Itt találod az összes cikket a „néptánc” témában!
A Hajoscher Tracht- und Tanztag-nak, a Hajósi Népviselet és Tánc Napjának leglátványosabb része ezúttal is sváb néptáncosok felvonulása volt.
A szervezők jó érzékkel a legkisebbek produkcióit sorolták előre; egyfelől hogy ne izguljanak olyan sokat, másfelől hogy szívet-lelket gyönyörködtető látvánnyal induljon a műsor.
Mire a fellépések sora megkezdődött, zsúfolásig megtelt a szabadtéri színpad nézőtere, így nagyon sokan az enyhet adó fák árnyékából kísérték figyelemmel a közel két órás néptánc gála szemet-lelket gyönyörködtető produkcióit.
A Pogrányi Miklós és barátai által kísért koreográfiákat hatalmas tapssal ismerte el a közönség.
A szervezők abban bíznak, hogy a főpróbának tekinthető első találkozót továbbiak követik, kiemelkedő színfolttal gazdagítva Miske és Drágszél kulturális eseményeit és programkínálatát.
A népművész munkásságát annak kapcsán mutatja be a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület, hogy Cselik Mária idén ősszel tölti be 80. életévét.
Muzsikaszótól lesz hangos a város, amikor néptáncosaink színes forgataga a város hét pontján tart majd bemutatókat a Kalocsai Szüreti Felvonulás keretében. A helyszínek közt nyolc lovas kocsi szállítja majd a hagyományőrzőket, akik között talán már határon túliakat is láthatunk majd. Mutatjuk az időpontot és a helyszíneket!
A korábbi évek hagyományaival szakítva az egynapos Paprika Nap mára háromnapos Paprikafesztivállá nőtte ki magát, és ezzel a város az elmúlt években országos érdeklődést vívott ki.
A nagyszínpadok néptánc gálájával felérő, két és fél órás produkció előtt és közben a nézőtérrel egy térben bemutatkoztak a helyi termelők és kézművesek, finom sajtjaikat, mézeiket, mézeskalácsaikat és boraikat felvonultatva.
A Kalocsai Bokréta Népművészeti Egyesület szeretettel vár minden érdeklődőt a Néptánc tanszak kalocsai tagozatának tanévzáró műsorára.
A Kalocsai Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola felvételt hirdet a 2023/2024-es tanévre.
25 év hosszú idő, de az emlékek nem halványodnak. Sokan emlékeznek a tanítóra, de talán legtöbben azok vagyunk, akiket a hagyomány, a néptánc szeretetével „fertőzött meg”, akiknek a lába még ma is őrzi a kalocsai mars ritmusait, akik nála, vele, tőle tanultunk kitartást, emberséget, fegyelmet.
Holnap, szerdán délután öt órától a Művelődési Ház – egykori nagyszeminárium – udvarán az építészeti örökségünkről folyik majd az eszmecsere, míg a paprikás hagyományaink, valamint a paprikatermesztés és feldolgozás jelene és jövője a Paprikafesztivál keretében „kerül terítékre”.
A legnagyobb közönségtetszést ezúttal is a „Gubbantósok” gyermektánccsoportja vívta ki.
Több száz vendég a környező településekről érkezett, köszönhetően a gondos szervezésnek és annak az igényes és színes program kavalkádnak, amely a minőségi szórakozást hagyományosan a helyi tradíciókra építve helyezi előtérbe.
Fókuszban a minőségi, kézműves élelmiszerek.
Szombaton délelőtt a piactéren, délután az érsekkerti Platán Rendezvényközpontban lehetett megkóstolni a nálunk pántlikásnak, az ország más településein szalagosnak nevezett jellegzetes farsangi csemegét, a fánkot. Az Érsekkertben az elfogyasztott fánkok számát is tekintve közel ezren voltak kíváncsiak a sütés fortélyaira, majd a végeredményre, kóstolás formájában, de a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület néptáncbemutatójára is ott maradt a verőfényes napsütésben fürdőző közönség. Videóval!
Lovaskocsikkal, csikós legények kíséretében járta körbe a várost a szüreti felvonulók népviseletbe öltözött színes forgataga, hogy a számos állomáson tánccal is szórakoztassák az érdeklődőket. A régebben a Paprika Napokhoz kötődő hagyományt több év kihagyás után hat éve keltették életre.
A bíró, a bíróné és a kisbíró kíséretét idén is népviseletbe öltözött táncosok színes forgataga kísérte végig a falun.
Az Érsekkertben vasárnap délután két órától kezdődően, egész éjszakába nyúlóan két színpadon folytatódott a háromnapos programsorozat.
A művészeti iskola kalocsai és hajósi pótbeiratkozási időpontjairól szóló közleményét az intézmény vezetője, Fehérvári István juttatta el szerkesztőségünkhöz.
Nem először képviselteti magát a kalocsai folklór az idén kerek évfordulót ünneplő Művészetek Völgye Fesztiválon, de most új helyszínen mutatkoztak be a kalocsai táncok és viseletek.
A felhőszakadással ijesztgető időjárás végül megkegyelmezett, amikor a Liszt Ferenc AMI hét tánccsoportja mutatta be műsorát az érsekkerti szabadtéri színpadon szombaton, ahol másfél éves kényszerszünet után állhattak közönség elé. Egyúttal átadták az ’Év tanulója’ díjat is.
Az iskola a június 21-től induló zenei táborba május 31-ig várja a gyerekek jelentkezését.
Múlt kedden született a döntés, amely szerint a Kunszt Utcai Óvoda az egykori Úttörőház épületébe költözne be átmenetileg, amíg az eredetileg tervezett új óvoda most meg nem épült része is el nem készül. Mekkora átalakítás kell ehhez? Nem fölösleges pénzkidobás ez, amikor – jó esetben – néhány éven belül megépülhet az új óvodai épületszárny is? Megkérdeztük az illetékeseket.
A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség a kalocsai viseletet és a táncoktatás módszertanát dokumentálta városunkban. A Viski Károly Múzeumban történt forgatáson a Bokréta és a Hagyományőrző csoportok közreműködtek, táncukat Pogrányi Miklós és a Csurgó zenekar kísérte.
Kerek évfordulót ünnepel a Piros Rózsa Táncegyüttes és a Bokréta Népművészeti Egyesület is – a táncosok a 40, illetve 30 éves múlthoz méltóan bizonyára beleadnak majd apait-anyait! Mutatjuk az állomáshelyeket és a tervezett menetrendet!
A tánc, néptánc öröméről, életre szóló barátságok teremtő erejéről is szó esik a szerda esti solti beszélgetésen.
Három településről érkezett több mint háromszáz táncos szórakoztatta a közönséget szombat délután az érsekkerti szabadtéri színpadon, amikor az iskola tanulóinak csoportjai adtak számot ez évi munkájukról. A gyerekek addig sem unatkoztak, amíg a fellépésükre vártak: népi játszótér gondoskodott a jó időtöltésről.
Koncertek és spirituális élményt nyújtó szertűz nyitotta augusztus 3-án, pénteken a most először az Árnyas Kempingben megtartott Szelidi-tó Gasztrofesztivál idei, ötödik évadjának nyitónapját, amelyen a Country Road és a Palmetta muzsikált.
Itt van Bufurc bácsi új meséje, amelyben a siheder legénykévé érett ifjú a táncművészet terén próbál babérokat szerezni, ezzel is igyekezve imponálni a lányoknak. Az első alkalom remekül sikerült. A folytatás az új Bufurc-mesében!
Az évzárón az iskola tánc tanszakárak összes csoportja színpadra lépett a legkisebbektől a legnagyobbakig. A finálét videón is megörökítettük.
Sokszínűségét, színvonalát tekintve az idei szezon egyik legsikeresebb járási rendezvényét produkálta Uszód, ahol a „Gubbantós” Népművészeti Fesztivál 2017 kulturális kavalkád minden várakozást felülmúlt.
Egyetlen hazaiként képviselték Magyarországot, díjeső hullott néptáncosainkra.
Városunk legjobb hagyománya kibontotta a legszebb kalocsai „sehun sincs virágot” – kezdetét vette a várost négy napig pezsgő élettel, soknyelvű zsivajjal megtöltő, népeket, nemzeteket a folklórmozgalom által összefogó Dunamenti Folklórfesztivál. A hagyományos nyitó fölvonulás forgatagára, amelyen minden csoport bemutatkozott, ezrek voltak kíváncsiak.
Szerdától vasárnapig dübörög majd Kalocsa nagymúltú nemzetközi rendezvénye!
Aki eljött, szem és fültanúja lehetett, milyen, amikor valaki szívvel-lélekkel, alázattal végzi hivatását, és szinte mesélni sem tud másról, „csak” éppen arról, de arról jó sokat!
Gőzerővel folyik a munka a Dusnoki Aprók Gyermek Néptáncegyüttes háza táján. A népzenei és néptáncos tehetségkutató elődöntőjébe jutott dusnoki és kalocsai gyerekek Dusnokon tartott maratoni táncpróbájára látogattunk, ahol a csoportot vezető házaspárral, Tóth Zoltánnal és Tóth-Mihó Erikával beszélgettünk a közismert televíziós műsor élő adásába kerülésig vezető útról és a rájuk váró feladatokról.
A legutóbbi testületi ülésen Török Ferenc kérdezte meg a polgármestert lakossági megkeresésekre hivatkozva, hogy igaz-e, hogy az Úttörőházban óvodát akarnak kialakítani. A válaszból kiderült, nem alaptalanok a híresztelések, de…
Az önkormányzat saját hatáskörben újítja föl az Ifjúsági Ház színpadát.