2025. 04. 25. péntek
Márk
: 407 Ft   : 358 Ft Benzin: 585,2 Ft/l   Dízel: 595,2 Ft/l   Írjon nekünk

XVI. Duna-Tisza közi Agrár Expó: a hazai kistermelők ünnepe

2025. 04. 16., 13:45

A Duna-Tisza közi Agrár Expó immár 16. alkalommal nyitotta meg kapuit április 11-én szombaton 9 órakor Kiskőrösön, a Városi Sportcsarnokban. A kétnapos nagyrendezvény fő célja a kézműves élelmiszerek népszerűsítése, a kistermelők piacának előmozdítása. A száznál is több árus és kiállító, köztük számos kézműves és őstermelő hatalmas, kóstolóval egybekötött húsvéti árukínálattal várta a látogatókat, akiket ezúttal is színes kísérő műsorok és könnyűzenei programok szórakoztattak.

Az április 12-13-ig megrendezett expó hivatalos vendégeit, Farkas Sándor agrárminiszter helyettest, parlamenti államtitkárt, Font Sándor országgyűlési képviselőt, az expó fővédnökét, az Agrár Expó kiemelt partnere, az MBH Bank képviseletében megjelent Kézi Zoltán Dél-kelet Magyarországi régióvezetőt, a vármegye, a kiskőrösi és a kalocsai járás polgármestereit és közigazgatási vezetőit a bejáratban a főszervező házaspár, Nagy Tamás és felesége, Gmoser Alíz, valamint gyermekeik fogadták.

Helyit eszem, helyitől veszem, mert helyin az eszem.

Az esemény vendégeit és látogatóit elsőként Domonyi László, az expónak 16 éve helyet adó város polgármestere köszöntötte.

Domonyi Lászlóhangsúlyozta: az, hogy tizenhatodik alkalommal lehetünk itt az Agrár Expón, elsősorban a jó szervezésnek és annak köszönhető, hogy a kézműves termékek iránt jelentősen megnőtt az érdeklődés. A polgármester kitért arra is, hogy megnyílt a kiskőrösi új piaccsarnok, amelynek egyik fő célja, hogy a helyben, vagy a környéken készített kézműves termékeket minden nap el lehessen érni a teljes családi bevásárlásra lehetőséget kínáló, modern vásárcsarnokban.

Az egyik főtámogató, az MBH Bank képviseletében megjelent Kézi Zoltán Dél-kelet Magyarországi Agrárrégió vezető aláhúzta:

A nagyvilágban bekövetkezett válságok igazolják, hogy a rövid ellátási láncok milyen fontos szerepet játszanak az élelmiszerbiztonságban. Az MBH Bank a hazai agrárium és az élelmiszeripar fő finanszírozójaként fontosnak tartja a helyi értékek bemutatását, a helyi termelők finanszírozását. Bankunk hosszútávra szóló partnerséget épít, ez nyújt biztos alapot a közös fejlődéshez. Naprakész információkkal, szakmai tanácsokkal látjuk el a termelőket, hiszünk abban, hogy a magyar élelmiszeripart és agrárgazdaság közösen tudjuk fejleszteni, biztonságosabbá tenni a mindennapokban. Gratulálok a szervezőknek és a kiállítóknak a munkájukhoz, hiszen azt tükrözi, hogy a hazai minőségi élelmiszernek mindig lesz helye és szerepe az életünkben"

– fogalmazott a régióvezető. 

Font Sándor országgyűlési képviselő, az expó fővédnöke rámutatott: az elmúlt tizenhat év során több olyan magántermelő bemutatkozott itt, akiket lehet, hogy nem ismernénk, ha nem találkoztunk volna velük az Agrár Expón. Az itt kiállítók és társaik jóvoltából sem a Covid–járvány alatt, sem pedig a háborús válság miatt nem kellett attól tartanunk, hogy nem jutunk helyben készült, magas minőségű élelmiszerekhez, termékekhez, hiszen ezeket a kistermelők megbízható módon előállítják számunkra. Font Sándor hozzáfűzte, az expót tudatosan húsvét előtt rendezik meg, hogy a családok közösen, látványos és szórakoztató környezetben bevásárolhassanak.

Farkas Sándor miniszterhelyettes a résztvevők köszöntése után egyebek mellett elmondta:

A szorgos kéz, a munka és a föld szeretete ma is az alföldi ember jellemzője. Ékes bizonyíték erre a Duna-Tisza Közi Agrár Expó, a hazai kézműves élelmiszergyártók egyik legnagyobb tavaszi seregszemléje. Az étel maga az élet. Nemcsak táplál bennünket, de szavak nélkül is mesél rólunk. Arról, hogy hogyan, milyen alapanyagokból készítjük ételeinket. A hagyományainkról, a kultúránkról. A hazai agrárium és a vidékfejlesztés nemcsak a gazdálkodókat érintő kérdéskörök. A mezőgazdaság az önellátás alapja, a vidék gerince, a magyar hagyományok folytatója, közösségformáló erő, jelentős foglalkoztatási ágazat

hangsúlyozta a miniszterhelyettes, hozzátéve:

Jó alapanyagokból lehet csak magas minőségű élelmiszert készíteni. A jó alapanyaghoz pedig szükség van a pályázati támogatásokra. A miniszterhelyettes arra biztatta a termelőket, hogy pályázzanak bátran, mert a kormány támogat minden olyan vállalkozást, amely az élelmiszeripar fejlesztéséért tenni akar. Az expo jó lehetőséget ad arra is, hogy akár a pályázati tapasztalatokat kicseréljék a résztvevők"

mondta az agrártárca parlamenti államtitkára, aki mondanivalója zárásaként az expót megnyitotta.

Farkas Sándor miniszterhelyettes önálló előadásnak beillő, az agrárágazat aktualitásait érintő mondanivalójáról önálló cikkben is beszámolunk.

Már az expó főbejáratánál látványosságok, szépen felsorakozott traktorok és mezőgazdasági gépek, a Flórián János és csapata által készített ínycsiklandó ételek fogadták a látogatókat. Aki megéhezett, az finom bográcsos ételekből, pacal-, birka-, marhapörköltből, valamint sült kolbászból falatozhatott. Akik ezt kihagyták, azok sem maradtak éhen, hiszen a helyi alapanyagokból készült kézműves élelmiszerek és italok tömkelegét kóstolhatták meg ingyenesen a termelők és a kiállítók jóvoltából.

A díszvendégek is sorra látogatták a kistermelői standokat, több helyen szóba elegyedtek az árusokkal.

Farkas Sándor és kísérete hosszasabban is elbeszélgetett Szomor Dezsővel, a szürkemarha húskészítményeiről, szürkemarha szalámijáról, nemzeti parki termékeiről is híres Szomor Gazdaság tulajdonos vezetőjével. 

Farkas Sándor miniszterhelyettes és Domonyi László polgármester amellett, hogy sorra kóstolta a kalocsai Rácz József hentes és családja standjára kihelyezett, kitűnőbbnél kitűnőbb kézműves húskészítményeket, a családnak abból az alkalomból is gratulált, hogy a kezdetek óta, azaz 16 éve töretlenül állandó kiállítói a Duna-Tisza közi Agrár Expónak.

Nagyon sokan megpakolt szatyrokkal távoztak, hiszen a családok a húsvéti nagybevásárlást most egy helyen megejthették. Nem volt könnyű választani, mert a sonkáktól, kolbászoktól, sajtoktól, mézektől kezdve zöldségpástétomok, chili és szarvasgomba készítmények, batátakrémek, lekvárok, hidegen préselt olajok, szaladgálós rétesek, kézműves csokoládék, minőségi borok, pálinkák, gyümölcslevek, és még felsorolhatatlanul sok egyéb finomság várta a látogatókat. Mi több, a tavaszi ajtó- és asztaldíszeket, és természetesen a locsolóknak járó hímes tojásokat is beszerezhették a vásárlók.

A kalocsai mintával díszített hímestojásokat a szakmári Répási Jenőnétől, a népművészet mesterétől és unokájától személyesen vásárolhatták meg az érdeklődők.

A szakmai kiállítók, termelők mellett olyan neves fellépők színesítették a programot, mint a szombaton délután színpadra lépő KEVI általános iskola néptáncosai, Király Viktor, vagy a vasárnap műsort adó kiskőrösi mazsorett csoportok, illetve Wolf Kati és együttese. A nagysikerű 2025. évi kiskőrösi Agrár Expó vasárnap 18 órakor zárult.

A rendezvény kiemelt támogatója a Szerencsejáték Zrt. volt.

*Támogatott tartalom

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-22 09:45:11
A versenypályákról jól ismert és sokak által szeretett Miki jelenleg egy másfajta küzdelmet vív – saját egészségéért. A Qualisport csapat közösségi üzenetben számolt be a pilóta állapotáról, aki több sikeres gerincműtéten van túl, és most minden a felépülésén múlik.
2025-04-20 19:40:06
Húsvét vasárnapján a kalocsai Nagyboldogasszony-főszékesegyházban szentmisét mutatott be Dr. Bábel Balázs érsek, metropolita.

Podcast

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2025. 04. 24., 13:41
A Google egy új, interaktív Doodle-játékkal lepte meg a felhasználókat 2025. április 24-én, amely az áprilisi utolsó félholdat ünnepli. A „Rise of the Half Moon” című játék szórakoztató módon tanítja meg a Hold fázisait. Még >>>
2025. 04. 24., 12:40
A következő napok időjárása változékony arcát mutatja: záporok, zivatarok, viharos széllökések és hőmérséklet-ingadozások jellemzik az ország időjárását. Vasárnaptól azonban már javulásra számíthatunk. Még >>>
2025. 04. 24., 11:30
A paksi rendőrök a lakosság segítségét kérik. Még >>>
2025. 04. 24., 10:45
Minden év április 24-én ünneplik hazánkban a Rendőrség Napját, amely a rendőri hivatás fontosságára és a szolgálatot teljesítők megbecsülésére hívja fel a figyelmet. A jeles nap történelmi és társadalmi jelentőséggel is bír. Még >>>
2025. 04. 23., 12:09
Több mint 1700 gyorshajtót és 32 ittas sofőrt szűrtek ki a forgalomból az elmúlt héten Bács-Kiskun vármegyében. A közlekedési szabálysértések mellett 49 baleset is történt – a rendőrség figyelmeztet, a gyorshajtás továbbra is vezető baleseti ok. Még >>>
2025. 04. 23., 09:50
Tizennyolc betörést követett el alig három hónap alatt egy 35 éves sükösdi férfi, akit a rendőrség végül novemberben elfogott. A bűncselekmények során meglepően sokféle tárgyat vitt magával – a befőttől a trófeáig. Az ügyet a napokban zárták le, vádemelésre tett javaslattal. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK