Kalocsai hagyományőrzők, táncosok, valamint a Kertvárosi Általános Iskola német nemzetiségi tagozatos tanulói adták a műsort azon az érsekkerti szabadtéri színpadon, szombat délelőtt tíz órakor tartott ünnepségen, amelyet Kalocsa és Kirchheim testvérvárosi kapcsolatának jubileuma tiszteletére rendeztek a városunkban tartózkodó kirchheimi delegáció jelenlétében. Az ünnepség keretében Angelika Matt-Heidecker, Kirchheim unter Teck főpolgármester-asszonya és dr. Bálint József kalocsai polgármester aláírásával ellenjegyezte a két város együttműködésének megújítását rögzítő dokumentumot.
Csütörtökön érkezett a kirchheimi delegáció első hulláma, majd újabbakkal egészült ki a küldöttség szombatig, amikor az Érsekkertben ragyogó tavaszi időben – a lakosság részéről mutatkozó viszonylag szerény érdeklődés mellett – megtartották a testvérvárosi kapcsolat megerősítésének örömére rendezett ünnepélyt.
Ennek keretében ünnepi köszöntőt mondott Kirchheim főpolgármestere, valamint Kalocsa polgármestere, a műsorról a németül tanuló kalocsai gyerekek és hagyományőrző táncosaink gondoskodtak, ceremóniamester dr. Angeli Gabriella, önkormányzati kommunikációért és külkapcsolatokért felelős önkormányzati képviselő volt.
A program a Mezei Virágok Népdalkör dalcsokrával kezdődött, majd Németország, Magyarország és az EU himnuszainak hangjai után dr. Bálint József, Kalocsa polgármestere mondott ünnepi beszédet.
A polgármester egyebek közt hangsúlyozta a két város kapcsolatának építésében és fönntartásában a civilek, hagyományőrzők, kulturális egyesületek, valamint az ezekből kialakult személyes kapcsolatok szerepének fontosságát.
Szólt a most lezárult, illetve egyes elemeiben jövőre kiteljesedő Kalocsa Szíve programról, amelynek keretében számos új attrakcióval gazdagodott városunk, illetve régiek újultak meg, amitől a turizmus föllendülését reméljük. Ezeket a látványosságokat a testvérvárosi delegációnak is bemutatják, abban bízva, hogy ez hozzájárul majd, hogy Kirchheimból is megnőjön a turisztikai érdeklődés városunk iránt.
A polgármesteri beszédet követően a Fényi Gyula Általános Iskola Kertvárosi Tagiskolájának német nemzetiségi tagozatos tanulóinak műsora következett. A gyerekek verset szavaltak, énekeltek, táncoltak a német vendégek igen nagy tetszésére, majd Angelika Matt-Heidecker, Kirchheim unter Teck főpolgármestere mondott ünnepi beszédet.
XIX. századi úton hazánk?
A főpolgármester-asszony beszéde kezdetén megköszönte elődeiknek a testvérvárosi kapcsolatok életre hívását, építését és fönntartását.
Matt-Heidecker asszony szólt aktuális politikai kérdésekről is, jelesül a menekültválság kezelésének kérdéseiről is. Rosszallással szólt arról, hogy hazánk, amely negyed évszázada a határok megnyitása és a szabadság mellett döntött, most újra kerítéseket épít és bezárkózik. Úgy vélte, a nemzetállami eszme idejétmúlt, XIX. századi konstrukció. Sajnálkozva állapította meg, hogy ez az út irányába látja elmozdulni Magyarország mellett más európai államokat is, többek közt megemlítve Lengyelországot, Szlovákiát és Ausztriát is.
Úgy vélte, nem volna szabad akadályt állítani a menekültáradat elé, hiszen ez ellentétes az európai eszmével. Szerinte a határok lezárásával hazánk rossz úton jár. Ehelyett engednünk kell, hogy az európai jólétből mások is részesülhessenek, meg kellene nyitni a határokat a migránsok előtt.
1000 euró kalocsai iskoláknak
Beszéde végén szólt a városaink iskolái közti partnerségről, a színpadra kérve a kirchheimi iskolákkal kapcsolatban álló két kalocsai intézmény, a Kertvárosi Általános Iskola és a Szent István Gimnázium képviselőit, akiknek az iskoláik javára kiállított utalványokat adott át jelképesen, annak jeléül, hogy a két kalocsai intézménynek 500-500 eurós adományt ad Kirchheim városa.
A továbbiakban a Piros Rózsa Néptáncegyüttes lépett színpadra. Több koreográfiát is előadtak, fölvonultatva vidékünk színes viseleteit, a cifrától a szomorú kalocsaiig. Műsoruk szünetében került sor a két város partnerségét megerősítő dokumentumok aláírására, ami kisebb derültségre adott okot, miközben Bálint József polgármester új oldaláról mutatkozott be az egybegyűlteknek.
Összeforrasztjuk, ami majdnem eltörött
A törött szék szerencsére nem a vendégnek jutott, és az is jó, hogy már polgármesterünk kezében szétesett az ülőalkalmatosság, nem pedig csak akkor, amikor ráült. A hibát az eredendően műszaki végzettséget szerzett Bálint József remek technikai érzékkel néhány másodperc alatt orvosolta, holott a feladat megoldása az ő mélyépítői ismeretei helyett inkább bútorasztalos készségeket igényelt volna.
Így minden akadály elhárult a testvérvárosi kapcsolat megerősítéséről szóló díszoklevelek aláírásának aktusa elől.
A polgármesteri kézjegyek elhelyezése után a Piros Rózsa Néptáncegyüttes műsora folytatódott, és ezzel is ért véget a rendezvény.