A Bajai Szakképzési Centrum (SZC) Dózsa György Technikuma és Kollégiuma Asztrik téri épületének földszintjén tartotta meg nyílt napját november 11-én, múlt hét pénteken délelőtt. A helyszínen Fekete Antal igazgató többek között arról is tájékoztatta portálunkat, hogy miként prosperálnak diákjaik a felsőoktatásban való továbbtanulás, illetve a munkaerőpiacon való elhelyezkedés szempontjából. A minden ősszel megrendezésre kerülő nyílt napra elsősorban a környék általános iskoláinak nyolcadikosait várják, de amint megtudtuk, még érettségi után, sőt eredményes egyetemi felvételi birtokában is választják ezt az intézményt.
Az épület első emeletén rendezték be a Dózsa György Technikum és Kollégium bemutatóit, külön teremben a pék-cukrász, a gépészet, informatika, a rendészet, illetve a szépészet ágazatok népszerűsítésére.
A termekbe be is kukkanthatnak a cikk alá görgetve megtekinthető videónk segítségével!
A rendészet-közszolgálat, a gépészet, a szépészet és az informatika-távközlés ágazaton ötéves, technikumi képzés folyik, de a nyílt nap keretében bemutatkozott a szakképző iskolai részleg is, amelyeket a gépészti és a rendészet és közszolgálati ágazatok mellett az élelmiszeripari ágazaton elérhető szakmákból kaptak ízelítőt az érdeklődő fiatalok.
Az elérhető szakmák tekintetében továbbra is színes a paletta. Lehet választani a fodrász, a pék-cukrász, közszolgálati technikus, gépgyártás-technológiai technikus, gépi és CNC forgácsoló, hegesztő, épület- és szerkezetlakatos, vagy rendészeti őr szakmák közül.
A felvételiztetésnél az elmúlt évekhez hasonlóan központi felvételi eljárást nem tartanak, csupán a hetedik év végi a nyolcadikos félévi bizonyítványt kérik. Elvárás viszont, hogy aki érettségit, illetve technikusi minősítést szeretne, ott ne forduljon elő bukás, és ne legyen, vagy minél kevesebb elégséges érdemjegy szerepeljen a bizonyítványban.
Az élelmiszeripari, valamint a rendészet és közszolgálat ágazatra, vagy fodrásznak jelentkezőknek más egészségügyi követelményeknek is meg kell majd felelniük, de ez a jelentkezést nem befolyásolja, mert azt követően az iskola orvosa fogja majd ezeket a gyerekeket fölkeresni.
A gépészeti ágazat bemutatóján anyagvizsgálati módszereket, illetve műszereket, programozható marógépet, ívhegesztő szimulátort láthattak, és hozzáértő felügyelete mellett ki is próbálhattak az ágazat iránt érdeklődő fiatalok.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Az informatika és távközlés ágazat termében a kódolás, programozás elsajátításához szükséges eszközök használatába nyertek bepillantást a látogatók. Például egy laposelem méretű számítógépet próbálhattak ki, amely – külső klaviatúrával és monitorral kiegészítve – lényegében egy normál családi PC képességeivel rendelkezik. Bár a memóriája nem nagy, de külső egységgel bárikor bővíthető, és a videokártyája sem túl erős, de nem is videojátékra való. Az operációs rendszere Linux, a teljesítményét pedig jelzi, hogy irodai környezetben szinte minden általános feladatra alkalmas volna – tudtuk meg.
A rendészeti és közszolgálati ágazatnál bemutató, gyakorló fegyverek, helyszínelési, nyomrögzítési technikák, szolgálati ruházatok, egyenruhák mutatkoztak be, meglehetősen nagy érdeklődés mellett. Gondolták volna, hogy a füllenyomat vétele is fontos bizonyítékot szolgáltathat, ha például valaki egy ajtónál hallgatózott, és ott maradt a fülének a lenyomata?
A szépészeti ágazat kisebb számú, de igen lelkes csapatot vonzott, akik a szakmában használt anyagokkal, eszközökkel ismerkedhettek és például kellékfejeken készíthettek frizurákat, hajfonatokat.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Az alkalom kapcsán a helyszínen Fekete Antal igazgató tájékoztatta portálunkat nemcsak a nyílt nappal kapcsolatos tudnivalókról, többek között arról is, hogy miként prosperálnak diákjaik a felsőoktatásban való továbbtanulás, illetve a munkaerőpiacon való elhelyezkedés szempontjából.
Akik szeretnének tovább tanulni akár a most kifutó képzéseink tekintetében a 12. év végén, vagy a technikumi ötödévet követően, azok tovább tudnak tanulni, vannak nagyon szép egyetemi felvételeink. Ugyanakkor mi szakképző iskola vagyunk, nálunk inkább az elhelyezkedési arány a fontos, ott pedig, azt kell mondanunk, gyakorlatilag a gyerekek száz százaléka azonnali állásajánlatot kap legalább egy, de inkább két cégtől.”– ismertette az itt végzők kiváló munkaerő-piaci kilátásait Fekete Antal, egyúttal a duális képzésnek az elhelyezkedés szempontjából előnyös oldalára is rámutatva:
Azok a gyerekek, akik duális partnernél hároméves, szakképző iskolai képzésben vesznek részt, a jelenlegi törvények értelmében 10. és 11. folyamon már munkaszerződéssel dolgoznak, és a duális partner már azonnal tudja, látja, hogy kik azok, akik kell tovább szeretnének dolgozni, kikkel szeretnék frissíteni a személyi állományt, így ezek a diákok azonnali munkavállalóként lépnek belépnek a munkaerőpiacra.”– mondta az iskolaigazgató, hozzátéve, hogy az utóbbiak közül jó néhányan azzal a lehetőségükkel is élnek, hogy a munka mellett, levelező oktatás keretében érettségi vizsgát tegyenek, ami által arra is van lehetőségük, hogy továbbtanuljanak.
De olyan is van, aki érettségivel érkezik:
Gimnázium érettségi bizonyítvánnyal érkezett hozzánk a hároméves képzésre és ült be a 14 15 éves diákok közé, hiszen Magyarországon jelenleg 25 éves korig lehet nappali tagozaton tanulni. Sőt, volt olyan érvényes egyetemi felvételivel rendelkező fiatal is, aki úgy gondolta, hogy ahhoz, hogy ő majd valamikor jó mérnök legyen, ismernie kell a munka minden fázisát, és végigjárta nappalin a három tanévet, aminek a végén hegesztő szakmát szerzett.”
– büszkélkedett Fekete Antal.
A Dózsa nyílt napjával egyidejűleg, azonos helyen tartották a Kossuth Zsuzsanna Technikum nyílt napját – lásd videós ízelítővel kiegészített cikkünket! –, megkönnyítve a tájékozódni vágyó, pályaválasztás előtt álló fiatalok dolgát.
Apropó, pályaválasztás!
Ugyanezen a délelőttön tartotta 16 felsőoktatási intézmény részvételével pályaválasztási fórumát, az Egyetemek Napját a Szent István Gimnázium is – erről egy önálló képgalériás cikkben már beszámoltunk.