A március 25-én éjszaka, az egyik Duna-menti településről a kijelölt kiskunhalasi járványkórházba szállított, immár igazoltan koronavírussal fertőzött beteg Géderlak község önkormányzati képviselője. A 62 éves férfivel tegnap telefonon beszélt Katona György polgármester, akinek megerősítette, hogy állapota, közérzete az elmúlt napokban a kórházi kezelésnek köszönhetően javult- tájékoztatta megkeresésünkre portálunkat a település vezetője. Ezzel fel is oldotta azt a dilemmánkat: annak ellenére továbbra is elhallgassuk-e a települést, ahonnan származik a megye második igazolt koronavírusos betege, hogy a közösségi média közönsége mind a község, mind az érintett nevét tényként kezelte. Arra, hogy a géderlaki koronavírus-fertőzött személy közszereplő, vasárnap több olvasói levél írója hívta fel a figyelmünket.
Az ügyben –hozzá tesszük, remélve, hogy kizárólag a jóhiszemű aggódástól vezérelve - nagyon sok információt megosztottak velünk mindazok, akik a koronavírus helyi terjedésétől azért tartanak joggal, mert személyes tapasztalatuk és álláspontjuk szerint az önkormányzati képviselő egy ideig a társasági élet megszokott rendjét követte.
Ezt a véleményt azonban nem osztja Katona György polgármester. A képviselőt foglalkoztató cég vezetője, Leták Gábor pedig leszögezte: a férfi nem járt a cég telephelyén, attól való távolmaradását a dolgozók aggodalmáról értesülve még akkor telefonon bejelentette, amikor a koronavírus - járvány sújtotta Kanári szigetekről hazáért.
Vasárnap nagy forgalmat bonyolított szerkesztőségünk valamennyi elérhetősége, de személyes ismeretség révén többen Messenger üzenetben osztották meg velünk, mint írják, döntően személyes információikat, tapasztalataikat.
Miután a témával foglalkozó első cikkünket 28 ezren elolvasták, de a második, „Cáfolják, hogy a Duna-menti falu igazolt koronavírussal fertőzött betege betartotta a karantén szabályait” című írásunk is vasárnap estig közel 6500 olvasót vonzott, várható volt, hogy újabb pro és kontra vélemények – rögtön hozzátesszük, döntően értelmes emberek visszafogott és kulturált megnyilatkozásairól van szó – hangzanak el.
Alapvetően mindenki azt boncolgatta jogosan, kell-e félni további megbetegedésektől a faluban, vagy sem, megtett-e mindent a fertőzött területről hazatérő önkormányzati képviselő annak érdekében, hogy másokkal ne kerüljön közvetlen kapcsolatba?
A vasárnap délelőtt érkezett egyik levél, amely nagy részében esszenciáját adja mások véleményének is, az alábbiakban olvasható. A kipontozott rész esetlegesen személyiségi jogokat sérthet, ezért azt kihagytuk.
„Tisztelt Kalohírek!
A március 29-én kelt „Cáfolják, hogy a Dunamenti falu…….” cikkükhöz szeretnék hozzászólni.
A cikkben leírtak, miszerint a településről a Kiskunhalasi kórház fertőző osztályára elszállított beteg nem tartotta be a koronavírus terjedését lassító szabályokat, szóról-szóra igaz. A szóban forgó 60-as éveiben járó férfi valóban a Kanári szigetekről érkezett haza, majd azonnal „körbejárta” a falut és sok ismerősével gyakorolta a társas érintkezések többféle formáját.
A továbbiakban nevén kell nevezni, melyik településen történt ez az esemény, a település pedig nem más, mint Géderlak.
Amiről már írt az eredeti cikk, de fontosnak tartanám kissé részletezni:
Szóban forgó személy a Kanári szigetekről hazaútja során több esetben tömegközlekedési eszközöket vett igénybe, amivel már ott is fertőzhetett.
Hazatérve a karantén-szabályok … figyelmen kívül hagyása mellett ténykedett a faluban, mintha a szomszédból ért volna haza, nem pedig egy erősen koronavírus - fertőzött országból.
A legérdekesebb - és természetesen az eredeti cikk szerzője szerint nem lehet ismert-, hogy a személy Géderlak önkormányzati képviselője…”
A levél olvasóink által nem látható, kipontozott tartalmával az írt okból nem azonosulunk, viszont megkérdeztük Katona György polgármestert, aki a következőket mondta:
Az érintett önkormányzati képviselő már útban volt hazafelé, amikor felhívott telefonon, és a helyi háziorvos telefonszámát kérte, mert a következő két hétre ki akarta magát íratni. Mégpedig azért, mert tisztában volt azzal, hogy koronavírus - fertőzött területről tér haza, és már ott is voltak bizonyos megszorító biztonsági intézkedések. Arról van tudomásom, hogy a képviselő a repülőtér és a Dunapataj közötti távolságot tömegközlekedési eszközök használatával tette meg, majd Dunapatajon átült a saját autójába.
A községbe érkezve futott velem össze. A kocsijából köszöntött, pár méter távolságról beszéltünk egymással.
Meggyőződésem, hogy a képviselő az akkor még csak javasolt önkéntes házi karantén szabályait betartotta.
Arról van tudomásom, hogy az érintettet egyik munkatársa, barátja úgy látta el élelemmel, hogy a kapun bement, egy helyre kitette az élelmiszert, amit aztán az önkéntes házi karanténba vonult bevitt a házba. Ezzel a férfival a szomszédok, vagy bárki találkozhatott, bárki láthatta, hogy bemegy az udvarba, de információm szerint közvetlen érintkezés nem volt köztük. Úgy tudom, a képviselő egészen addig a házában tartózkodott, míg a háziorvosnak nem jelezte a tüneteit és mentő szállította el a községből. Ma is beszéltem a beteg családtagjaival, akik szintén megerősítették: hozzátartozójuk a házát nem hagyta el, ők is csak a szükséges dolgokat juttatták el, megfelelő távolság tartásával.
Ma telefonon hívtam képviselőtársam, aki azt a jó hírt osztotta meg velem, hogy állapota, közérzete javult a kórházi kezelés ideje alatt” - mondta Katona György polgármester.
Leták Gábor, a koronavírussal fertőződött képviselőt foglalkoztató helyi, mezőgazdasági gépeket gyártó cég tulajdonos vezetője megkeresésünkre elmondta:
Még külföldön tartózkodott a munkatársuk, amikor dolgozóink körében elkezdődött a félelem, felerősödtek a hangok, mi lesz, ha a fertőzött területről hazajön, és bejön dolgozni?
A későbbi beteg még kinti tartózkodása alatt beszélt az egyik vele közelebbi kapcsolatot ápoló, majd az otthoni ellátásában is közreműködő kollégánkkal, egyben barátjával, aki erről a dolgozói félelemről őt tájékoztatta. Tehát az érintett tisztában volt azzal, hogy a munkahelyre nem célszerű bejönnie.
A helyzet napról napra fokozódott, egyre riasztóbb hírek érkeztek Spanyolországból, a szigetekről, így amikor a dolgozónk már hazatért, és telefonon nálam jelentkezett, egyenesen ő mondta, jelentette be, hogy egy ideig nem jön dolgozni. A beszélgetés során abban maradtunk, hogy a személyes döntését helyeslem, nagyon jól teszi, hogy nem jön be, mert az esetleges fertőzéstől tartanak, félnek a munkatársak. Az is igaz, azért ő a dolgozók félelmét egy kicsit értetlenkedve fogadta, mert akkor még nem volt tisztában azzal, mi is most az ilyen helyzetek megítélése Magyarországon. Ám végül is készségesen állt a kérdéshez, azzal búcsúztunk, a háziorvost fogja keresni.
A később sajnos már a betegség tüneteit is mutató munkatársunk ellátásában közreműködő, ugyancsak a cégnél dolgozó férfi kollégánkat arra kértem: bár állítása szerint közvetlen kapcsolatba nem került az önkéntes házi karanténba vonulttal, ahogy mondja, csak beadta az ételt, mégis, a következő időszakban ne jöjjön dolgozni. Abban maradtunk, fizetett szabadságra megy.
Azt határozottan kijelenthetem, hogy jelenleg a halasi kórház fertőző osztályán fekvő, egyébként jó munkaerőnek, jó közösségi embernek, jó kollégának számító munkatársunk hazaérkezését követően nem járt a telepen, így ott senkivel sem találkozhatott. Amennyiben a felelőten híresztelések tovább folytatódnk, akkor sajnos nem marad más eszköz a kezünkben, mint hogy a híresztelőkkel szemben a szükséges jogi lépéseket megtegyük– tájékoztatta portálunkat Leták Gábor.