2024. 09. 09. hétfő
Ádám
: 394 Ft   : 354 Ft Benzin: 596.6 Ft/l   Dízel: 600 Ft/l   Írjon nekünk

Szigeti Tamás: Az előzetes várakozások biztatóbb aratási eredményekről szóltak – Betakarítási helyzetjelentés a kalocsai járásból

Zsiga Ferenc  |  2023. 08. 11., 08:55

Augusztus első hetében gyakorlatilag befejeződött a gabonafélék aratása Kalocsán és környékén. A június második felében árpával indult betakarítás a búzával és a repcével folytatódott, de a termés a búza esetében mind a mennyiséget, mind a minőséget tekintve elmaradt a várakozásoktól. A kenyérnek való hektoliter-súlya is alacsonyabb, mint amire a gazdák számítottak – mondta mások mellett Szigeti Tamás agrárszakértő, a Közép-Duna Menti Kiemelt Fejlesztési Térség agrárbiztosa, amikor augusztus 10-én, csütörtökön az aratás tapasztalatairól kérdeztük.

A szakember kifejtette:

– A búza felvásárlási ára a tavalyi felére, vagy az alá esett, következésképp az eladott mennyiség jó, ha az önköltséget fedezi majd. A helyzet drámaisága az input anyagok drasztikus áremelkedésére is visszavezethető. Sajnos az EU által biztosított mintegy 6 milliárd forintnyi kompenzációs támogatás nem valódi segítség a gazdálkodóknak. Jelenleg a feldolgozói, termelői raktárak jelentős tavalyi, illetve ukrán készletekkel bírnak, kereslet az új termények iránt lényegében nagyon kicsi. Ha valaki mégis venne gabonát, azért 60-70 ezer forintot, a hazánkban is irányadó európai árnál csak 30-35%-kal kevesebbet adna érte. A búzatermesztésnél a költségek elérik átlagosan a 450-470 ezer forintot hektáronként, miközben ez a közepesnek tekinthető 6 t/ha átlagtermés és még a 70 ezer forint/tonnás ár mellett is 50 ezer forintot meghaladó hektáronkénti veszteséget jelent ezt tudom sommásan mondani, de nézzük részletesebben.

A vármegyében és Kalocsa környékén

árpából, búzából hektáronként 5-6 tonna közötti átlagot értünk el, azaz az országos átlagot tudtuk hozni, de a vármegye északi és déli határát tekintve nagyok voltak a termésátlagok közötti különbségek. Repcéből 2-3 tonna volt a hektáronként elért termés, ami szintén az országos átlaghoz közelít.

A tavaszi nagy esőzések sajnos nem voltak jó hatással a gabonanövényekre, az eső és a vele járó magas páratartalom kedvezett a gombás megbetegedéseknek, illetve részben erre visszavezethetően a hektoliter súlyok sem úgy alakultak, ahogy várták, azaz nincs megfelelő súlya a gabonának.

A felvásárlási árak még ettől is nagyobb csalódást okoznak: az árpáé 45-50 ezer forint, a búzáé 60-65 ezer forint tonnánként. A repce esetében a felvásárlási ár jelenleg 160-165 ezer forint tonnánként.

A külföldi felvásárlók elsősorban a minőségi terményt keresik, 10-20 százalékkal is többet adnak a minőségi búzáért, tehát érdemes volt a minőségre nagyobb hangsúlyt fektetni. A gazdák nem elégedettek a felvásárlási árakkal, hiszen azok a tavalyi felére, vagy még ettől is kevesebbre estek vissza.

2022-ben volt olyan időszak, amikor 100-120 ezer forint volt a búza felvásárlási ára, ezzel szembeni a jelenlegi 60-65 ezer forint körüli ár nagyon alacsony, talán az önköltséget fedezi.

Éppen ezért lobbizott a magyar agrárminisztérium egy kompenzációs támogatásért - először sikertelenül, majd sikeresen.

Ez mintegy 6 milliárd forintot jelent a gabona esetében, ami a nemzeti szabályozás szerint kerül kiosztásra.

Mindez a kukoricára vetítve azt jelenti, hogy az 500 hektár alatti földtulajdonosok 100 hektárig tudnak kompenzációt igényelni október 1. és október 15. között, a tavalyi kukorica-termőföld területére vetítve. Ennek tükrében a gazdák úgy 6-8 ezer forint hektáronként kompenzációs árat kaphatnak.

A kompenzációs támogatás elsősorban az input anyagok, műtrágya, permetezőszerek, stb. drasztikus áremelkedését próbálja ellensúlyozni, de ez kevés, szinte csak egy jelképes összeg.

Szerencsére a legtöbb gazdálkodónak volt tartalék alapja, nagyon sokan most ezt élik felmondta az agrármérnök.

Mi a helyzet a területalapú támogatással?

– A területalapú támogatásoknál egy nagyfokú változás zajlik. 2023 egy átmeneti év, a ciklus 2024-től 2027-ig tart. Tavaly 90 ezer forint volt a területalapú egységes támogatás hektáronként, ami nagyjából 60 ezer forintra csökkent. Ezzel egy időben indult az agrárökológiai program, ennek vállalásával tudják elérni a gazdálkodók az eddigihez közeli, vagy azonos támogatást, azaz 90 ezer forintot hektáronként – válaszolta Szigeti Tamás, aki szólt arról is, hogy

jelenleg a tanya és az öntözésfejlesztési pályázat van nyitva.

Utóbbi október 1-ig érhető el, de ezt várhatóan évé végéig meghosszabbítják.

Mint elhangzott, a legnagyobb várakozás az agrár-generációváltási pályázatot övezi, ami leghamarabb év vége, de inkább jövő év tavasszal nyílik meg.

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2024. 09. 08., 09:13
A hazai vízügyi ágazat jelentős része ebben az intézményben szerezte diplomáját. Még >>>
2024. 09. 07., 14:05
A diákok összesen legalább 1 millió forintot hagytak a díler párosnál. Még >>>
2024. 09. 06., 13:26
Két 18 és egy 17 éves fiú letartóztatását kezdeményezik a kiskunhalasi nyomozók. Még >>>
2024. 09. 06., 11:12
A kalocsai rendőrök egy nem mindennapi flashmobbal készültek az iskolakezdés alkalmából. Még >>>
2024. 09. 06., 08:37
Az emelés mértéke az éves várható inflációval megegyezően 3,2 százalék körül alakulhat. Még >>>
2024. 09. 05., 11:09
A kedden Hőgyésznél balesetet szenvedett motoroshoz mentőhelikopter is érkezett, de az életét nem tudták megmenteni. Bonyhádon egy gyalogost zebrán gázoltak el ugyanaznap reggel, ő súlyos sérülést szenvedett. A szonda is kiugró értéket mért. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK