A 2023. december 3-án 60 éves Romsics Imre, a kalocsai Viski Károly Múzeum igazgatója tiszteletére rendeztek könyvbemutatóval egybekötött meglepetés születésnapi ünnepséget Homokmégyen december 1-jén, pénteken a Kalocsai Múzeumbarátok Köre tagjai és a múzeum munkatársai szervezésében, Lantos Andrea régész, főmúzeológus vezetésével. A meglepetés látszólag teljes volt, bár Romsics Imre az utolsó pillanatban megneszelhetett valamit, mert az eseménynek helyet adó művelődési ház közelébe érve a sok jármű láttán megfordult és hazasietett, hogy ünneplő ruhát öltsön. Azt azonban aligha gondolhatta, hogy a terem főasztalánál a tiszteletére Homokmégyre érkezett Dr. Frisnyák Sándor, az egykori alma matere, a Nyíregyházi Egyetem 92 éves emeritus professzora, továbbá volt évfolyamtársa, Dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója, valamint Dr. Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója foglal helyet.
A terembe lépő Romsics Imrét a népes közönség, köztük munkatársai, a járás több polgármestere, intézmény - és iskolavezetők, cég és egyesületi vezetők felállva, tapssal köszöntötték, amelytől az ünnepelt láthatóan elérzékenyült. Különösen, amikor elsőként a név szerint is említett pályatársai ölelték magukhoz és köszöntötték.
A jól szervezett, minden apró részletében előre kidolgozott összejövetel bizonyosan emlékezetes marad Romsics Imre és a résztvevők számára, hiszen Kalocsa kulturális életének emblematikus, a város határain messze túlmutatóan ismert alakja aligha kapott ennyi méltatást egy időben. Ráadásul attól a Nyíregyházáról Homokmégyre érkezett 92 éves professzortól is, aki mint Romsics Imre megszólalásából kiderült, az egyik leginspirálóbb, legmotiválóbb és legpéldaértékűbb ember volt az életében.
A végig jó hangulatú, folklórműsorokkal színesített születésnapi parti résztvevőit a szervezők nevében Markó László, a Kalocsai Múzeumbarátok Köre elnöke köszöntötte, majd a más fontos elfoglaltsága miatt távol lévő dr. Filvig Géza polgármester köszöntőbeszédét Kákonyi István önkormányzati képviselő, bizottsági elnök olvasta fel.
Mint egyebek mellett elhangzott:
Kalocsa nagy hagyományokkal bíró, ezeréves érseki város, amely a mai napig őrzi népművészeti hagyományait, és generációról generációra örökíti azt. Ezt a kincset író-pingáló asszonyaink mellett olyan kiemelkedő személyeknek is köszönhetjük, mint Romsics Imre múzeumigazgató, aki 30 éve áll a Viski Károly Múzeum élén. Nevéhez köthető több tucat tudományos könyv lektorálása, kiadása, emellett a három évtizedes munkássága alatt megháromszorozta a Viski Károly Múzeum beleltározott tárgyainak számát … Most tisztelettel köszöntöm 60. születésnapja alkalmából! Fogadja szeretettel e rendezvényt, mely elhivatott és városunk fejlődése szempontjából nélkülözhetetlen munkássága előtt kíván tisztelegni!”– írta a polgármester.
A folytatásban Dr. Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója mondott személyes hangvételű beszédet, majd Dr. Frisnyák Sándor, a Nyíregyházi Egyetem 92 éves emeritus professzora a tudós tanár alaposságával méltatta Romsics Imre munkásságát, az egyes nevéhez köthető, tudományos igénnyel, mégis közérthető nyelven megírt, hiányt pótló, sok újdonságot tartalmazó könyveit, a nevéhez köthető kiadványok, publikációk százait.
A dicsérő szavakkal Dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója sem fukarkodott, és mint mások mellett elmondta:
Romsics Imre termékeny és aktív munkássága szerteágazó tudományos tematikát célzó, hosszútávú kutatásokat ölel fel. Azonban bármely téma – legyen az pásztorkodás vagy a táplálkozás, a folklór valamely jelensége, a településtörténeti – helytörténeti érdeklődés komplex ismeretanyaga, vagy a népművészet – mellett és mögött számomra különösen értékelt, hogy elkötelezett múzeumi szakemberként, hosszú ideje intézményvezetőként dolgozik.”
A köszöntések sorát Romsics Imre munkatársa, Lantos Andrea főmúzeológus, régész zárta, aki a könyvbemutatónak is szánt rendezvény keretében mutatta be az általa szerkesztett „Gyöngyök - Tanulmányok a 60 esztendős Romsics Imre tiszteletére” című kötetet. A könyv megjelenését tudatosan Romsics Imre 60. születésnapjára időzítették.
A szakember köszöntet mondott mindazoknak, akik munkájukkal, tanulmányukkal, anyagi segítségnyújtásukkal segítették a Kalocsai Múzeumbarátok Köre által kiadott, a nyomdában az előző napon átvett könyv megjelenését. A kötet témaköreiről szólva többek között kifejtette, hogy azok illeszkednek Romsics Imre azon munkásságához, amelynek során kutatta a táplálkozáskultúrát a Kárpát-medencében, Kalocsa és környéke népművészetét, népzenéjét, a gazdálkodást és a helytörténetet. Ez alapján a szerzőknek négy fő témát határoztak meg: népművészet, népdal, táplálkozáskultúra és településtörténet. A kötetben összesen 20 szerző 19 tanulmánya található meg - mondta Lantos Andrea.
A főmúzeológus kitért arra is, hogy a kötet miért kapta a Gyöngyök címet, és hogy borítóján Ruttkay Mihály térképe látható 1763-ból, hátoldalára pedig Romsics Imre azon frissen készült fotója került, amely a hajósi földrajzi nevekről kiadott könyv kalocsai bemutatóján készült. A kötet köszöntőjét dr. Filvig Géza írta. Romsics Imre személyéhez és munkásságához két tanulmány is kötődik, továbbá a könyvben Romsics Imre bibliográfiája is megtalálható 1987-től 2023-ig. Ebből az önálló kötet 19, szakfolyóiratokban, gyűjteményes kötetekben 89 tanulmány jelent meg, a tudományos közlemények száma 145. A Gyöngyök című könyvet egy 117 képből álló olyan összeállítás zárja, amely Romsics Imre 30 éves múzeumi munkásságát, hivatalos és családi eseményeken való részvételét mutatja be.
Lantos Andrea a kötet bemutatásának végén Romsics Imrének átadta a tiszteletére megjelentetett könyv 1. számú példányát.
A rendezvényt fellépésével elsőként a Homokmégyi Kéknefelejcs Népdalkör színesítette. Az énekkar tagjaitól ezúton kérünk elnézést, amiért a nemrégiben Szarka Vera, Romsics Imre édesanyja tiszteletére megrendezett emlékestről szóló tudósításunkból egy technikai hiba folytán kimaradtak. Talán az alábbi videóval sikerül ezt a hibánkat jóvátenni.
A köszöntő beszédek elhangzását követően a kalocsai Mezei Virágok Népdalkör lépett színpadra, népdalcsokruk elhangzása után produkciójuk egy Romsics Imrének szóló születésnapi dallal ért véget.
A fellépések sorát a Kalocsai Piros Rózsa Néptánc Egyesület táncosai zárták, akik a részben műértő közönségnek legújabb koreográfiájukat mutatták be.
Az ünnepség a születésnapi ajándékok átadásával folytatódott, majd a közös ebéd elfogyasztásával, baráti beszélgetésekkel a késő délutáni órákban ért véget.
Romsics Imrének szerkesztőségünk és olvasóink nevében is boldog születésnapot kívánunk!