Harminckilenc mintát neveztek be, fehér, rozé, új vörös és ó vörös kategóriákban hirdettek eredményt a négytagú zsűri döntése nyomán, valamint természetesen a vándordíjat is kiosztották a közönség szavazatai alapján az idei borbarát találkozón, amelyet a korábbi alkalmakhoz hasonlóan a Paprikakutató állomás ebédlőjében tartottak meg. Amint a zsűri szóbeli értékeléséből kiderült, a tavalyi évjárat a vörösboroknak kedvezett, fehér szőlőből nehezebb volt igazán finom nedűt készíteni. A rozék értékeit is kevésbé domborította ki az évjárat, nem csoda, hogy a megszokottnál kevesebb rozé mintát adtak le a nevezők.
Zsúfolásig megtelt a borbarát találkozónak rendszeresen helyet adó ebédlőterem, jelezve, hogy a mostanára erős hagyománnyá érlelődött borbarát-találkozó már kinőtte ezt a helyszínt. Nem lepődnénk meg, ha jövőre új helyet keresnének a szervezők az évről évre egyre nagyobb érdeklődés mellett zajló rendezvénynek.
Ebben az esztendőben 27 nevező összesen 39 mintát nevezett be a borversenybe. A megméretésre került nedűk több mint fele vörösbor volt, így ezt a kategóriát ó- és újbor kategóriákra osztották tovább, míg a fehér és rozé kategóriát nem bontották tovább. Igaz, a rozék és a fehérborok esetében a mostani borászati és borfogyasztási divat a friss, gyümölcsös, eredeti zamatú nedűket részesíti előnyben, ennek ellenére például fehérborból még tízéves óbor is szerepelt a versenyeztetett tételek közt.
A négy kategória első három helyezettjét a zsűritagok értékelésének összegzése alapján határozták meg. Az öttagú zsűri elnöki tisztét Szalmai Lászlóné, az egykori Hosszúhegyi Állami Gazdaság volt főborásza töltötte be. Mellette – betűrendben – Marosvári Gábor, a hajósi Kovás Borház borásza, Matos Patrika hajósi Matos Pince munkatársa, a kiskőrösi székhelyű Boranal Kft. képviseletében Opauszki Péter, valamint Tóth Martin, a hajósi Barth Pince szakembere alkotta a szakmai zsűrit.
A ZSŰRI DÖNTÉSE NYOMÁN AZ ALÁBBI SORREND ALAKULT KI A NÉGY KATEGÓRIA KÉPZELETBELI DOBOGÓJÁN:
Fehérborok
1. Bagó Attila – Chardonay, 2019.
2. Bernert Henrik – Aletta, 2019.
3. Bagó Tamás – vegyes fehér, 2019.
Rosék
1. Deák Gábor – Kékfrankos, 2019.
2. Szabó László – Cabernet sauvignon, 2019.
3. Szűcs András – Cabernet sauvignon, 2019.
Új vörösborok
1. Horváth Róbert – Merlot-Zweigeltküvé
2. Gáll Tibor – Cabernet Sauvignon
3. Tóth Zoltán – Cabernet sauvignon
Vörös óborok
1. Gáll Tibor – Merlot, 2018.
2. Bagó Tamás – Cabernet franc, 2018.
3. Szörényi Tamás – Kékfrankos, 2017.
A résztvevők mindegyike emléklappal gazdagodott, a díjazottak pedig az eredményüket igazoló oklevél mellé borbarát-találkozó logóval díszített pólót, jóféle kalocsai fűszerpaprikát valamint András Róbert, alias Bufurc bácsi jóvoltából egy-egy Bufurc mese kötetet is átvehetett.
A borbírálatban nem csak a zsűri vett részt, hanem a nevező borászok és vendégeik is végigkóstolták a teljes kínálatot, és húszpontos borbírálat módszerével értékelték is azokat, és a találkozó legrangosabb elismerésének, a Kovács László fazekasmester által készített díszes kancsónak mintvándordíjnak az idei gazdáját a közönség értékelése alapján választották ki.
Azt, hogy a zsűri és a közönség sem hasra ütés alapján döntött, bizonyítja, hogy a közönségdíjat a zsűri szerint legjobban sikerült kategória, az új vörös borok mezőnyének első helyezettje vihette haza:
A VÁNDORDÍJAT HORVÁTH RÓBERT NYERTE EL 2019-ES MERLOT-ZWEIGELT KÜVÉJÉVEL.
Az eredményhirdetést követően a találkozó még nem ért véget, hiszen a résztvevőket csülökpörkölt vacsora várta, ami épp jókor jött, hiszen a sok megkóstolt bor igencsak fölserkentette a borbarátok étvágyát.
A Peák Csaba készítette vacsora elfogyasztása után kötetlen beszélgetéssel, borozgatással zárult a rendezvény.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.