költsége évi 3 milliárd forint árbevétel-növekedés eredményez.
Hamvas István szerint a 2015. évi 15 834,4 gigawattóra termelés az erőmű eddigi történetében a legmagasabb szám. A paksi négy blokk a hazai villamosenergia-igény 36,2 százalékát fedezte, ami a hazai termelés 52,7 százalékát tette ki.
Csiba Péter, a tulajdonos MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója újságíró kérdésre elmondta: a paksi atomerőmű a cégcsoport legnagyobb, az ország energiaellátása szempontjából legfontosabb társasága. Mindez garancia hazánk biztonságos, hosszú távú, megfizethető árú villamosenergia-ellátásának. Az elnök-vezérigazgató kérdésre válaszolva egyértelművé tette: nincs szó arról, hogy a Paksi Atomerőmű ne az MVM keretein belül működjön.
Hamvas István érezhető büszkeséggel mondta el: az atomerőmű teljesítmény-kihasználása nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő. A négy blokkot tekintve 90,4 százalék, amely az egyik legjobb a hasonló nukleáris blokkok nemzetközi rangsorában. Ilyen összehasonlításban a négy blokkból három a világ legjobb öt reaktora között van.
A vezérigazgató a jövőről szólva azt is megosztotta a hallgatósággal, hogy az 1-es és 2-es blokk után tavaly év végén befejeződött a 3-as blokk üzemidő hosszabbításának műszaki előkészítése, az erre irányuló engedélykérelmet benyújtották az Országos Atomenergia Hivatalhoz.
Ugyan több újságíró firtatta, de a szakemberek az MVM csoport összteljesítményéről, az esetleges osztalékfizetésről egyelőre nem tudtak számokat mondani, mint mondták, az adatok összegzése még tart.