2026. 04. 18. szombat
Andrea, Ilma
: 364 Ft   : 309 Ft Benzin: 582 Ft/l   Dízel: 586 Ft/l   Írjon nekünk

Fergeteges néptánc gálával, kézművesek bemutatkozásával, süti kóstolóval startolt a XXV. Szakmári Falunap

Zsiga Ferenc  |  2023. 08. 26., 10:50

Hat, a profizmus jegyeit felmutató néptáncegyüttes több mint száz táncos lábú gyermeke és fiatalja teremtett fergeteges hangulatot péntek délután a XXV. Szakmári Falunap nyitóeseményén. A nagyszínpadok néptánc gálájával felérő, két és fél órás produkció előtt és közben a nézőtérrel egy térben bemutatkoztak a helyi termelők és kézművesek, finom sajtjaikat, mézeiket, mézeskalácsaikat és boraikat felvonultatva. Emellett a népes publikum a süteményversenyre benevezett finomságokat is szabadon kóstolhatta. És ez még csak az est első felének nyitóképe volt! Este 20 órától a szakmári és a bátyai öregfiúk vették birtokba a kivilágított műfüves kispályát. Mindkét településről népes szurkolótábor kísérte figyelemmel az egykori helyi sztárfocisták még mindig rutinos, gólokban gazdag játékát. Amúgy az eredményről sem feledkezünk meg: Szakmár – Bátya öregfiúk 8:6. A fociban megfáradtakat és a kitartó közönséget levezetőként táncház és Folk kocsma várta. Eközben a szombati főzőverseny résztvevői – kihasználva a délutáni 36 fokról úgy 28 fokra hűlő levegőt –megkezdték kialakítani a főzőhelyeket és felállítani a vendégsátrakat.


A helyi tájszólás szerint
„Fércőjünk égyet” című Néptáncosok Napjának eseményeit mindenképpen érdemes alaposabban kibontani, mert a Szakmár Község Önkormányzata és a Szakmári Hagyományőrző Egyesület szervezésében megvalósuló gála egyértelműen megmutatta: a Kővàgó Zsolt, Markella – Vörös Laura és Markella Balázs táncpedagógusok művészeti vezetése mellett 6 éve táncoló csoportnak, a Szakmáron táncolóknak komoly a beágyazottsága a megye, az ország néptáncában. A műsor színvonalát, érdekességét jelentősen fokozta, hogy a műfaj iránt érdeklődők ezúttal a Kárpát-medence magyarságának táncaiba is mélyebb betekintést kaptak. Színpadra lépett: a Szeremlei Néptáncegyüttes, Hőgyészi Székely Kör, Szalkszentmártoni Néptánc Egyesület táncosai, a szakmári Nádikó, Kobolya és Malomér csoportok. 

Képgaléria megtekintése (26 db kép)
A galéria megtekintéséhez kattints a képre!
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek


Ha már tánc, az bizony elképzelhetetlen zene, ezúttal élő zene nélkül, a talpalávalót valamennyi együttes részére a sokoldalú Bácska Banda húzta.

Az első fellépő a szakmári Kobolya néptánccsoport volt, majd a közel 50 éves múltra visszatekintő Szalkszentmártoni Néptánc Egyesület táncosai léptek színpadra, magyarbődi táncokat bemutatva. A sort az 1927 (!) ben alakult Szeremlei Néptánc Együttes folytatta. A felnőtt társulatnak két utánpótlás csoportjai is van, így a blokkban természetesen ők is helyet kaptak.

A vastaps, éljenzés közben levonuló szalkszentmártoni táncosokat a kiemelt aranyminősítéssel is büszkélkedő Hőgyészi Székely Kör táncosai váltották, bökönyi táncokat előadva. Az együttes nevére azért is felfigyeltünk, mert Herczeg Gábor személyében kalocsai koreográfusuk és kitűnő táncosuk is van.

A helyi, azaz szakmári Nádikó tánccsoport Kővágó Zsolt vezetésével mezőségi táncokat mutatott be. Itt illik leszögeznünk, hogy a szakmári táncosokat a bajai székhelyű, a községben 1997 óta jelen lévő Danubia AMI szakembergárdája oktatja.

A sort folytatva a Hőgyész Székely Kör táncosai bukovinai táncot mutattak be. A produkció érdekessége, hogy Bukovina lakói a Mária Terézia által elrendelt kényszersorozások elől menekültek el Erdélyből. A szétszóródott székelyeket a Habsburg Birodalom 1774-ben összegyűjtötte és letelepítette őket Bukovina öt falujában. Ezt a letelepítést idézték fel táncban a Hőgyészi Székely Kör táncosai. A történelmi múltba visszatekintő eseményt a már említett Herczeg Gábor kalocsai koreográfus, táncos állította színpadra.

Miután az egyes tánccsoportok többször is, mást-mást táncolva álltak a közönség elé, az aktuális népviseletbe öltözés a rekkenő melegben nem kis erőfeszítést igényelt, de mindenki derekasan állta a sarat. A Fércőjünk égyet! Néptánc Találkozót a Szakmári Malomér csoport fellépése, majd a közös táncház zárta.

Az est hátralévő részében a táncosok és a népes közönség jól megérdemelt lazulási igénye a Folk kocsma vállát nyomta.

A XXV. Szakmári Falunapról szóló beszámolónkat a szombati eseményekkel folytatjuk.

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

2026. 04. 16., 10:54
Különleges kulturális program várja az érdeklődőket április 16-án, csütörtökön este a Kalocsai Művelődési Központ kamaratermében. A FolkArt Látogatóközpont hivatalos megnyitójának kísérőprogramjaként „Tündér öltések” címmel rendeznek inspiráló estet, amelynek középpontjában a magyar népi motívumok és a modern divat találkozása áll.

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2026. 04. 18., 09:12
Épített örökségünk nemcsak a múlt emléke, hanem identitásunk része is. A műemlékvédelmi világnap erre a közös felelősségre hívja fel a figyelmet. Még >>>
2026. 04. 17., 11:28
Látványos bemutatók és izgalmas programok várták az érdeklődőket Baján. A rendőrségi nyílt nap idén is nagy sikert aratott. Még >>>
2026. 04. 17., 11:09
Nemcsak a szabályokra, hanem az egymás iránti tiszteletre is tanították a gyerekeket a rendőrök. A programok játékosan, mégis fontos üzeneteket közvetítettek. Még >>>
2026. 04. 17., 09:47
Több ezer gyorshajtót regisztráltak a rendőrök a 2026-os Speedmarathon akció ideje alatt. Még >>>
2026. 04. 17., 08:46
Ideiglenes vízszolgáltatás-kimaradásokra kellett számítani 2026. április 17-én több településen is hálózati meghibásodás miatt. Még >>>
2026. 04. 16., 12:17
Felháborító állapotok fogadták a szakembereket a csajda kerti játszótéren. A történtek nemcsak esztétikai, hanem komoly közegészségügyi problémát is jelentenek. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK