Itt találod az összes cikket a „agrár” témában!
A kerekasztal beszélgetés fő témaköre az aszály-, élelmezési helyzet, vidékfejlesztési támogatási lehetőségeken túl a fűszerpaprika termesztés és feldolgozás jövője lesz.
Az egységes kérelem keretében idén 40 közvetlen támogatási és vidékfejlesztési jogcímhez kapcsolódóan igényelhetnek a termelők támogatást, több adatszolgáltatási kötelezettséget is teljesíthetnek, valamint kifizetési kérelmet adhatnak be.
Arra biztatják a gazdatársadalmat és a munkájukat segítő szakmai szervezeteket, tanácsadókat, hogy a benyújtott Stratégiai Terv alapján tekintsék át saját üzemeik tevékenységét, fejlesztési elképzeléseit. Az elkövetkező hónapokban – többek között a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és tagszervezetei közreműködésével – széles körű tájékoztatást nyújtanak majd az új KAP 2023-as előkészítéseként.
A jelenlévők szerint a legnagyobb érdeklődést Dr. Andréka Tamás, az Agrárminisztérium Jogalkotási Főosztály vezetője előadása váltotta ki; a minisztérium képviselője ugyanis a Földtörvény főbb változásaira, az agráriumban elodázhatatlan generációváltásra, az osztatlanközös - és a földforgalmi változások témakörökre fűzte fel mondanivalóját.
A földtulajdonosok ma átlagosan hektáronként 70 ezer forint körüli éves díjat kérnek, amely lényegében a földhasználóknak járó, egy hektárra jutó teljes EU-s területalapú támogatást elviszi.
A 3 éves támogatási időszak (2022-2024) pályázatainak benyújtási határideje október 25 - november 25. közé esik, és minden mezőgazdasági termelő számára elérhető.
A paprikatermesztés és a mezőgazdaság aktuális helyzetéről, lehetőségeiről, kihívásairól tanácskoztak, a kerekasztal beszélgetés dr. Nagy István agrárminiszter fontos bejelentésével zárult.
A várható termést illetően a pénteki, majd az azt követő viharok is okozhatnak meglepetéseket. Ugyan a NAK jégkárelhárító rendszere a tapasztalatok szerint a környékünkön is teljes kapacitással működött, azonban a kánikulának két napra véget vető hidegfront eleve jéggel teli hozta a viharfelhőket.
A megítélt összeg országos szinten is kimagasló, meghaladja a rendelkezésre álló teljes forrás 10 százalékát.
A vidékfejlesztési pályázatokban a gép-, és eszközbeszerzések általában az állattenyésztéshez, kertészethez voltak kötve, vagy csökkentett arányban voltak támogatva. Ezt a hiányt igyekszik most bepótolni az Agrárminisztérium új pályázati lehetősége a „Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” című pályázati felhívásával. A témát Szigeti Tamás kalocsai agrármérnökkel jártuk körbe.
Dr. Feldman Zsolt államtitkár előadása középpontjában a dömpingszerűen megjelenő agrár-, és élelmiszeripari pályázati lehetőségek álltak.
Az elmúlt 7 évben mintegy 1400 milliárd forint állt rendelkezésre a vidékfejlesztési kasszában, most ugyanez az összeg vár elköltésre az átmeneti két évben!
Idén 44 közvetlen támogatási és vidékfejlesztési jogcímen lehet az egységes kérelem eljárásrendjének keretében támogatást igényelni, illetve ezekkel kapcsolatban adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni.
A gyümölcsösökben a metszési munkálatokat hagyományosan télen végzik el, miután a növények mélynyugalmi állapotba kerülnek. Ez azért is alakult így, mert munkaszervezés szempontjából ez tűnik a legjobbnak.
Olyan növényvédelmi géppel, amely nem esett át műszaki felülvizsgálaton, tilos növényvédelmi tevékenységet végezni.
Az Agrárminisztérium a 2021. évi felkészülés érdekében is kiemelten fontosnak tartja a gazdálkodók mielőbbi tájékoztatását, jelenleg azonban a módosítással kapcsolatos tervek ismertetésére van lehetőség.