Cselik Mária, a népművészet mestere táncos életpálya kiállítás-megnyitóját és könyvbemutatóját április 30-án tartották a Hagyományok Házában, az egykori Kunszt utcai óvoda épületében.
Cselik Mária életművét dr. Csonka-Takács Eszter, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szellemi kulturális örökség Magyarországon – ICH in Hungary igazgatónője, a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség képviseletében Héra Éva, valamint Busai Norbert, a Hagyományok Háza koreográfus-néptáncos munkatársa és Ihracska Ditta, Drágszél Község Önkormányzat alpolgármestere méltatta.
Cselik Mária köszöntését követően a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület Pusztai Betyárok Férfikara szórakoztatta a színpompás népviseletben felsorakozott tagságot és vendégeiket, Cselik Mária tisztelőit.
A kiállítás-megnyitó után a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület idén is megtartotta immár sokéves hagyományokra visszatekintő közös májusfaállító ünnepségét, vidám, színes forgataggal, népdalokkal és tánccal köszöntve a tavaszt, egyben megkezdve a kalocsai majális programsorát a május elsejei ünnep előestéjén.
A vidám zenés-táncos program után a nap közös vacsorával zárult a Hagyományok Házában – az udvaron sertéscombból és körömből pörkölt készült, ami által már április 30. délutánján paprikás illat lengte be az ünnepségek helyszínét adó Érsekkert környékét.
Cselik Mária1944. szeptember 2-án született Felsőereken, gazdálkodó családban. Táncos élményeit, kedélyét és tudását az anyai családból örökölte. Szüleivel együtt a kezdetektől részt vett a híres Drágszéli Népi Együttesben.
A tudatos hagyományápolásnak, a rendszeres utazásoknak és fellépéseknek is szerepe lehetett abban, hogy Cselik Mária a Kalocsai Gimnázium elvégzése után Szegeden tanári oklevelet szerzett, majd matematikát, fizikát és műszaki ismereteket tanított Kalocsán a kertvárosi Általános Iskolában.
Példaképei a táncban a drágszéli idős emberek – főleg Pandúr István és felesége – voltak. Az ő táncukkal együtt Cselik Mária finom, a helyi hagyománynak megfelelően visszafogott, ugyanakkor egyszerűségében is virtuóz táncát az MTA Zenetudományi Intézet Néptánc-archívumának filmje is őrzi. Évtizedeken át Vén Ferenccel, az öregcsertői születésű Népművészet Mesterével táncolt, népszerűsítetve e vidék táncait.
Munkásságát 1995-ben a Népművészet Mestere címmel ismerték el.
Forrás: Népművészetmesterei.hu