Ahogy arról beszámoltunk, Pakson május 28-án, kedden négy évre szóló együttműködési és vállalkozási megállapodást kötött az MVM Paksi Atomerőmű és a Társadalmi Ellenőrző, Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT). Az Erzsébet Nagyszállóban a tagtelepülések polgármestereivel közösen megtartott tanácskozás főbb dokumentumait dr. Kovács Antal, az MVM Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgató és dr. Bálint József, a TEIT elnöke, továbbá a tagtelepülések polgármesterei látták el kézjegyükkel.
Mint megtudtuk, a 2018 végén lejárt szerződés megújítása három szerződés keretében valósult meg. Négyéves együttműködést rögzítő keretszerződést írtak alá, 200 millió forint értékben, amelyben az MVM Paksi Atomerőmű és a TEIT feladatait állapították meg.
Ezzel egy időben írták alá a szintén négy évre szóló vállalkozási szerződést, amelyben az érintett települések vállalták, hogy sugárzásmérést végeznek. A függetlenül mért adatokat rögzítik és közzéteszik. A szerződésben rögzített összeg 30 millió forint.
Az MVM Paksi Atomerőmű és a TEIT egy évre szóló támogatási megállapodást is kötött, ennek keretösszege 170 millió forint.
Mint emlékezetes, az egyes települések közötti,
támogatói pénzelosztás az adott település lélekszáma és az atomerőműtől való távolsága arányában történik.
Ahogy arra tegnapi írásunkban már kitértünk, a megállapodás Dunapataj, Györköny és Madocsa, mint a Társulásba frissen felvett tagokra is érvényes.
A tagfelvétellel kapcsolatban Dusnoki Csaba, Dunapataj polgármestere a KALOhíreknek kifejtette:
a három település közel tíz éve szeretett volna bejutni a a TEIT rendes tagjai közé, de ezek a kísérletek rendre elutasításra kerültek.
Ugyan a polgármester az okot nem részletezte, de köztudott volt, hogy a Társulással való egyezkedési kísérletek azért futottak zátonyra, mert a TEIT tagjai nem kívántak további három településsel osztozni az ellátandó feladatokra kapott pénzen.
A megoldást végül az jelentette, hogy
az MVM Paksi Atomerőmű a korábbi keretösszeget megemelte a három településnek juttatandó összeggel.
Erre figyelemmel a TEIT tagtelepüléseinek polgármesterei azzal szavazták meg a három új tag felvételét, hogy a részükre megállapított keret folytatólagos és változatlan marad.
Dr. Kovács Antal, az MVM Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatója szerint a Társulás tagjai megértették, hogy a TEIT a belépő három új taggal erősebb lesz. Az új tagtelepüléseken is régóta magas az atomerőmű, valamint az új blokkok építésének társadalmi elfogadottsága, melynek köszönhetően a három település megvalósításban játszott háttér szerepe is felértékelődik.