A tettes a vízügy, az indok a partél megközelíthetősége, illetve az azt biztosító szabványtávolság. Eddig, néhány évtizeden át nem volt ugyan útban a fasor, de miután tavaly egy autóban is kárt okozott az egyik fáról letört, korhadt ág, a fák beteg, veszélyes részeinek eltávolítása és az ép részek gondozása helyett inkább a fasor egységes kivágása mellett döntött a terület kezelője, aki szerint az önkormányzat nem igényelte a fák pótlását, amire ugyanazon a helyen vízügyesek álláspontja szerint nem is volna lehetőség. Az ügyben Bálint József is megszólalt, de közleménye aligha fogja megvigasztalni a kalocsai fák tömeges irtását keserűen konstatáló kalocsai népet.
A közösségi médiában Péjó Zoltán kongatta meg a vészharangokat, hogy megpecsételődni látszik a Bátyai út és Vigadó-sor közti Vajas-partszakaszt hangulatossá tevő fűzfasor sorsa.
Nem voltak korhadtak, sem öregek és nem veszélyeztettek épületeket – írja a Duna-parton kivágott fák törzséről készült fotókkal illusztrált posztjában múlt vasárnap, március 24-én Péjó Zoltán, az Iparkamara kalocsai kirendeltség-vezetője, aki szerint csatornák partjain tarvágást hajtottak végre. Péjó azt is jelezte, hogy e hét szerdán reggel 7 órától, Kalocsán, a Bátyai út és a Vigadó sori garázsok között akarnak szomorúfűzfákat kivágni a vízparton.
Az önkormányzat e hét szerdától péntekig kért engedélyt a fakitermelésre, a munkák idején reggel héttől délután háromig teljes útzár mellett folyt a munka.
A Korona Rádiónak nyilatkozva Király Zsolt, az Alsó-Duna Völgyi Vízügyi Igazgatóság kiemelt műszaki referense elmondta, hogy tavaly az érintett szakaszon a fákról nagyobb ágak törtek le, és egy kocsit megrongáltak, erdész bevonásával megvizsgálták a fákat, és úgy találták, hogy „több problémás fa is található ott, amelyek a későbbiekben veszélyesek lehetnek”, ezért úgy döntöttek, mind a kilencet kivágják.
Az indokok közt a beteg fák mellett azt hozta föl a szakember, hogy a partéltől számított hat méteres övben, az úgynevezett fenntartási sávban állnak, és e sávot tisztán kell tartaniuk a folyókotrási munkákhoz szükséges gépekkel való felvonulási területként.
Király elmondta, hogy a Sárköz többi kalocsai szakaszát is folyamatosan szemlézik, és ha biztonsági szempont indokolja, máshol is hasonló beavatkozásra számíthatunk. Ennek értelmében arra kell számítanunk, a Vajas partján gyakorlatilag nem marad majd természetes hatású, fűzekkel szegélyezett partszakasz a Sárközben.
Állítólag lesz pótlás
A most kivágott fákról elmondta, hogy
AMENNYIBEN AZ ÖNKORMÁNYZAT IGÉNYLI, AKKOR A KÍVÁNT FAFAJJAL PÓTOLJÁK A KITERMELT FÁKAT, AZONBAN A SZAKEMBER NYILATKOZATÁIG ILYEN IGÉNY NEM MERÜLT FÖL.
Ám az óta az önkormányzat is lépett: a város hivatalos honlapján tegnap, azaz március 28-án közzétett, Bálint József polgármester által jegyzett közlemény szerint az önkormányzat kéri a kivágott fák pótlását a Vajas-parton.
A közösségi médiában megjelent, a fakivágásért az önkormányzatot felelőssé tevő különböző nyilatkozatokra és véleményekre reagálva a közlemény leszögezi, hogy mivel az a szakasz Kalocsán városképi szempontból meghatározó, ezért levélben fordult a polgármester az Adukövizig Kalocsai Szakaszmérnökségéhez, melyben
KALOCSA VÁROS ÖNKORMÁNYZATA NEVÉBEN KÉRTE AZ ELTÁVOLÍTOTT FÁK HELYETT AZONOS SZÁMÚ FA PÓTLÁSÁT A VAJAS-PARTON.
A polgármester közleménye az előzményekkel kapcsolatban tájékoztat, hogy az önkormányzatához érkezett egy értesítés az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságtól, hogy az állami területen, a kezelésükben lévő Vajas csatorna melletti partszakaszon fakivágást fognak végezni, amihez útlezárási engedélyt kértek. Ezt a hivatal megadta, és arról értesítették is a lakosságot.
Nem a város hatásköre
Az engedély kiadásának indoklásául Bálint József elmondja, hogy a fakivágással érintett Vajas-part állami terület, az az Adukövizig kezelésében van. Kalocsa Város Önkormányzatánál a munkálatokat bejelentették, melyhez a benyújtott útlezárási kérelemre a jogszabályok alapján megadták az engedélyt.
A közlemény leszögezi, hogy Kalocsa Város Önkormányzatának nincs joga felülbírálni, hogy a fák egészségesek vagy betegek, és ez irreleváns is, mivel, nem az önkormányzat döntheti el, hogy az ott lévő fákat kivágják-e, vagy ne.
Kérdések
Az nem világos, hogy hol akarják pótolni a kivágott fákat. Mert ha ugyanott, akkor nem világos, hogy most miért olyan fontos fölszabadítani a fenntartási sávot, ha később újra kerülhet oda fa, ha pedig nem, akkor a fasor városkép-formáló jellegét hogyan kívánják fönntartani a város kérésének megfelelően. Amint az sem világos, hogy ha eddig találtak alkalmas eszközöket a csatorna kotrásának megoldására a fák megtartása mellett is, akkor ezután miért nem…
Annyi bizonyos, hogy az internet népe fölháborodott az utolsó Vajas-parti fűzfák közé tartozott, éltes egyedek kiirtása miatt, hiszen tudjuk, hogy a fűzfák a „vágásérettség” elérése után még akár száz évig is élhetnek, és megfelelő kezelésekkel, beavatkozásokkal a balesetveszély is elkerülhető, vagy minimálisra csökkenthető.
A város lakossága különösen azért egyre elkeseredettebb a faállomány cseréjének szándékával, elöregedettségének indokával történő fakivágásokon, mert ez városszerte közel egy időben történik.
A sok valóban indokolt fakivágás mellett a fönti indokokkal valóban rengeteg még menthető, vagy makkegészséges fa esett és esik még áldozatul a városszépítő jó szándéknak.
Gondoljunk akár az érsekkerti tölgyes kiirtására a szabadtéri színpad mögött tavalyelőtt, vagy a minden rügyéből intenzíven fakadó Öreg Tölgy tavaly tavaszi kipusztítására, a Csajdakert fasorainak kivágására, a Nagytemplom körül pár éve kivágott tucatnyi ostorfára, vagy a Szent István út teljes hosszában tervezett teljes fasorkiváltás tervei kapcsán várható tarvágásra…