Itt találod az összes cikket a „költségvetés” témában!
Ebben az évben összesen 834,6 millió forint önkormányzati finanszírozási igény mutatkozik a Kft. által végzett kötelező és önként vállalt önkormányzati feladatok ellátására.
Mondhatni ment, mint a karikacsapás a város működése szempontjából legnagyobb horderejű dokumentum, Kalocsa város 2024. évi költségvetési rendeletének elfogadása, amelyet csütörtökön a 12–ből 8 jelenlévő képviselő gyakorlatilag vita nélkül megszavazott.
A dr. Filvig Géza elnök vezette ülés a 2022. év zárszámadásával kezdődött, majd a 2023. évi költségvetés került módosításra.
A napirend tárgyalása abban mindenképp rendhagyó volt, hogy Kalocsán emberemlékezet óta nem fogadták el a város költségvetését ilyen zökkenőmentesen, gyakorlatilag közel egy óra leforgása alatt úgy alkották meg a 2023. évi költségvetési rendeletet, hogy az előkészítő munkát, az egyeztetési folyamatot még az ellenzéki képviselők is dicsérettel illették.
Tavasszal elhatározták, most elengedték a képviselők a gumikerekes városnéző kisvonat beszerzésének tervét. Eddig 800 ezer forint költség merült föl az ügylet előkészítése során, a vásárlásra szánt többi forrást tartalékkeretbe helyezték, bár ez a várható hiány töredékét fedezi csak. A kisvonat nem került le végleg a napirendről, arra egy pontosabban meg nem jelölt, későbbi időpontban térhetnek vissza.
A szerdai kormányüléssel nem közjogi, hanem politikai értelemben ért véget a kormány tevékenysége. A kormány mindaddig működik, amíg az új kormány nem alakul meg, valamennyi miniszter ellátja a feladatát, a közjogi helyzet egyértelmű és világos.
A két gazdasági társaság jelentős önkormányzati forrásból gazdálkodik, összességében 720 millió forintos önkormányzati támogatás felhasználásával számos kötelező és sok önként vállalt önkormányzati feladatot látnak el.
Egy javaslatot levett a napirendről az előterjesztő polgármester – ez több tízmilliós mozgásteret szabadított föl, amit az ellenzéki képviselők máris felosztottak volna. Mutatjuk, ki mire költené a most zsebben maradt összeget, és végül mi lett a sorsa.
Számos kérdés tisztázása és hosszas vita, annak keretében több módosító javaslat megtárgyalása után a kalocsai önkormányzati képviselő-testület elfogadta a város 2022. évi költségvetését.
Ma délután három órakor újra összeül a kalocsai képviselő-testület. A tervezett program viszonylag kis számú, de nagy fajsúlyú javaslatot tartalmaz.
A mai döntés sokéves peres eljárásnak vet véget. A felek közt a vita tárgyát a főiskola épülethasználatáért fizetendő pénzügyi ellentételezés mértéke képezte.
A Szabadkától az államhatárig húzódó 26,6 kilométer hosszú vasútvonal, amelyen 120 kilométeres óránkénti sebességgel haladhatnak majd a szerelvények, jövő novemberre készül el.
Június 25-én, pénteken a Megyeházán megtartott ülésen már valamennyi képviselő személyesen szavazhatta meg a Közgyűlés idei munkatervét, a 2021. évi költségvetés módosítását, kiválaszthatták, hogy kik lesznek a megye díjazottjai 2021-ben.
Politikai adok-kapok a költségvetés kapcsán: az ellenzéki képviselő terjedelmes cikkben támadja a költségvetést, az annak elfogadásához vezető utat, és a különleges jogrend idején azt elfogadó polgármestert. Erre Simon Zoltán alpolgármester a közösségi médiában adott határozott választ.
A költségvetés összeállításánál legfőbb cél a város komplex működtetésének biztosítása volt, és hogy a törvény erejénél fogva rá rótt kötelező feladatait a lehető legmagasabb szinten teljesítse.
Az előírásoknak megfelelően, az intézményekkel folytatott egyeztető tárgyalásokat követően a polgármesteri hivatal állította össze a dokumentációt, azonban a koronavírus-járvány miatt most nem a testület, hanem a polgármester fogadhatja azt el.
Kalocsa város polgármesterét arról kérdeztük, Kalocsa esetében mekkora a gépjárműadó - elvonás, az miként érinti a város költségvetését?
A város idei évi költségvetési főösszege 6 milliárd 165 millió 712 ezer forint, a polgármester szerint stabil költségvetést sikerült összeállítani.
Március 15-e az utolsó határidő, amíg az önkormányzat képviselő-testületének el kell(ene) fogadnia és helyi rendeletet alkotnia Kalocsa ezévi, szinte „kőbe vésett” gazdálkodásáról.
A ma délelőtti képviselő-testületi üléshez előzetesen megküldött anyagokban még szerepelt a városi büdzsé előterjesztése.
Angeli Gabriellának és Török Ferencnek is akadt hozzáfűznivalója Bálint József polgármesternek a múlt hétfőn, a költségvetés leszavazását követően megtartott sajtótájékoztatóján elhangzottakhoz, újfent csúsztatásokkal vádolva a polgármestert, aki már Török Ferenc korábbi kijelentéseit is zokon vette, és ennek hangot is adott az említett rendezvényén.
Kalocsa az utóbbi évek „szép” hagyományait követte hétfő délután azzal, hogy első menetben leszavazta a testület az idei költségvetési rendeletet. A slágertémák most is visszatértek: KalocsaKOM, Kft.-k ügyei, amihez most még háttéralkuk, valamint a város beruházásaiban látható késedelem, illetve annak okai is fölzárkóztak.
Pedig állami támogatást is kaptunk a felszámolás alatt álló társaság kötelezettségeinek fedezésére. A testületet már nem lehet feloszlatni, a költségvetési rendeletet legkésőbb március idusáig kell elfogadni. Bálint József tartott sajtótájékoztatót a mai, hétfő délutáni képviselő-testületi ülés után.
A hiány az előző év azonos időszakához képest az egyenleg 54,4 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,2 százalékponttal javult, amit a bevételeknek a kiadásoknál nagyobb mértékű növekedése okozott.
A legutóbbi képviselő-testületi ülésen határozott a testület, hogy a Parkgondozó Kft. részéről érkezett igénynek eleget téve, a végelszámolás dokumentumai alapján kimutatott 8,2 milliós finanszírozási hiányt a városi költségvetésből pótolja. Erre az iparűzési adókból befolyt több tízmilliós többletbevétel nyújt fedezetet.
A mondandója felvezetőjében egykori alpolgármesterként önkritikát is gyakorló Filvig Géza javaslatára kettőről háromezer forintra növelte az időskorúak ünnepi juttatásainak esetenkénti összegét a kalocsai képviselő-testület.
A múlt heti képviselő-testületi ülésen fogadták el Kalocsa város költségvetését. A döntés második nekifutásra született meg: február 8-án egyszer már leszavazták. Az akkori aggályok közül legfajsúlyosabb a Menza Kft. 66 milliós tartozása fedezetének hiánya volt, amelynek megítélése megosztja a testületet. Másodjára módosítottak rajta: a nyugdíjasoknak juttatandó második félévi 2000 forint fedezete, és a nagyrendezvények túlóraköltsége tartalékkeretbe került.
Ismétli magát a történelem: ahogyan tavaly sem sikerült elsőre átvergődni a képviselő-testületen Kalocsa város költségvetését, úgy most sem ment át elsőre, és amint tavaly is, most is lekerült a napirendről –a szorosan kapcsolódó költségvetési kitekintő határozaton túl – más javaslat is. Ezúttal Angeli Gabriella indítványát nem tárgyalták. A javaslat politikai kiállásra hívott föl.
Takarékosság, Kalocsa Szíve program, pályázati kötelezettségek is szóba kerültek a személyeskedéstől sem mentes önkormányzati vita során, amelyet követően a Vagyonhasznosítási Kft. önkormányzati támogatásának mértékéről döntött a tavalyi utolsó ülésén a kalocsai képviselő-testület. Ha az elfogadott finanszírozással „elgurul” az év, akkor kb. 4,6 milliót spórolunk a tervhez képest, igaz, a megcélzott, bő 9 milliós takarékosság helyett. Viszont közben létrejön két új munkahely is!
Aki már unja a Menza-témát, kétli, hogy érdemes-e rákattintani, annak ízelítőül egyetlen mondat: „Fölhívom a figyelmét, hogy nyilvános ülésen van a képviselő asszony, gondolja meg, hogy miket mond!”, extra mézesmadzag: fölállt az Angeli–Filvig tengely!
Simon Zoltán napirend előtt kért szót a legutóbbi testületi ülésen, és bocsánatkérésre szólította föl dr. Bálint Józsefet, amiért a polgármester – az ő olvasatában – lehülyézte az ellenzéket. Bálint József nem kért bocsánatot, mondván, nem azt mondta. Stílus és árnyalatok…
A Paks II projektről, a pályázati fejlesztésekről és a város pénzügyi helyzetéről is tájékoztatást kaptak Kalocsa legnagyobb súlyú gazdasági szereplői a tegnapi munkareggelin. Úgy tudjuk, a nem sajtónyilvános eseményen az előbbi téma, illetve különböző pályázati projektek kapcsán a kalocsai vállalkozások részvételének lehetőségeiről, az utóbbi kérdéssel kapcsolatban a város pénzügyi egyensúlyának fönntartható stabilizálására irányuló elképzelésekről is szó esett.
Nem vették napirendre csütörtöki ülésükön sem a költségvetést és annak kitekintő határozatát, sem a repülőgép-szimulátor ügyét, de a Parkgondozó Kft. üzleti tervét sem tárgyalták, egy ötödik napirend pedig eredménytelenül zárult.
Szabó Balázs önkormányzati képviselő a Jobbik országgyűlési képviselőjének, Farkas Gergelynek a kudarcba fulladt alaptörvény-módosítás kapcsán tartott, múlt pénteki sajtótájékoztatóján házigazdaként szólt a városban az elmúlt hetekben kialakult helyzetről a párt kalocsai irodájában.
A kalocsai polgármester sajtótájékoztatón válaszolt Simon Zoltánnak, részletesen beszámolva a város helyzetéről és annak előzményeiről. Az előremutató javaslatokat Luca napjáig várja Bálint József, a jobboldali képviselőktől is.
A polgármester lemondását sürgette burkoltan Simon Zoltán azon a sajtótájékoztatón, amelyet a városban kialakult helyzetről tartott pénteken délután a Tomori Pál Főiskola első emeleti előadótermében.
Az összegészében 73%-ot is meghaladó adóteher-növelésről jövő csütörtökön dönthet a testület.
Elbukott a legutóbbi testületi ülésen a költségvetés módosítására tett ama javaslat, amely a hivatali dolgozók törvényesen adható jutalmainak fedezésére is indítványozott átcsoportosításokat. A vita során a helyi adóteher hamarosan bekövetkező növekedésére utaló megjegyzések hangzottak el.
Hadiköltségvetések után kemény megszorító csomag készül: évi 150 milliót kell lefaragnia, vagy valahol „találnia” az önkormányzatnak. Az új költségvetési csodafegyverrel 2017-től élessel lőnek.
A paksi városházán május 3-án, kedden ülésezett a Társadalmi Ellenőrző Információs és Településfejlesztési Társulás, amely valószínűleg történetében először csak a félévi költségvetését fogadta el.
Hárommillióból gazdálkodhatnak a szervezők, a helyi civilek egymilliót buknak az ügyön. Erről kétfordulós vitát tartott a testület, először március végén elhalasztották a döntést. Közben kétmillióra pályáztunk az erdélyi cserediákok fogadására.
A növekvő karbantartási költségek, valamint a négyéves garancia lejárta indokolta a Polgármesteri Hivatal 4 év 8 hónapos Skoda Superb típusú személygépkocsijának cseréjét. A költségvetés 10 milliós előirányzatot tartalmazott. A cseregépjármű beszámításával 2,5 milliót még fogunk is az ügyleten.
A sport az idei költségvetés egyik vesztese, ha nem „A” vesztese, hiszen a tavalyinál több mint 5 millióval kevesebből gazdálkodhat a terület, ami több mint 25%-os csökkenés. A pénz sok felé oszlik, nemcsak a sportegyesületek közt, hanem a GYIÖK támogatására és a TAO-önerők fedezésére is ebből kell költeni.
A legutóbbi testületi ülésen elfogadott költségvetés mind a Parkgondozó Kft., mind a Vagyonhasznosítási Kft. számára szűkre szabja a keretet a korábbi évekkel összevetve. Meg tudja oldani a feladatot az ügyvezető?
Mostantól ötvenmillió körüli összeget bukunk azon, hogy tavaly nyáron „sikerült” értékesítenie a városnak a korábban kizárólagos tulajdonában álló KalocsaKOM Kft.-t. A kényszerhelyzetben kapott vételár nagy részét már föléltük.
A költségvetés elfogadása után már csak a legnagyobb tesztpilótára, az időre vár, hogy eldöntse: képes lesz-e a tartalékaiban is szűkös városi büdzsé – a tervezettnél is több vagyon felélése nélkül – talpon maradni?
Elfogadta 2016-os költségvetését faddi ülésén a TEIT. Dr. Bálint József elnök a tanácskozás után arról számolt be, hogy ez még nem a végleges büdzsé.
Az erre az évre tervezett sokmilliós ingatlaneladások és a KalocsaKOM ellenérték-maradványa nélkül közel kétszázmilliós lyuk volna a város majdnem hárommilliárdos költségvetésében – derül ki a csütörtöki testületi ülésen elfogadott dokumentumból, pedig a Kft.-kre majdnem 40 millióval kevesebbet szánunk.