„Fenntarthatóság, 2021-2027. évi pályázati lehetőségek” címmel tartott konferenciát a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 2019. január 25-én, pénteken a Megyeháza Dísztermében. Az aktuális fejlesztési lehetőségeken túlmutató, kitűnő előadások számos olyan új információt nyújtottak a zömében polgármesterekből, a fejlesztéseket koordináló szakemberekből álló közönségnek, amelyek elengedhetetlenek, hogy Bács-Kiskun megye és települései tudatosan felkészülhessenek a 2014-2020-at követő pályázati ciklusra.
A konferencián valamennyi járási székhely, köztük Kiskőrös, Baja, Kiskunhalas polgármestere, alpolgármestere, a kalocsai járás szinte összes polgármestere megjelent. Kalocsai portál újságírójaként kicsit szomorúan tapasztaltam, hogy egy ilyen információkban gazdag, a jövőről szóló konferencián városunk vezetői közül senki nem volt jelen.
Holott az idei év négy legnagyobb pályázatát - a kialakított konszenzusos rendszernek köszönhetően szinte előre borítékolhatóan - éppen a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat TOP pályázatán nyerte el a város, összesen 1 milliárd 233 millió 700 ezer (!) forintot.
TOP – Szociális alapszolgáltatások fejlesztése Kalocsán – 147,3 millió
TOP – Kalocsa város csapadékvíz elvezető hálózatának fejlesztése – 142,4 millió
TOP – Inkubátorház kialakítása Kalocsán – 148,4millió
TOP – Iparterület fejlesztése Kalocsán – 512,2 millió
TOP – Óvodafejlesztés Kalocsán – 283,4 millió forint.
A választott tisztségviselők, polgármester, alpolgármester távolmaradásáról Boromisza Viktor városfejlesztési osztályvezető nem tudott nyilatkozni, ám azt elmondta, hogy a tájékozódás érdekében munkatársai a prezentációk anyagát megkérték. Igaz, ez még nem helyettesíti, hogy az esetlegesen felmerülő kérdéseket nem közvetlenül tették fel az előadóknak, konzultáltak velük, vagy más települések szakembereivel. Az eseményen fontos, határidőhöz kötött elfoglaltságuk miatt nem tudtak részt venni.
A konferenciát egy rövid prezentációval dr. Szili Katalin, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács tiszteletbeli elnöke nyitotta meg. Személye egyben azt is jelezte, hogy a fenntartható fejlődés kormányzati ciklusokon átívelő feladat.
Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke a nyitóelőadást követően köszöntötte a megjelenteket, majd a Bács-Kiskunban megvalósuló fejlesztések tapasztalatait összegezte.
Az elnök bevezetőjében rámutatott: amikor napjainkban egyre inkább meghatározó kérdés az energiatakarékosság,
BÁCS-KISKUNBAN AZ ÖSSZESEN 63 MILLIÁRD FORINT MEGYEI TOP FEJLESZTÉSI FORRÁSBÓL 10 MILLIÁRD FORINTOT ERRE A CÉLRA KÜLÖNÍTETTEK EL.
Rideg László szerint több vonatkozásban korszakhatáron állunk, ami a környezetvédelmi célok sürgető megvalósítása mellett az uniós fejlesztési források jövőbeni felhasználásában is megmutatkozik majd.
A közgyűlés elnöke emlékeztetett arra, hogy a településekkel folytatott egyeztetéseknek, konszenzuson alapuló pályázati eljárásnak köszönhetően a megye települései közül valamennyi megnyerte a maga Területi-és Településfejlesztési (TOP) pályázatát, amelyet más megyék nem mondhatnak el.
A közbeszerzések, az építkezések már javában tartanak, de ezzel egy időben már készülni kell a 2021-ben induló fejlesztési ciklusra. Ciklushatár persze az is, hogy ősszel önkormányzati választásokat tartanak. Lesznek olyan települések, ahol az eddigi, de lesznek olyanok, ahol az új választott tisztségviselők, polgármesterek folytathatják majd a megkezdett utat. Ám a következő fejlesztési ciklus előkészítését mindenkinek most el kell kezdeni– fogalmazott az elnök.
Rideg László hangsúlyozta, a
430 NYERTES PÁLYÁZATBÓL 400-AT GONDOZNAK A BÁCS-KISKUN MEGYEI TERÜLETFEJLESZTÉSI NONPROFIT KFT. SZAKEMBEREI. ERRE A FELADATRA 40 FŐVEL BŐVÍTETTÉK AZ EZEN A TERÜLETEN DOLGOZÓK SZÁMÁT.
Megtörtént, hogy egyes beruházások esetén, jellemzően az időközben megnövekedett költségek miatt, a beruházási összeget megemelték. Eddig 13 település jutott ilyen pluszforráshoz, de voltak olyanok, amelyek nem részesültek ilyen emelésben. Eddig 60 projektet adtak át. Az elnök elmondta azt is, hogy egy helyen igazságügyi szakértő járt, kíváncsian várják a megállapításait.
A megyei új bölcsődei pályázatról szólva Rideg László kiemelte: a megyei önkormányzat úgy döntött, hogy a munkanélküliek munka világába való visszaterelésére elkülönített alapból, mivel az a cél megvalósult,
TÖBB MINT 1 MILLIÁRD FORINTOT BÖLCSŐDÉK ÉPÍTÉSÉRE CSOPORTOSÍTANAK ÁT.
Az új kiírás részleteiről Kalmár Zsuzsa, a projekt menedzsere később külön előadásban is beszámolt.
Az elnök megköszönte a polgármestereknek, hogy a lakossággal folytatott kommunikációjukban egyre több helyen említik a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzatot. Ugyanakkor azt kérte, hogy egy-egy fejlesztés alkalmával mondják el, jelentessék meg a helyi médiában, hogy az adott beruházás a megyei TOP keretből valósul meg, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat szakemberei segítik a projekt megvalósítását.
Az elnök a kérését azzal indokolta, hogy egy hat megyét érintő felmérés szerint egyes megyékben az a vélemény fogalmazódott meg, hogy a megyei önkormányzat nem segítette eléggé a kistelepüléseket a beruházás megvalósításában. Ez a megállapítás ugyan Bács-Kiskun megyére nem igaz, de nálunk is többet kell tenni annak érdekében, hogy mindez a lakosság körében is tudatosuljon.
Rideg László arra kérte a településvezetőket, hogy a megye által foglalkoztatott szakemberek megtartása érdekében más pályázatok bonyolítását is bízzák az ebben nagy szakértelemmel rendelkező megyei fejlesztési nonprofit Kft. projektmenedzsereire.
Rideg László bejelentette: a már megvalósult TOP pályázatokról Hírlevél készül, de a megye önkormányzat saját kiadvánnyal, kisfilmmel is összegzi majd a pályázati eredményeket. Ehhez a megye nem kért pénzt, viszont jó fotókat vár a már megvalósult beruházásokról.
Rideg László felhívta a figyelmet arra is, hogy
AZ ÚGYNEVEZETT SECAP (FENNTARTHATÓ ENERGIA-ÉS KLÍMA AKCIÓTERV), MÁS SZÓVAL ÖNKORMÁNYZATI ENERGIASTRATÉGIA ALAPFELTÉTELE LESZ A PÁLYÁZATOKNAK.
A megyei önkormányzat már elkészítette a maga SECAP-ját, a települési mintaprogramba Bátyát, Szentkirályt és Kunadacsot vonták be.
A megyei önkormányzat továbbra is gyűjti a megye értékeit. Jó hír, hogy a települések kétharmada elvégezte az értékgyűjtést, ám a fennmaradó egyharmad értékbizottságaitól is várják az ezzel kapcsolatos anyagokat – mondta Rideg László.
Mint elhangzott, elkészült a megye marketingstratégiája, a napokban a kerékpáros marketingstratégiát küldték ki, ehhez várják a javaslatokat, észrevételeket. Az elnök emlékeztetett, hogy Bács-Kiskun 25 évvel ezelőtt kötött testvérmegyei megállapodást Hargita megyével. Hargita megye nemrégiben küldte meg a turisztikai desztinációit tartalmazó összegzést, melynek népszerűsítését kérte a jelenlévőktől.
A közgyűlés elnöke azzal zárta mondanivalóját: ha valamely önkormányzatnak lezárt olajkút van a területén, az jelezze, mert lehetőség van annak újra nyitására, illetve hasznosítására.
A program Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke Modern Falu Program című értekezésével folytatódott. Az új TOP Bölcsődei Pályázat Bács-Kiskun Megyei kiírásáról Kalmár Zsuzsa projektmenedzser adott tájékoztatást. Az előadó elsősorban a korábbi pályázatoktól eltérő szabályokra hívta fel a figyelmet.
A 2020 utáni uniós támogatási előfeltételekről dr. Molnár Ferenc, a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. operatív igazgatója tartott általános érdeklődést kiváltó, grafikonokkal sűrűn tűzdelt prezentációt.
A szakmai fórumot ugyan ennek a cégnek a klímaszakértője, Gaál László, Hogyan készül egy SECAP (Fenntartható Energia-és Klíma Akcióterv) című előadása zárta.