A miskei sportcsarnokba május 11-én, szombaton délután igyekvő, változatosabbnál változatosabb, színesebbnél színesebb népviseletbe öltözött csoportok több mint száz táncosa jelezte, hogy az alkalomra felállított nagyszínpadon gazdag és változatos program várható. A jó szervezésnek és hírverésnek köszönhetően a 17 órai kezdésre a nézőtér is zsúfolásig megtelt, ugyanis a helyi és környékbeli, többnyire már ismert folklóranyag mellett a távolabbi településekről érkezők repertoárján is számos új szerepelt. A szervezők abban bíznak, hogy a főpróbának tekinthető első találkozót továbbiak követik, kiemelkedő színfolttal gazdagítva Miske és Drágszél kulturális eseményeit és programkínálatát. A néptánc gálán Bács-Kiskun csodálatos magyar és nemzetiségi tánc- és zenei világa került középpontba.
Amikor 2023 augusztusában a Rozmaring Hagyományőrző Egyesület vezetőivel leültünk egy pályázati lehetőségről egyeztetni, csak bíztunk benne, hogy ez a mai délután létrejön és sok vendégszereplés után a Miske-Drágszél Hagyományőrző Egyesület is lehet egy nagyobb hagyományőrző találkozó házigazdája. Ez most megvalósul, az egyesület nyertes Magyar Falu Program pályázatának köszönhetően. A jelenleg három korosztályos csoporttal és a gyerekcsoporttal elért ezüst minősítés, a hetedszer begyűjtött kiváló minősítés bizonyítja, hogy az egyesület méltón őrzi és képviseli Miske szlovák, és Drágszél pota hagyományait”– mondta köszöntő beszédében dr. Serfőző Csaba polgármester.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Tizenhét órakor aztán felgördült a képzeletbeli függöny, hogy a következő bő másfél órában a Garai Székelykör Egyesület, a Kiskőrösi Szivárvány Néptáncegyüttes,a Szakmári Hagyományőrző Egyesület és a házigazda Miske-Drágszél Hagyományőrző Egyesület csoportjai az Iszkába zenekar kíséretében nyújtsanak maradandó élményt a még távolabbi településekről is érkező közönségnek.
A első fellépő a találkozó házigazdája, az 50 fős, három korosztállyal működő Miske-Drágszél Hagyományőrző Egyesület volt. Előadásukban a „Szuszeda to hovari” című, magyarországi szlovák táncokat mutatták be. A koreográfiát Kishegyi Simon és Kishegyiné Baráth Ildikó készítette és Prohászkáné Tamaskó Szilvia, az együttes művészeti vezetője állította színpadra. Mint a továbbiakban beigazolódott, a lendületes kezdés jól megalapozott a végig különösen jó hangulatú, és minden ízében minőségi folklórprogramnak.
A folytatásban a Szakmári Hagyományőrző Egyesület Bajai Danubia AMI–hoz tartozó Nádikó csoport csillantotta meg tudását, és bizonyította, hogy a helyi táncok mellett mást is tudnak. Előadásukban ezúttal Felcsíki táncokat mutattak be, amelynek koreográfiáját Kővágó Zsolt, az együttes vezetője állította össze.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Harmadikként a több mint 40 éves múltra visszatekintő, Markó Jánosné vezette Kiskőrösi Szivárvány Néptáncegyüttes mutatkozott be. A műsorukon Isaszegi táncok szerepeltek, a koreográfiát az együttes művészeti vezetője, Kővágó Zsolt készítette.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Alig ült el a közönség tapsa, a színpadon máris a Garai Székelykör Egyesület ifjúsági tánccsoportja ropta, akik mint bizonyították, a garai horvát, német, bukovinai székely táncokon túl szívesen ismerkednek más tájegységek néptáncaival és népdalaival is. A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség minősítésén „jól minősült” együttest legutóbb „kiemelt arany” és két különdíjjal jutalmazta a zsűri. A Kővágó Zsolt koreográfiája szerinti Táncok Bukovinából című összeállítás ugyan a népzene, a néptánc egy másik vonulatát képviselte, de láthatóan elnyerte a közönség tetszését.
A következő percekben a szakmári Malomér csoport mutatkozott be, a 28 táncosból álló formáció Szakmári táncokat adott elő.
A folytatásban a Szivárvány Néptáncegyüttes Kiskőrösi táncokat mutatott be, majd a közönség a Garai Székelykör Egyesület táncosai előadásában Györgyfalvi táncokat láthatott.
A gálaműsort a Szakmári Hagyományőrző Egyesület több generációt egyesítő Kobolya csoportja folytatta, előadásukban a Dél-Alföldi Táncok című produkciójukat láthatta a közönség. A koreográfiát az együttes művészeti vezetője, Markella-Vörös Laura és Markella Balázs készítette.
A találkozó záró produkciójaként a házigazda Miske-Drágszél Hagyományőrzők léptek fel, ezúttal a Beke Gizáról elnevezett Drágszéli táncokat jelenítették meg, amelynek koreográfiáját Kishegyi Simon és Kishegyiné Baráth Ildikó készítette és Prohászkáné Tamaskó Szilvia, az együttes művészeti vezetője állította színpadra.
A jó hangulatú, mintegy másfél órás gálaműsor táncházzal, majd a Folkbeat Együttes élő koncertjével ért véget.
Beláthatatlan károkat okoz az ötven év után hazánkban megjelent száj- és körömfájás vírus, amely nemrégiben Szlovákiában is felütötte a fejét. Tamás Ferenccel, a Hérkány Kft. tulajdonos-ügyvezetőjével jártuk körbe a legfontosabb kérdéseket a Fókuszban Podcast első adásában.