A hajósi, egykori érseki kastély felszereléséhez tartozó, az akkori gyermekotthont gazdagító festményeket a II. világháború idején, az oroszok harácsolása, vandalizmusa és a későbbi kommunista rezsim elől a kastélyból a katolikus plébániára menekítették. A kastély felújítása után kerültek vissza a képek, múzeumközi kölcsönzési szerződéssel, amely két éve lejárt. Most egy időszaki kiállításra vinné el a képeket a Kalocsa-kecskeméti Érsekség. A hajósiak körében nagy ellenérzést szült a főpásztori szándék, aminek sokan a közösségi médiában is hangot adtak. Estók Mihályné Szalczer Erzsébet, Hajós polgármestere a város honlapján tett közzé egy nyilatkozatot, emellett Bábel Balázs kalocsai érsek mostani nyilatkozata szerint többször jogszerűtlen módon akadályozta meg a képek elhozatalát. A főpásztor telefonon nyilatkozott portálunknak.
Hajós város honlapján október 5-én jelent meg Estók Mihályné Szalczer Erzsébet polgármester szűkszavú tájékoztatása arról, hogy Dr. Bábel Balázs érsek atya levélben értesítette, miszerint az Astriceum Érseki Múzeumban hamarosan megnyíló kiállításra és a november 12-én zajló érseki ünnepségekre Hajósról műtárgyakat kíván elvinni.
Mint a polgármesterasszony írja:
a legfájóbb a négy nagy uralkodói portré a kastélyból, amelyek még nem kerültek el Hajósról sohasem! De elviszik Patachich Gábor érseki palástját és a zarándokházból a Haynald-portrét is. Tudom, hogy ezek a kincsek a főegyházmegye tulajdonában vannak, tehát szabadon rendelkeznek vele, mégis nagyon szomorú vagyok. Érsek atya november végére ígért személyes meghallgatást a témában.
Hétfőn a közösségi médiában terjedni kezdett egy bejegyzés, amely az érsekséget olyan színben tűntetheti fel, mintha a szóban forgó képeket jogtalanul kívánná elszállítani.
Megkérdeztük erről dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érseket, akit telefonon sikerült utolérnünk. A főpásztor a képek eredetére is visszakanyarodva vázolta fel a festmények körül kialakult helyzetet.
– A múlt század elején, az érsekség egykori épületét árva gyerekek számára odaajándékozták. Ez a funkció egészen zavartalanul működött a II. világháborúig. A II. világháború alatt az ott lévő, Habsburg család tagjait ábrázoló képeket átvitték a Plébániára, mert féltek attól, hogy az orosz katonák, vagy az új kommunista rendszer tönkreteszi azokat.
A Hajósi Kastély felújítását követően, 2010-ben fordultak hozzánk, hogy adjuk kölcsön ezeket a plébánián lévő régi érsekségről származó képeket. Egy szerződés keretében át is adtuk azokat, de írásba foglaltuk, hogy 5 év elmúltával a kölcsönző visszaszállítja, visszaadja kérés nélkül a képeket. Két esztendő elmúlt, nem kérték a kölcsönzés meghosszabbítását – foglalta össze az előzményeket a főpásztor.
– Most, hogy nagy kiállítást szervezünk, szükségünk lett volna a képekre, ezért egy hivatalos levélben, hivatkozva a szerződésre, tájékoztattuk az illetékeseket, hogy visszaszállítjuk a képeket. Telefonos egyeztetés is volt. A megadott időre odament Vörös Márta főmérnökasszony, akit újságírók is vártak, és azzal a kifogással, hogy az örökségvédelmi hivataltól hozzunk engedélyt, nem engedték be. Magántulajdon esetében erre nincs szükség, mint ahogy nem volt akkor sem, amikor kölcsön adtuk. Utána azzal az átlátszó kifogással, hogy tönkre tesszük a falakat, hogyha levesszük a képeket, ismét csak nem engedett be bennünket [a polgármester asszony] – mondta dr. Bábel Balázs, hozzátéve, hogy
amelyik múzeum nem tartja meg a kölcsönzés szabályait, örökre hiteltelenné teszi magát minden múzeum előtt."Mindazonáltal az érsek arról is tájékoztatta kollégánkat, hogy
A MAGYAR ÁLLAMMAL TÁRGYLÁSOK FOLYNAK annak érdekében, hogy A KÉPEK Hajóson maradhassanak. Az állam ugyanis megvásárolná és odaajándékozná a Hajósi Kastélynak azokat AMINek az érsekség részéről nincs akadálya.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!