Ma délután négy órakor kezdődik az a lakossági fórum, amelyen bemutatják az érdeklődő városlakóknak a Szent István király úti fasor leváltására vonatkozó koncepciót – ezt egyszer már tárgyalta a képviselő-testület is, de végül elnapolták az elfogadását, hogy előbb a lakosság véleményét is meghallgassák. Ha átment volna a javaslat, akkor úgy járt volna a város, mint a Vajas-parttal: akkor néztünk volna nagyot, amikor pikk-pakk kivágták volna a közkedvelt sorfákat…
Az erről szóló napirend elnapolásának körülményeiről már írtunk. A Pfliegel Tibor és Máté Zita által készített tanulmányterv teljes egészében megtekinthető a város hivatalos honlapján, ahonnan a kapcsolódó tervlapok is elérhetőek!
E cikkben a fásítási koncepcióterv főbb vonásait mutatjuk be.
Indoklás
A terv részletesen ismerteti városunk tájegységi jellegzetességeit az őshonos növényeket és a fák állapotát is közismert hogy a népszerű ostor fák amelyeket a népnyelv téves ember kenyérnek is hív megbetegedtek kiosztottak és veszélyessé váltak A koncepció a városrendezési tájképi célt a következőképp jelöli meg:
[A cél] az épületek homlokzatarculatával, épített környezettel térszerkezeti egyensúly kialakítására törekvő, egységes arculatú, lehetőleg faj- és fajtaazonos fasor létesítése, klímatűrési szempont figyelembe vétele mellett. A tervezői munkát alapos állapotfelmérés előzte meg, amit még az előző városvezetés rendelt meg, és amelynek eredményeként 2011. 10. 28-ai állapot szerint elkészült egy szakértői jelentés. Ennek eredményeit fölhasználták a tervezés során.
Érzelmi szálak
Az állapotfelmérés figyelmeztet arra is, hogy
A FASOR KIVÁLTÁSA A LAKOSSÁGI ELLENZÉSEKET GENERÁLHAT, DE A FÁK TÖRZSÉT KORONÁJÁT KÖZELRŐL MEGTEKINTVE SZAKÉRTELEM NÉLKÜL IS LÁTHATÓ, HOGY E FÁK SÜRGŐS BEAVATKOZÁSRA VAN SZÜKSÉGÜK.
Amint írják, a faanyag száradása miatt szélcsendes időben is bekövetkezhet ágtörés, vagy a korona egyes részeinek leszakadása – az e miatti balesetveszély indokolja a beavatkozás szükségességét –, erős szél, intenzív havazás zúzmara képződés, ónos eső pedig tovább növeli ennek veszélyét. Sőt akár gyökerestül is ki fordulhatnak a fák erősen felázott talajon.
A fák elvénülésének okát is megadja az elemzés:
A rendszeres kopaszra metszéssel a törzs és a vázágak találkozási helyén abnormális sejt növekedés alakult ki, szaknyelven kalluszosodás történt a fa szövetben. A törzsben található korhadást viszont sebparazita gombák okozzák, amelyek épp az ilyen metszési felületeket fertőzik a spóráikkal – ez szivacsos elrothadáshoz, a faszerkezet tartó szöveteinek összeroppanásához vezet, és a fa teljes pusztulását okozhatja.
Négy szakasz
Az előkészítés során elvégezték az előírt közműegyeztetést és a mindösszesen 1092 méter hosszú munkaterületet négy szakaszra bontották.
A TERV ÖSSZESEN 322 DARAB FA KIVÁGÁSÁT, EZEK HELYÉRE ÖSSZESEN 222 DARAB FA TELEPÍTÉSÉT JAVASOLJA, AMIT FELTÉTELESEN TOVÁBBI 107 FÁVAL EGÉSZÍTENÉNEK KI.
Így összesen legfeljebb 329 fát javasolnak telepíteni a tervet készítő szakemberek. A burkolt felületbe telepítendő fák tövéhez dréncsövezést is javasolják, emellett javaslatokat fogalmaznak meg a kihelyezendő utcabútorokkal kapcsolatban is.
A terv szerint
Így összesen legalább 222 fa telepítésével kell számolni, további 107 fatelepítése válhat szükségessé, legfeljebb 329 Fát kell tehát telepíteni a négy szakaszon összesen.
A terv ismerteti a lehetséges fafajok választékát is, rövid leírással, fotókkal illusztrálva:
A tervezők nem javasolták
de e fajok jellemzőit is leírja a koncepció.
A javasolt fajok:
Fajtaeloszlás
TELEPÍTÉSRE AZ ALACSONYABB ÉPÍTMÉNYMAGASSÁGÚ RÉSZEKEN AZ EGYBIBÉS GALAGONYA KESKENY VÁLTOZATÁT, MÍG A NAGYTEMPLOMTÓL A SÉTÁLÓUTCÁIG TERJEDŐ SZAKASZON A MAGASABB NÖVEKEDÉSŰ OSZLOPOS VIRÁGOS KŐRIST JAVASOLJÁK.
Az első szakaszon és a második szakasz nagy részén kőrisfák kerülnének telepítésre, illetve
A MÁSODIK SZAKASZ EGY RÖVIDEBB RÉSZÉN MEGMARADNA A JELENLEGI CELTIS OCCIDENTALIS FASOR, AMELYNEK PÓTLÁSÁHOZ TOVÁBBI NÉGY OSTORFÁT TELEPÍTENÉNEK.
A harmadik szakasz egy részén még mindig kőrisfákat helyeznének el, a folytatásban pedig, vele együtt a negyedik szakaszon is végig egybibés galagonyákat ültetnének.
A SZENTHÁROMSÁG TÉR ÚJRAPARKOSÍTÁSÁNÁL A PÁFRÁNYFENYŐ ALKALMAZÁSÁRA TETTEK JAVASLATOT A TERVEZŐK – BÁR ERRE A TERÜLETRE A TERV NEM VONATKOZIK, CSAK ÉRINTŐLEG TÉR KI RÁ.
Emellett más növényeket is telepítenének.
A Művelődési Ház környékére, amely a főutca bejáratát is jelenti,
EGY DARAB PERZSAFÁT ILLETVE HÁROM BABÉRMEGGYET, EMELLETT CSERJÉK TELEPÍTÉSÉT IS JAVASOLJÁK
Erre elsősorban a burkolatban kialakított fahelyek talajtakarása végett van szükség a szakmai anyag szerint.
Ezekből az első szakaszon 234, a másodikon 174, a harmadikon 492, a negyediken pedig 66 darabra volna szükség, így mindösszesen 966 darabot kellene belőlük telepíteni.
A javasolt évelő fajok:
A fenntartásra, öntözésre, a felhasználandó anyagokra, illetve a növényvédelmi feladatok elvégzésére is javaslatokat fogalmaz meg a terv.
A zöldfelületek összetettsége és nagysága és az összefüggő gyepfelület miatt öntözőrendszer tervezését és kiépítését is javasolják.
AZ ELKÉSZÍTETT KONCEPCIÓTERVET – VOLTAKÉPP KERTÉSZETI ENGEDÉLYEZIÉSI TERVET – AZ ÖNKORMÁNYZATI KÉPVISELŐK SZAKMAI SZEMPONTBÓL MÉLTATTÁK, AZONBAN HIÁNYOLTÁK A LAKOSSÁG VÉLEMÉNYÉT, ÉS AZ OSTORFÁK VÁROSKÉPI VONATKOZÁSAIT, VALAMINT A HOZZÁJUK FŰZŐDŐ ÉRÉZELMI SZÁLAKAT HANGSÚLYOZTÁK.
A polgárok ma délután mondhatják el a véleményüket a négy órakor kezdődő lakossági fórumon a Városháza dísztermében, ahol kérdéseiket is föltehetik a tervezőknek, illetve javaslatokat tehetnek a végleges döntés meghozatala előtt.
A KALOhírek ott lesz!