Itt találod az összes cikket a „Romsics Imre” témában!
Pénteken megnyílt az idei Kalocsa Art kiállítás. A városi kiállítóteremben 33 művész 48 alkotása tekinthető meg október 5-éig.
Homokmégy legnagyobb rendezvényét a hagyományokhoz híven a sportpályán, a már jól bevált koreográfia szerint tartották meg.
Legtöbben a Viski Károly Múzeum épületegyüttesében és az udvaron zajló programokra voltak kíváncsiak.
Az életmű múlhatatlan és elvitathatatlan része dr. Bárth János Kalocsa városának tett szolgálata.
A szerzők végső célja Bács-Kiskun vármegye XI-XVII. századi történeti földrajzi-településtörténeti összefoglalásának elkészítése volt.
A Viski Károly Múzeum több relikviát, térképet, dokumentumot másik múzeumoktól kölcsönzött, hogy a paprika történetét nagyobb kitekintéssel tudja bemutatni.
Több évtizedes muzeológusi, múzeum vezetői, tudományos és tudományszervezői munkásságáért kapta a kitüntetést.
Az ülésen dr. Filvig Géza polgármester ismertette a minisztérium állásfoglalást, amely a pályázó érdemeinek felsorolása mellett Romsics Imrét egyértelműen javasolta kinevezni az intézmény élére.
Miskeiek százai hosszú évek óta várták már azt a kötetet, amely a településük történetét feldolgozza és bemutatja.
Romsics Imre, Kalocsa kulturális életének emblematikus, a város határain messze túlmutatóan ismert alakja aligha kapott ennyi méltatást egy időben.
Alkotásait több múzeum mellett a budapesti Népi Iparművészeti Múzeum őrzi.
Kocsonya, húsleves, deákkenyér, bor és egyéb finomságok várják az érdeklődőket kulturális programok kíséretében.
A kalocsai járást közel lefedő kalocsai sárköz abban különleges, hogy régészeti szempontból szinte száz százalékig bejárt; egy olyan lelőhelykataszter áll rendelkezésre, ami sehol máshol a megyében.
Magyarországon is nagy hagyománya van a Jézus Szíve kultusznak, amit különösen a jezsuiták terjesztettek, és Kalocsa az egyik fellegvárának számít.
A kalocsai népi hagyományok megőrzéséért, archiválásában és átörökítésében végzett munkájával kiérdemelt elismerést városunk hagyományai szerint az augusztus 20-ai, ünnepi képviselő-testületi ülésen adta át dr. Filvig Géza polgármester. Az elhangzott laudációt e cikkünkben közöljük.
A 2015. évi első alkalom óta hagyománnyá vált eseményre – a tavalyi piliscsabai helyszín után – ezúttal Kalocsán kerül sor, középpontjában a főegyházmegye története a középkortól a 20. századig áll.
Az 1919 júniusán történteket Romsics Imre, a kalocsai Viski Károly Múzeum igazgatója foglalta össze. Az egykori jezsuita rendház falán található emléktáblánál az önkormányzat küldöttei koszorút, az emlékezők virágokat helyeztek el az áldozatok tiszteletére.
A Viski Károly Múzeum igazgatója érdeklődésünkre felidézte, milyen hagyományok, illetve szokások övezték a húsvéti időszakot térségünkben, továbbá arra is felhívta a figyelmet, milyen jelentősége lehet akár egy tojásfestésnek is napjainkban.
A kalocsai kereskedő, Szabó Ferenc a ravatalon feküdt, amikor a város népe a jobbágy-felszabadításra koccintott. Petőfi költészetét általa ismerhették meg a kalocsaiak, unokaöccse a szabadságharc lőporfelelőse volt. A sírvers, a sírkő és az alatta eltemetett személy történetét a március 15-ei emlékhelyavatón ismerhettük meg.
Az egyetlen ismert Petőfi sírversnek és az eredeti sírkőnek a múzeum udvarán emléksarkot rendeztek be. Az ünnepélyes avatót március 15-én délelőtt tartották. Ünnepi műsort a Belvárosi Általános Iskola tanulói adtak. Köszöntőt mondott dr. Filvig Géza polgármester. A sírkő és a vers történetét Romsics Imre múzeumigazgató ismertette.
A rendezvényt dr. Filvig Géza polgármester nyitja meg.
Szívből gratulálunk a dusnoki Fonó Napok szervezőinek, mert örömteli szép példa, ahogy a községben a horvát és a magyar anyanyelvi kultúra, a két nép éneke és tánchagyománya, a régi szokások felelevenítése, őrzése az ünnepnapok mellett a hétköznapokban is jelen van.
A NKA Magyar Géniusz programsorozatának keretében e hét csütörtök-pénteken kétnapos régészeti konferenciának ad otthont a kalocsai Viski Károly Múzeum. A programokon való részvétel ingyenes!
Rendkívül informatív, tartalmas, helyi jellegzetességekkel kiegészített időszaki kiállítás mutatja be a 100 éves kalocsai állami rendőrségtörténetét, amelyet szombat délelőtt nyitottak meg népes közönség és élénk médiaérdeklődés mellett. A tárlat jövő év szeptemberéig látogatható a Viski Károly Múzeumúban.
A hallgatók a magyar hungarikumok történetét kutatták.
Folklórfelvonulás a főutcán, táncbemutatók az érsekkerti szabadtéri színpadon, kézműves foglalkozás a Viski Károly Múzeum előtt, táncház kifulladásig – ezt ígéri a pünkösdi hosszúhétvégére az I. Pünkösdi Népművészeti Fesztivál, amelyet a polgármester és a szervezők közös sajtótájékoztatón népszerűsítettek tegnap.
A huszadik század első harmadától, a színes fonalak elterjedésével szinte egy időben kezdett színessé válni a kalocsai hímzés, amelynek megőrzésére írtak ki pályázatot.
Rendkívül informatív, tartalmas, helyi jellegzetességekkel kiegészített vándorkiállítás mutatja be a magyar tűzoltóság másfél évszázadát Kalocsán, amelyet kedd délután nyitottak meg népes, rangos közönség előtt és élénk médiaérdeklődés mellett. A tárlat a jövő hét végéig látogatható.
A szakmai programok mellett a felhőtlen kikapcsolódásé lesz a főszerep, viseletbemutató, fröccs est, főzőverseny kalocsai paprikával hívogatja az érdeklődőket, teszi vonzóvá, hangulatossá a nyár utolsó napjainak esetéit.
Az Egyházi Közművelődési Egyesület 19 év óta folytatja tevékenységét, és nem múlik el év, hogy hasonló témájú rendezvényeket ne szervezne.
A leletanyagból gótikus faragványok, pénzleletek, valamint egy gótikus latin betűkkel feliratozott kőtábla töredéke is előkerült, mely a 15. századra keltezhető.
A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség a kalocsai viseletet és a táncoktatás módszertanát dokumentálta városunkban. A Viski Károly Múzeumban történt forgatáson a Bokréta és a Hagyományőrző csoportok közreműködtek, táncukat Pogrányi Miklós és a Csurgó zenekar kísérte.
San Franciscóból, Nicolas Schöffer egy munkatársának gyűjteményéből Font Sándor országgyűlési képviselő közbenjárásával került a Schöffer Gyűjteménybe a hagyaték, amelyet tulajdonosa városunknak adományozott.
A kalocsai örökségelemeknek a Kalocsai Értéktár Bizottság javaslata alapján a Bács-Kiskun megyei értéktárba történt nyilvántartásba vétele kapcsán a bizottság elnöke, Romsics Imre nyilatkozott.
Idén lenne 100 éves Gubányi Imréné Greksa Erzsébet, aki a paraszti élet jellemző jeleneteit, tárgyait, helyszíneit örökítette meg képein – ebből az apropóból rendeztek munkáiból életmű-kiállítást. A tárlat múlt pénteken nyílt meg, és augusztus 31-ig megtekinthető.
Kiss Farkas Éva fotós és Kiss István festő-rajztanár képeiből nyílt közös tárlat február 14-én Kalocsán.
Fából faragott paraszti világ – időutazás a város szívében!
Miért emlékezünk az aradi vértanúkra, mint a legnagyobb magyarokra? Mikor többük nem is volt magyar, volt, amelyikük magyarul megszólalni sem tudott? Azért lettek ők mindannyian lelkükben magyarrá, mert értették a magyarság szabadságvágyát, hitték a magyarok igazságát, s készek, képesek voltak meghalni mindezért, a magyarságért – mondta emlékező beszédében Romsics Imre az aradi tizenhármak kivégzésének évfordulóján rendezett ünnepségen.
A foktői tájház régi idők kincseit őrzi, időutazásra hívogat. Érdemes déd- és ükapáink, anyáink egykori lakhelyére bekukkantani.
Duplafalú, nagyméretű hajótest, vélhetően hajómalom maradványai kerültek elő Ordasnál – tudtuk meg. A hajót, amelynek föllelését ismert muzsikus, néptáncos jelentette be a helyileg illetékes múzeumnál védelem alá helyezik és dokumentálják, de nem emelik ki.
… és meg is van az eredménye! Ezt a kiállítást tényleg látni kell!
A korábbi évekéhez hasonló tematikával, de új elemekkel is bővülve tartották meg idén a Viski Károly Múzeum szervezésében a Múzeumok Éjszakája kalocsai programsorát, öt helyszínen, hatalmas érdeklődés mellett.
A Viski Károly Múzeum épületén túl a Városi Galériában, a Nicolas Schöffer Gyűjteményben, a Kalocsai Képtárban, valamint „külsős” helyszínként az Érsekkertben, és a Fényi Gyula emlékparkban is tartanak programokat szombat este héttől másnap hajnalig.
Országosan egyedülálló, hogy szinte hónapra pontosan 100 éve kezdődött és azóta is folyamatos a nagyvilágban is elismert fűszerpaprika-kutatás és -nemesítés városunkban.
Részben már hagyományosnak mondható programokkal, de újításokkal – sőt új állandó tárlattal – kiegészülve tartották meg az idei Múzeumok éjszakája rendezvényeit Kalocsán, öt helyszínen, június 24-én, szombaton. Kultúra, kaland, ismeretszerzés, egyéni és közösségi élmények a legrövidebb, itt és most mégis hosszú éjszakán.
Hatalmas érdeklődés kísérte a Múzeumok Éjszakája keretében, annak nyitórendezvényeként megtartott tárlatnyitót szombaton délután. A kalocsai kötődésű művész a város számára egy átfogó válogatást ajánlott föl műveiből, azzal a feltétellel, hogy méltó állandó kiállítóhelyet kapnak a képek. Ezt az egykori zsinagóga épületének földszinti termében találta meg az önkormányzat.
Hazatért városunk világhírű művésze, hogy személyesen bábáskodjon a zsinagóga földszinti helyiségében kialakítandó, állandó kiállításának megszületése felett.
A Viski Károly Múzeumban mutatták be tegnap dr. Fehér Zoltán egyetemi tanár legújabb könyvét Bátya települése és népi építészete címmel.
„Építkezzen alulról”, áll a felülről született döntésben. Az értéktár-rendszer ellentmondásáról és felrázásáról kérdeztük a kalocsai bizottság elnökét.
Jelentősen megkönnyíti a forráskritikai gyűjtőmunkát a térségünk honfoglalás- és kora Árpád-kori történetét a későbbiekben vizsgáló kutatóknak, mivel e munka nagy részét a rendelkezésre álló régészeti leletek alapján elvégezték a bemutatott kötet szerzői. A gyűjtőmunka „forgácsaiból” is önálló kötet állt össze.
A pénteken nyílt kiállításon a Kalocsai Értéktár Bizottság fotópályázatára érkezett alkotások a kalocsai örökség elemeit jelenítik meg, emellett számos archív fotón bemutatkozik az egyszervolt Kalocsa is.
A volt tiszti lakásokra és a róla elnevezett utcára néz Gábor Áron kalocsai szobra.
Folklórprogramokkal, szüreti fölvonulással és mulatsággal telt Homokmégyen hétvégén a szüreti bál, amely legalább 126 évre visszatekintő hagyományokkal büszkélkedhet. Az ünnepre a két település jubiláló partnersége jegyében Székelyvarság is fölsorakozott.
A Liszt Ferenc Zeneiskola, mai Liszt Ferenc AMI ötvenéves történetét feldolgozó időszaki kiállítás nyílt a Viski Károly Múzeumban múlt csütörtökön. A megnyitón az intézmény tanárai és diákjai mellett az egykori növendékek közül is sokan megjelentek, közülük öten családias hangulatú koncerten is bemutatták a közönségnek, meddig jutottak a zenei pályán.
A művész özvegyének és Franciaországból érkezett munkatársainak jelenlétében hivatalosan is átadták a megújult Schöffer-tornyot, valamint a Schöffer Gyűjteménynek otthont adó új épületet. A rendezvényt a több előadó megszólalásával megtartott emlékest is kiegészítette.
Szeptember 6-án lesz 104 esztendeje, hogy meglátta a napvilágot Kalocsa világhírű szülöttje, Nicolas Schöffer – így tiszteleg a jeles évforduló előtt a város!
Augusztus 20-án, idén is ünnepi testületi ülés keretében a városháza dísztermében adták át a helyi kötődésű emberekről elnevezett városi kitüntető díjakat.
Az elmúlt két hétben Kalocsától várták az ihlet forrását a művészteleppé vált Kossuth utcai kollégiumépületben összegyűltek. A végeredményt immáron bárki láthatja – és megéri megnézni!
Romsics Imre kalauzolásával szemezgetünk a jövő hét végi Múzeumok éjszakája programkínálatából. Előre szólunk, aznap estére ne tervezzen mást!
Bár az esküvői szezon már elkezdődött, az Érsekkert megnyitása mégis aktualitást adott a szombaton megtartott bemutatóknak. A helyszínként idén debütáló Platán Rendezvényközpontra már most sok a foglalás, és a szervezők bíznak abban, hogy a jövőben még többen választják majd házasságkötésük helyszínéül a kitűnő adottságokkal megáldott parkot és létesítményeit.
Nagy érdeklődés mellett nyílt múlt pénteken Ördögh Noémi, alias Naomi Devil kiállítása. Szürreális víziók, posztmodern üzenet, professzionalizmus, itt-ott némi jó értelemben vett hatásvadászattal. Kattintson virtuális tárlatunkért!
Százezer forintos támogatást szavazott meg az önkormányzati testület egy örökségvédelmi témájú fotópályázat díjazására. A támogatást az értéktár bizottság kérte, azt a bizottság féléves beszámolójával együtt tárgyalták. Elkészült a védelemre javasolt sírhelyek listája.
De mostantól hetente lesz, itt az első szám! Ismert arcok, új látószögből, másképp. Meglepő villámkérdések, azonnali válaszok. Kerek perec. Első arc: Romsics Imre. Mit gondol? Eszik McDonaldsban? Lesz még politikus? Piramis-e a „halomi högy”? Bakancslista? Katt!
Idén a Szent Iván éji táncmulatságtól elkülönült a rendezvény, mégis rekord számú látogatót vonzottak a múzeumi programok.