Előzetesen hírt adtunk arról, hogy idén a Mindenszentek ünnepe alkalmából tartott szentmise, – amelyet dr. Bábel Balázs érsek-metropolita fog celebrálni a kalocsai Főszékesegyházban, – más lesz, mint az elmúlt években. A szertartás végén ugyanis egy rendhagyó ceremóniára hívják a híveket – az érseki kriptába.
A 18 órakor kezdődő szentmisét követően ismételten olyan területek tárulnak fel a nagytemplomban, amelyeket eddig nem láthattak a hívek. Az oldalkápolnákban lévő fekete szőnyegek [amelyek a főhajó alatt született altemplomba betekintést nyújtó fűthető üvegfödém-padlót takarják – a Szerk.] egyelőre a helyükön maradnak, ennek ellenére a hívek egy olyan szegletét járhatják be a megújult épületnek, ahová ritkán nyer bepillantást az ember. Bábel érsek ugyanis a misét követően, közös imádságra hívva, megáldja az érseki kriptába visszahelyezett elődje, a koronahozó Asztrik földi maradványait.
– A kriptába a padsorok felől, a szentélyen és a déli sekrestyén át, a szentélyfolyosón keresztül lehet majd lejutni. Ezen az úton már egy-két új dolgot is szemlélhetnek, akik eljönnek, gondolok itt a második székesegyház egy-egy maradványára, ami megmutatkozik az altemplom felé menet. A kriptában a múlt században épült sírkamra mellett szeretnénk megmutatni azt a helyszínt is, ahol Asztrik szarkofágjának az eredeti helyét megtaláltuk – mondta a Mindenszentek alkalmából tartott szentmise utáni szertartás margójára a beruházásokat koordináló főépítész, Vörös Márta, megjegyezvén, hogy készül még meglepetéssel ez alkalomra, erről azonban nem szeretne idő előtt többet elárulni.
Ha pedig november 1-je előtt is betér a Főszékesegyházba, szemtanúja lehet egy ugyancsak régóta várt, és a bent folyó munkálatok finisbe fordulását jelző mozzanatnak. Látványosan
költözik ugyanis vissza az évszázadok óta a templom ékességeként emlegetett Angster orgona a kórusra.
A hangszer elemeivel párhuzamosan megújult orgonaszekrény tetejére a napokban került fel az idén kétszáz éve szültetett Haynald Lajos érsek felújított, aranyozott címere, tekintve, hogy a „hangszerkirálynő” jelenleg is ismert formája és grandiózus barokk hangzása az ő nevéhez fűződik – mutat rá Vörös Márta.
– Dolgoznak az orgonaépítő kollegák azokon a mechanikus részeken, illetve a korszerű technológiával kiegészült, hangzást biztosító elemeken, amelyek végeztével a sípok visszahelyezése kezdődik, amely során spanyol kürttel kiegészül a hangszer, így 3 manuálos, 65 regiszteres lesz az orgona. Ezzel válik teljessé összhangzattana.
A főtemplom belső teljes megújulásának zárásaként, az aranyozott szószék is visszakapja eredeti fényét, ragyogását, s utolsó ékkő, a karácsonyi misén már e csodálatos hangszer fog szólni – így a főépítész.