Egymás után készülnek az új atomerőmű nagyberendezései. A magyar szakemberek szigorú követelményeket határoztak meg a gyártmánytervekben annak érdekében, hogy az új blokkok berendezései kiszolgálják a tervezett üzemidőt, sőt azon túl is tovább működhessenek.
Az új paksi atomerőművi blokkok fontos eszközeinek gyártása indult meg az oroszországi Szentpéterváron és a franciaországi Belfortban. Utóbbi helyszínen már készülnek a turbina első elemei – az Arabelle Solutions turbinája a cég kifejezetten atomerőművek számára kifejlesztett turbinacsaládjába tartozik, a ma elérhető egyik legkorszerűbb berendezés. Szentpéterváron pedig a 6. blokk reaktortartályának kovácsolása kezdődött el.
A Paks II. szakemberei mindkét helyszínen auditálták a gyártót.
Rengeteg erőfeszítést tettek és tesznek a magyar szakemberek a tervellenőrzéstől kezdve az engedélyeztetésen át a gyártás folyamatos ellenőrzéséig– tájékoztatott Szarvas Krisztián, aki a Paks II.-es szakmai team vezetőjeként a helyszínen követte nyomon a gyártásindítást.
A Paks II. Zrt. műszaki igazgatója kiemelte, hogy a szentpétervári Európa egyik legnagyobb, automatizált kovácsoló komplexuma.
Nemcsak laikusok, hanem műszaki szakemberek számára is emlékezetes pillanatoknak voltunk tanúi. Impozáns látvány, amikor elkezdődik a több száz tonnás, izzó elem kovácsolása– fogalmazott Szarvas Krisztián.
Kiemelte, fontos üzenet, hogy egy év sem telt el azóta, hogy ugyanebben a gyárban elkezdődött az 5. blokki tartály gyártása, s máris dolgoznak a szakemberek a 6. blokk berendezésén. Az 5. blokk reaktortartályának egyes elemei közben elkészültek, a csonkgyűrűk végátvétele rövidesen megtörténik és elkezdik a berendezés összeszerelését az AEM-Technologies volgodonszki üzemében. Közben mindkét reaktortartály belső berendezései – a zónapalást, a zónakosár és a védőcső blokk – kapcsán kiadta az Országos Atomenergia Hivatal a gyártás bejelentés-tudomásulvételi határozatot, ami alapján ezek gyártása is megkezdődhet.
Mindezeket a lépéseket hosszú engedélyezési folyamat előzte meg. A magyar szakemberek, mind a Paks II. mind pedig a háttérintézmények munkatársai komoly feltételeket szabtak annak érdekében, hogy megfelelő gyártástechnológiával, megfelelő műszaki tartalommal készüljenek el majd ezek a főberendezések. A működő 1-4. blokk üzemeltetése során rengeteg tapasztalat gyűlt össze, amit kollégáink integráltak a gyártási folyamatba. Hosszas tárgyalások és egyeztetések vezettek oda, hogy végül olyan gyártási dokumentáció kerülhetett a hatóság elé, amely garancia arra, hogy a blokkok, illetve azok főberendezései kiszolgálják a tervezett üzemidőt, sőt az azon túli üzemelésre is lehetőség legyen– részletezte a műszaki igazgató.
Szarvas Krisztián azt mondta, hogy a gyártás megfelelő kézben van, a gyártásindítás ellenőrzése során pozitív tapasztalatokra tettek szert.
Ezzel – mint kiemelte – korántsem ért véget a magyar szakemberek feladata, hiszen a gyártás ideje alatt mindvégig jelen lesznek és összesen hétszáz alkalommal végeznek minőségellenőrzést, hogy meggyőződjenek arról, hogy a minőségügyi tervnek megfelelően, az orosz, magyar és európai előírásokat betartva készüljön el a berendezés– összegezte a Paks II. Zrt. műszaki igazgatója.
*Támogatott tartalom
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.