A KalocsaKOM eredményéből származó bevételt idén már kénytelen nélkülözni a város, ugyanakkor a költségvetését vadonatúj tétel is terheli: a KTV-t korábban a város kábelszolgáltatója saját forrásból tartotta el, mostantól a televízió cechét is az önkormányzat fizeti. Ez a KTV-nél majd’ 34 milliós kötelezettséget jelent, miközben a bevételkiesés is akár több tízmillióra, 2014-es adat szerint 14 millióra rúghat.
A költségvetés vitájáról már közöltünk egy gyors tudósítást, később egy publicisztikát is, de a város Kft.-inek átvilágítására irányuló, „Hozzon még két árajánlatot” szlogennel elhíresült tervek legújabb fordulatáról is e vita keretében értesültünk.
De a költségvetés múlt csütörtöki vitája más érdekes gondolatokat is felszínre hozott, egyebek mellett a KalocsaKOM értékesítéséből származó bevétel sorsát illetően.
A kérdést tárgyaló testületi ülésen Simon Zoltán vetette föl, hogy
A 2016. ÉVRE A KALOCSA TV MŰKÖDTETÉSÉRE 33,9 MILLIÓ FORINTOT SZÁN A TERVEZET.
Korábban a KalocsaKOM eltartotta KTV-t, amíg a városé volt a cég, ez a kiadás tehát nem terhelte a költségvetést – mutatott rá a képviselő.
Most a KalocsaKOM sincs, és fölmerült egy igen jelentős, 34 millió forintos kiadás a Kalocsa TV részére. – modta Simon.
Jó üzlet volt – de kinek?
A KalocsaKOM értékesítésének szándékáról szóló döntés előtt meghallgatták Morvai Évát, a cég akkori ügyvezetőjét is a cég kilátásairól. Az általa elmondottakból kiderült,
A 2014. ÉVI 13 MILLIÓ FORINTOS EREDMÉNYNÉL SZÁMOTTEVŐEN, LEGALÁBB 25-30 MILLIÓVAL NAGYOBB NYERESÉGRE LEHETETT SZÁMÍTANI 2015-BEN.
Ez a becslés azonban a jelek szerint a KTV költségeit is csak szűkösen számolta, így óvatos becslésnek tekinthetjük.
Most, látva a KTV tényleges ráfordításigényét, elmondható, hogy ha nem is sikerült volna a vállalatnak a KTV kiadásaitól megtisztított, tavalyelőtti eredményt növelni, a televízió üzemeltetésével járó kiadások elmaradása miatt úgy is 47 milliós pozitívummal számolhattunk volna.
Tehát az egyébként viszonylag tisztességes árat ajánló Tarr Kft. – némi prosperitással, esetleges racionalizálással, költségkímélő fejlesztésekkel – akár tíz éven belüli megtérüléssel is számolhat, vagyis jó boltot csinált.
AZ ÖNKORMÁNYZAT AZONBAN – A KFT.-K RENDEZENDŐ ADÓSSÁGAI MIATT – PÉNZÜGYI KÉNYSZERHELYZETBEN HOZOTT DÖNTÉS POZITÍV HOZADÉKAIBÓL MÁR ALIG ÉREZ VALAMIT, HÁTRÁNYOS HATÁSAIT ELLENBEN MOSTANTÓL FOLYAMATOSAN KÉNYTELEN ELSZENVEDNI, NEM CSAK TÍZ ÉVRE.
Filvig: Másfél év alatt föléljük
A kábelszolgáltató társaság eladásáról szóló döntést megelőző vitában dr. Filvig Géza egyebek mellett arra mutatott rá, hogy az eladásból remélt (bruttó) 570 millió forintból mindössze másfél évre oldódnak meg a város anyagi gondjai, mert nagyon drága a város üzemeltetése.
Szerinte ezt az is előre jelezte, hogy már azon az ülésen is arról döntöttek, hogy mely Kft.-nek adnak tagi kölcsönt.
[Az ilyen tagi kölcsönök közt volt olyan is, amelyet azóta több tízmilliós értékben vissza nem térítendő támogatásokra változtatták, vagyis elengedték a tartozást, miközben további vissza nem térítendő, kiegészítő támogatást is megszavaztak – A Szerk.]
FILVIGNEK SAJNOS IGAZA LETT, HISZEN A KÁBELSZOLGÁLTATÓ ELADÁSÁBÓL SZÁRMAZÓ BEVÉTEL ZÖMÉT MÁR ELKÖLTÖTTÜK, AZ ÖSSZEGNEK CSAK KEVESEBB MINT NEGYEDE VAN MÁR MEG, ENNEK A MARADÉKNAK PEDIG IDÉN TERVEZZÜK A FENEKÉRE VERNI.
A mostani költségvetési vitában ugyanis Bálint József polgármester elmondta, a KalocsaKOM értékesítéséből származó bevételből 150 millió forint máig megvan. Ezt kötelezően be kell tervezni a következő évi költségvetésbe. Annak egy részét fejlesztésre, a többit működésre tervezik fordítani.
[Ha jól értelmezzük az elhangzottakat, az, hogy be kell tervezni a költségvetésbe, nem azt jelenti, hogy föltétlenül el is kell költeni az utolsó fillérig, csak azt, hogy eltüntetni nem szabad. Esetünkben a költségvetés nullás, tehát év végi maradvánnyal nem számol – A szerk.]