Rövid- közép- és hosszútávra vonatkozó tervekről határozott a térség ellátásáért az illetékes víziközmű vállalattal közösen felelős kalocsai önkormányzat képviselőtestülete az e hét kedden délután tartott képviselő-testületi ülésén. A feladatok végrehajtása várhatóan már a Nemzeti Víziközművek feladat lesz, amely az ugyanezen az ülésen hozott döntés értelmében november 1-jétől átveszi az Integrációs Programban való részvétel mellett döntő térségek ivóvíz-ellátását és szennyvízkezelési szolgáltatás feladatait, valamint az ehhez szükséges vagyonelemeket. A szakmailag a Kiskunvíz Kft. által összeállított gördülő fejlesztési terv mintegy nyolcmilliárdos fejlesztési igényt tartalmaz.
A víziközmű-szolgáltatás hosszú távú biztosíthatósága érdekében ágazatonként 15 éves időtávra gördülő fejlesztési terv készítését írja elő a vonatkozó törvény (2011. évi CCIX. tv. 11.§).
A felújítások és pótlások tervrészt a Kiskunsági Víziközmű-szolgáltató Kft. mint víziközmű-szolgáltató, a beruházási tervrészt Kalocsa Város Önkormányzata mint ellátásért felelős köteles elkészíteni és jóváhagyásra minden év szeptember 30-ig benyújtani a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal részére.
A műszakilag szükségessé váló berendezés-cserék mellett jelenleg is zajlanak beruházások: a Kubinszky utca útburkolatának felújítására elnyert projekthez kapcsolódóan, az útépítést megelőzően az ivóvízhálózatot is felújítják majd, és az Arany János utca egy részén is felújításra kerül az ivóvízvezeték-rendszer.
Emellett is több projekt van folyamatban a térségben az ivóvízellátó rendszer megújítására: zajlik a Barákát Kalocsával összekötő ivóvíz-gerincvezeték felújítása, egy másik projekt keretében pedig a Foktői út környékének vízhálózata is megújulhat.
Azonban
ÚJ BERUHÁZÁSOKAT A KÖVETKEZŐ ESZTENDŐRE NEM TARTALMAZ A GÖRDÜLŐ FEJLESZTÉSI TERV, AZ ELŐTTÜNK ÁLLÓ FEJLESZTÉSI FELADATOKAT A KÖVETKEZŐ 15 ÉVES IDŐSZAKBAN TERVEZIK ELVÉGEZNI.
A tervek az adott, 18 település ellátását biztosító, illetve a kalocsai szennyvíztisztító-telep által ellátott ágazati agglomeráció teljes egészére vonatkoznak.
A FORRÁSOK BIZTOSÍTÁSA AZ ÉRINTETT AGGLOMERÁCIÓBAN ÉRDEKELT ÉS TULAJDONI HÁNYADDAL RENDELKEZŐ ÖNKORMÁNYZATOK ÁLTAL, TULAJDONI HÁNYADOK SZERINT TÖRTÉNIK, ILLETVE TÖRTÉNT EDDIG,
de várhatóan már csak november 1-jéig.
Amint már megírtuk, a képviselő-testület határozott a víziközmű vagyon és e vagyonhoz kapcsolódó jogok és kötelezettségek átruházásáról a Magyar Állam javára, valamint kifejezte szándékát az Integrációs Programban való részvételre. Az átruházás lebonyolításának határideje pedig november 1.
A gördülő fejlesztési tervet azonban szeptember 30-áig kell jóváhagyni, ezért ezt még a kalocsai önkormányzatnak kellett elvégeznie, a Kiskunvíz Kft.-vel együttműködve.
A gördülő fejlesztési terv a feladatokat rövidtávként 2023. évre, középtávként 2024-2027, hosszútávként pedig 2028- 2037 közötti időszakra tartalmazza, felújítások és pótlások, illetve beruházási feladatok szerint megosztva.
A terv mintegy 2,65 milliárd forint értékű szennyvízberuházást, valamint 5,4 milliárd forint értékű ivóvíz-beruházást, összesen mintegy nyolcmilliárdos fejlesztési elképzelést tartalmaz, azonban
A TERV PÉNZÜGYI FORRÁSKÉNT CSAK A SZOLGÁLTATÁSI DÍJAT JELÖLI MEG, AMI CSUPÁN A KÖLTSÉGEK TÖREDÉKÉT FEDEZI, A HIÁNYZÓ FORRÁSOK EGYELŐRE NEM LÁTHATÓAK.
Az ivóvíz-, illetve a szennyvízrendszerre vonatkozó gördülő fejlesztési terv dokumentumait a cikkünk alá görgetve letölthető formában is megtalálják!
Benne a tervezett beruházások és azok becsült költségei településenkénti bontásban szerepelnek, így mindenki tájékozódhat saját lakóhelyét érintő elképzelésekről és azok nagyságrendjéről.