Hetedszer tartotta meg a budapesti illetőségű Halfogók Baráti Köre Egyesület az országos jelentőségű Folyóvízi Pergető Triatlon második futamát jelentő meszesi fordulóját. A verseny első fordulóját Dunakilitiben rendezték, az utolsóra a Tiszán kerítenek majd sort – mondta el portálunknak Mészöly Sándor, a versenyt rendező egyesület Tolna megyei, simontornyai tagja, az itteni forduló főszervezője. A helyszínen azt is megtudtuk, hányféle, és milyen fajta ragadozó halra lehet számítani a meszesi horgászvízen. Nem is gondoltuk volna, hogy ilyen sokféle a kínálat…
A Meszesi-zátony környékén kiváló, fajokban gazdag horgászvizet találtak a háromfordulós, országos verseny szervezői, ezért a hetedik éve megtartott megmérettetés egyik etapját mindig ide szervezik meg – mondta el a KALOhíreknek a meszesi forduló főszervezője. Amint megtudtuk, itt a halak mennyiségét és az egyedek méretét illetően sem lehet panasz. A versenyzők egyébként ezen a halbőségen a kifogott 380 darab méretes hal, azok összesen bő 165 méteres (!) összhossza ellenére jottányit sem változtattak, hiszen a kifogott példányokat a mérés és dokumentálás után sértetlenül engedik vissza a folyóba.
Az egésznapos verseny múlt szombat reggeltől vasárnap reggelig tartott, három etapban. A versenyszabályzat eléggé liberális, a mérés szabályai mellett mindössze azt rögzíti, hogy kétfős csapatok nevezhetnek, akiknek a megadott pihenők kezdetére vissza kell érniük a Meszes Beach éltes tölgyfái alatt kialakított táborba. Ez egyébként azért is ésszerű, hogy ne maradjanak le a nevezési díjban foglalt étkezésekről. A szünetek után tetszőleges időben szállhatnak vízre, és az sincs megadva, hogy milyen távolságra mehetnek el hajóikkal, csupán arra kell ügyelniük, hogy visszaérjenek a megadott időre.
Ott jártunkkor épp a délutáni fordulóhoz készülődtek, amelyet követően nyolc órára kellett visszaérniük a táborba.
Amint megtudtuk, az itteni horgászvíz kifejezetten jó, sok benne a hal, és rengeteg fajjal lehet találkozni. A horgászok elmondták, hogy – noha a pergető horgászat kifejezetten a ragadozó halak fogására való – a kifogott egyedek nagy számából és jó erőnlétéből arra is lehet következtetni, hogy a növény- és mindenevő zsákmányállataik is nagy számban élhetnek ezen a folyamszakaszon.
Ami a ragadozók fajgazdagságát illeti, Mészöly Sándor úgy fogalmazott:
Azok a környékbeli horgászok, akik nem járnak le a folyóra, valószínűleg meg is lepődnének, hogy mennyiféle halat lehet itt fogni. Még csak az első harmadán vagyunk túl a mostani versenynek, de már süllő, kősüllő, harcsa, csuka, balin, jászkeszeg, sőt, csapósügér is akadt horogra.”
Amint megtudtuk, a halak leginkább a fényváltás időszakában, az alkonyati órákban és pirkadatkor „harapnak” leginkább, különösen, amikor a levegő és a víz hőmérséklete kiegyenlítődik, így
A LEGJOBB EREDMÉNYEKET RENDSZERINT AZ ÉJSZAKAI FORDULÓ HOZZA. ENNEK ELLENÉRE MÁR EBÉDIDŐRE IS TÖBB, FÉL MÉTERT JÓVAL MEGHALADÓ PÉLDÁNYT – KÖZTÜK 64 ÉS 65 CENTIMÉTERES BALINT – SIKERÜLT KIEMELNI A VÍZBŐL A LEGEREDMÉSNYESEBB VERSENYZŐKNEK.
Mielőtt az eredményeket ismertetnénk, nézzék meg a következő videónkat, amelyben Mészöly Sándor a verseny történetéről és szabályairól is szól, majd együtt néztük meg a fogástáblázat első etap utáni állását, amely mellett épp nyíregyházi és debreceni versenyzők latolgatták az esélyeket:
A nevezési díj csapatonként és fordulónként 16 ezer forint volt, ami a napi négy étkezést is tartalmazta. A 250 ezer forintos összdíjazású, tárgynyereményes verseny meszesi fordulóján 25 csapat vett részt az ország minden részéről, ám helybéliek nem voltak köztük.
A VERSENYSZABÁLYZAT SZERINT A SÚLYT NEM MÉRIK, CSAK A KIFOGOTT HALAK HOSSZÁT KELL A VERSENYZŐKNEK LEMÉRNI, ÉS FOTÓVAL, VALAMINT FOGÁSI NAPLÓ VEZETÉSÉVEL DOKUMENTÁLNI.
A sorrend a halak hosszának összege szerint alakul ki, amibe csak a 20 centimétert meghaladó példányok számítanak bele. Holtverseny estén a kisebb darabszám előnyt jelent. Amennyiben a halhosszak összegét és a darabszámot tekintve is azonos eredményt ér el két, vagy több csapat, akkor a legnagyobb kifogott hal hossza szerint döntik el a sorrendet. A legnagyobb hal akkor is fontos tényező, ha nincs holtverseny, ugyanis azért különdíj jár.
E szempontok alapján a Folyóvízi Pergető Triatlon Kalocsa-meszesi fordulóján az alábbi eredmények alakultak ki:
Eredmények
A MESZESI HORGÁSZVERSENYEN A MÁTRAI PERGETŐ EGYESÜLET KÜLÖNÍTMÉNYEI DIADALMASKODTAK, UGYANIS A DOBOGÓ MINDHÁROM FOKÁRA E SZERVEZET VERSENYZŐI ÁLLHATTAK. CSAK A LEGNAGYOBB HAL KÜLÖNDÍJÁT SIKERÜLT MÁSNAK „ELHALÁSZNI” ELŐLÜK.