„Kalocsa Város Önkormányzatának tulajdonát képező víziközmű vagyon helyzetének, és az ahhoz kapcsolódó feladatellátási kötelezettségek teljesítésének áttekintése, valamint döntés a feladatellátási kötelezettség és ahhoz kapcsolódó vagyonnak a Magyar Állam részére történő átruházásáról” címen – zárt ülés keretében – határozott a kalocsai grémium arról, hogy a jelenleg folyamatban lévő víziközmű-integrációs folyamathoz csatlakozva e kötelező közfeladatát, valamint az annak ellátásához szükséges vagyont térítésmentesen átadja az álam részére. A város ezzel egy jelentős felelősséggel és kiadással járó terhétől megszabadul, ugyanakkor állami szinten gazdaságosabb, hatékonyabb, biztonságosabb feladatellátást remélnek.
Mivel e napirendi pontot dr. Filvig Géza polgármester javaslatára a testület döntése nyomán zárt ajtók mögött tárgyalták, így az elhangzottak nem sajtónyilvánosak. Általánosságban azonban tudható, hogy
MIUTÁN 2012. ÓTA NEM VOLT DÍJEMELÉS, UGYANAKKOR A SZEMÉLYI, ENERGIA ÉS EGYÉB KÖLTSÉGEK IS DRASZTIKUSAN NÖVEKEDETEK AZ ELTELT IDŐSZAKBAN,
a kötelező közfeladatot jelentő víziközmű-ellátással összefüggő költségek
EGYRE NAGYOBB TERHET RÓTTAK A KÖZMŰVÁLLALATOKAT FENNTARTÓ ÖNKORMÁNYZATOKRA,
a felmerülő költségkülönbözetet ugyanis nekik kellett fedezniük.
Bár az ellátás kötelező közfeladat, de a megbízható működéshez szükséges fejlesztések – főleg, ami már régóta időszerű, de hatalmas költségű vezeték-cseréket illeti – általában jóval meghaladják az önkormányzatok lehetőségeit, még úgy is, hogy az érintett települések konzorciumba tömörülve látják el ezt a feladatot, és igyekeznek pályázati forrásokat is becsatornázni a beruházásokhoz.
MOST LEHETŐSÉG VAN CSATLAKOZNI A VÍZIKÖZMŰ-RENDSZER KÖZPONTOSÍTÁSI FOLYAMATÁHOZ,
átadva az állam részére az ivóvízellátással és a szennyvízkezeléssel kapcsolatos feladatokat, vele együtt – térítés nélkül – a feladatellátáshoz szükséges vagyonelemeket.
A kérdésről zárt ülésen tárgyalt a testület, noha közvagyonról van szó, amely a továbbiakban is – igaz, máshol nyilvántartott – közvagyon marad.
A döntéshozatal előtt a testület meghallgatta Mátyus Zoltánt, a Kiskunvíz Kft. ügyvezető igazgatóját.
A folyosón várakozó sajtómunkások és hivatali dolgozók meglepetésére
A BORÍTÉKOLHATÓ DÖNTÉS ELŐTT MÁSFÉL ÓRÁN ÁT TÁRGYALT A GRÉMIUM,
majd – amint azt a rendes ülésszakasz kezdetén Filvig Géza polgármester ismertette –
A képviselő testület Kalocsa Város Önkormányzata képviselő-testülete kifejezi szándékát miszerint az őt terhelő víziközmű-szolgáltatás biztosítása vonatkozásában fennálló ellátási kötelezettségének a Magyar Államra történő átruházására irányuló integrációs programban részt kíván venni.”Egyúttal felhatalmazták a polgármestert a szándéknyilatkozat aláírására.