Le lehet tölteni az aláírásgyűjtő íveket is, de minek?! Úgysem lehet kiállni vele az utcára, másfél méterről nem is lehetne aláírni… Viszont – ha már úgyis a fél világot bekényszerítette a koronavírus a virtuális térbe -, kitt-katt, pikk pakk onlájn is aláírhatjuk azt a kezdeményezést, amely Európa őshonos kisebbségeinek jogaiért szólal föl. Nem csak a magyarokéért, hanem minden nemzetért, amelynek több-kevesebb tagja anyaországán kívül kénytelen élni, vagy akiknek nincs is saját országuk, de talán a jégkorszak óta ugyanazon a helyen élnek, és őrzik mindnyájunk közös kincsét, nyelvüket, hagyományaikat, nemzeti örökségük pótolhatatlanul egyedi kulturális kincseit. Kérdem én, milyen magyar az, aki ezt a kétperces procedúrát, a mutatóujjának néhány kattintás erejéig való megmozdítását is sajnálja az épp száz éve a határokon túl rekedt, magyarságát azóta is foggal-körömmel őrző több millió magyartól, ha csak a „mieinkre” gondolunk…
De ne csak rájuk gondoljunk, hiszen sok más népcsoportról van szó, amelyek közül néhánynak talán még a nevét sem hallottuk, pedig itt élnek velünk együtt Európában…
(Részletezve lásd alább!)
A határidő szűkös: kevesebb, mint négy hét van hátra a május 7-ei határidőig. Igaz a kezdeményezők a rendkívüli helyzetre tekintettel határidő-hosszabbításért folyamodtak az Európai Bizottsághoz, amire van is precedens, még „békeidőből” is, ennek ellenére kisebb meglepetésnek számítana, ha a magyar szimpátiával alig vádolható uniós fórum ehhez hozzájárulna, ezért nincs más hátra, mint, hogy magunk kezdjünk el iparkodni a hátralévő bő három hétben.
Tehát, a feladat egyszerű:
A FACEBOOKON VALÓ MEGOSZTÁS – AMIT SZINTÉN UGYANAZON AZ INTERNETES FELÜLETEN, BELÉPVE EGY KATTINTÁSSAL ELINTÉZHETÜNK – FAKULTATÍV, DE ERŐSEN AJÁNLOTT, HOGY MINÉL TÖBB EMBERHEZ ELJUSSON!
Mindezt leírni elolvasni is sokkal tovább tartott, mint megadni a támogatást az őshonos kisebbségeknek a Székely Nemzeti Tanács kezdeményezésére, segítve ezzel az
megmaradásához, autonómia törekvéseikhez.
De nem csak őket segítjük ezzel, hanem – a teljesség igénye nélkül – az
kisebbségben, szórványban élő tagjait, közösségeit is.
Európa őshonos nemzeti kisebbségei
Meghatározás: őshonos nemzeti kisebbségnek, nyelvcsoportnak tekintjük azt a közösséget, amely Európa átalakulásának, a határok újrarajzolásának következtében vált kisebbséggé saját szülőföldjén. Őshonos nemzeti, nyelvi kisebbség az a közösség is, amelynek nincs saját állama, anyaországa” (a FUEN Chartából)
A kontinensen több mint 100 millió európai tartozik a több mint 400 kisebbségi közösség egyikéhez. Az Európai Unió 40 millió állampolgára – azaz hétből egy – tagja valamely őshonos nemzeti kisebbségnek, vagy nyelvcsoportnak. Ezen közösségek helyzete és igényei igencsak különbözőek. Számos jó példa van a kisebbség-többség békés együttélésére Európában, ugyanakkor több tagállam nem ismeri el a területén élő kisebbségeket.
A hivatalos adatok szerint, a 24 EU-s nyelven kívül, az Európai Unióban 60 más kisebbségi nyelvet beszélnek. Becslések szerint 40 millió EU-s állampolgár beszél, anyanyelveként, egy kisebbségi nyelvet. A teljes kontinensen 90 nyelv él, ebből 37 egy állam hivatalos nyelve, míg 53 olyan, amelyet egyetlen állam sem tart nyílván hivatalosként.
Az Európai kisebbségek sajátos gondjaikra szeretnék felhívni a figyelmet, befolyásolni akarják az őket érintő döntéseket regionális, országos, és európai szinten. A FUEN ebben kíván segíteni nekik – olvasható a FUEN (az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója)honlapján
Szóval:
RENGETEG EMBER ÉL OLYAN NEMZETI KISEBBSÉG KEBELÉBEN EURÓPA SZERTE, ANYAORSZÁGÁN KÍVÜL, VAGY SAJÁT ORSZÁG NÉLKÜL, ŐSI FÖLDJÉN, AKIKEN EZZEL A NÉHÁNY PERCES PROCEDÚRÁVAL BÁRKI SEGÍTHET.
Ugye, nyilvánvaló, hogy
EZ A TÁMOGATÓI ALÁÍRÁS, VALAMINT A KEZDEMÉNYEZÉS MINDEN LEHETSÉGES FÓRUMON VALÓ NÉPSZERŰSÍTÉSE NEM CSAK A NEMZETI ÉRZELMŰ – MONDJUK ÚGY, JOBBOLDALI – EMBEREKNEK, HANEM A SZABADSÁG ÉS DEMOKRÁCIA MELLETTI FELTÉTLEN ELKÖTELEZETTSÉGÜK JELEKÉNT AZ ÖSSZES BALOLDALI, LIBERÁLIS ÉRTÉKRENDŰ POLGÁRNAK IS KUTYAKÖTELESSÉGE!
E sorok írója már megtette, ne habozzanak követni, akár ennek a cikknek a megosztásával is!
A FÖNTEBB FELSOROLT SOK-SOK MILLIÓ EMBER NEVÉBEN IS KÖSZÖNJÜK!
Most pedig a képaláírásban beígért, a kontinens legtávolabbi szegletéből származó néptánc – kövezzenek meg, de engem a magyar táncokra emlékeztet…