Sokan emlékezhetnek rá, az Akasztó környékén élők pedig, akik 2023 karácsonya táján lajtkocsiból tudtak ivóvízhez jutni, egész biztosan sokáig nem felejtik el, hogy a csapvizet határértéket meghaladó vegyi szennyezés miatt fogyasztásra alkalmatlannak nyilvánították. Ez a kényelmetlenség mellett az miatt is aggodalmat szült, mert az első híradások idején még nem lehetett tudni, hogy mi okozhatta a szennyezést, és főleg, hogy hogyan és mikor találhatnak a szakemberek megnyugtató megoldást a vízellátás biztosítására. Az ezzel kapcsolatban március 20-án, a víz világnapjára a kalocsai Városházán rendezett szakmai konferencián elhangzott előadásból kiderült: a jelenleg alkalmazott műszaki megoldás az ellátás kérdését megnyugtatóan rendezte, mégis további, hosszabb távú megoldást keresnek.
A konferencián elhangzott négy szakmai előadás egyike a Homokhátság vízkiemelési problémáival foglalkozott, összefüggésben a drámai talajvízszint-csökkenéssel, a második a tisztított szennyvizek elhelyezésének módozatairól szólt, az utolsó előadás a Nemzeti Vízművek Zrt.-hez való csatlakozás reményt keltő következményeit ismertette.
Előtte, a harmadik előadás keretében pedig az akasztói vízbázison 2023 karácsonya előtt történt bentazon-szennyezés műszaki elhárításának megvalósult, közép-, illetve tervezett, hosszútávú megoldásáról Eszes Zsolt, a Water 4 All Zrt. igazgatóságvezetője és Szigeti Attila, Kiskunvíz Kft. igazgatója szólt.
Forrás: Illés György Cinó/KALOhírek
E cikkünk ez utóbbi előadás tartalmát ismerteti röviden.
Ez nemcsak az Akasztó környélkén élők érdeklődésére tarthat számot, ugyanis számos kérdést fölvet:
Amint megtudtuk, a jelenleg is működő,
A VÍZ AKTÍVSZENES SZŰRÉSÉRE ÉPÜLŐ RENDZSER SEGÍTSÉGÉVEL KIVÁLÓ MINŐSÉGŰ VIZET TUDNAK BIZTOSÍTANI A FOGYASZTÓKNAK.
Azonban a szűrőközeg alkalmankénti cseréje jelentősen megdrágítja a fenntartást.
Ezért
A KÉSŐBBIEKRE NÉZVE MÁS, HOSSZABB TÁVÚ MEGOLDÁSON IS DOLGOZNAK A SZAKEMBEREK.
Forrás: Illés György Cinó/KALOhírek
A szennyezés kivizsgálása
Az az igazság, hogy 36 éves képes pályafutásom alatt még nem találkoztam ilyennel, és az összes munkatársam se volt még ilyen helyzetben, hogy mi a teendőnk, hogyha valami nem vas magán, vagy ilyen ártalmatlan szer, Amely meghaladta a határértéket” – idézte föl Szigeti Attila, amikor először jutott el hozzá a hír a bentazon-szennyezésről, amely az egészségügyi határértéket 20%-kal meghaladó mértéke miatt a víz emberi fogyasztásra alkalmatlan.
A bentazon kukoricára, szójára, napraforgóra használt számos gyomirtószer hatóanyaga.
Hirtelen nagy volt a kavarodás” – mondta Szigeti Attila, fölidézve, hogy szokatlan helyzetben utánanéztek a jogszabályi kötelezettségeknek, bejelentették a népegészségügy hatóságok és a katasztrófavédelmi igazgatóság felé, és kontrollmintát vettek, akkor mg abban bízva, hogy valamilyen hiba okozta a mérési eredményt. Ám a kontrollminta három hét múlva érkezett mérési eredménye valamivel még magasabb értéket mutatott.
Akkor láttuk, hogy tényleg az a baj.”
A vízbiztonsági tervben leírt rétegrend szerint
A SZENNYEZETT MINTÁT ADÓ VÍZKIVÉTELI HELY FÖLÖTT NINCS VÍZZÁRÓ RÉTEG, ÍGY A FELSZÍNI SZENNYEZÉS AKADÁLY NÉLKÜL LESZIVÁROGHAT.
A terep bejárásával a felszínen is keresték a szennyezés forrását, amiben az akasztói polgármester helyismerete is sokat segített. Egy az adott területen tevékenykedő borászat és egy növényvédelmi szerekkel foglalkozó lerakat van is gyanúba került, de ott szennyezést nem találtak.
A környező mezőségi területeken általában szőlőtáblák vannak, ahol ilyen szert nem használnak.
Bevonták a növényegészségügyi és talajvédelmi hatóságot, akik a gazdák vegyszerkönyvei alapján szintén semmit nem találtak ilyen vegyszerhasználatra utaló jelet.
Mivel a szennyezett vizű kút fölött csak víz által átjárható réteg van, nincs fedőréteg, ami megakadályozná a felszíni szennyeződések bejutását, úgy gondolták, hogy mégiscsak a mezőgazdaság okozza ezt a szennyeződést. Mivel a 2023-as év tavasza nagyon csapadékos volt, az előtte aszályos években esetleg fölhalmozódott vegyszert a fölső rétegekből lehozhatta a kútba.
Ugyanezen vízadórétegen található 2-es kútban a szennyezés nem volt kimutatható, ezért szeptemberben beindították a 2-es kutat. Erre három hét múlva a kettes útnak a szennyezettségi szintje is fölment 0,22-re- vagyis az egész réteg elszennyeződött.
Réges-régi örökség is lehet
Arra is gondoltunk, hogy lehet, hogy valaki elásott vegyszert, mert később, mikor már nagyon ment a vizsgálat, akkor a növényegészségügyi hatóság elmondta, hogy 1968-ig az volt a TSZ-ekben a megsemmisítés módja. Tehát abban is gondolkodtunk, hogy valami ilyen elásott vegyszer lehet a kiindulópont.”
Forrás: Illés György Cinó/KALOhírek
Az akasztón található többi, egyazon a vízadóra telepített, hidrológiai szempontból közeli kutakat, és kiderült, hogy egyik útban sincsen kimutatható szennyezés. A következtetés világos volt: valószínűleg valami koncentrátumszerű szennyeződésről van szó, és a nagy teljesítményű kút depressziója húzza be a szennyezést, tehát nincs messze a forrás a kúttól – azonban a szennyezés pontos helyét, illetve a szennyező kilétét nem sikerült föltérni.
Átmeneti ellátás lajtos kocsikkal
Ettől fogva a fő szempont az volt, hogy azonnal találjunk olyan megoldást, amellyel orvosolni tudják a problémát. Annál is inkább, mert decemberben, karácsony előtti napokban a Népegészségügyi Hivatal elrendelte az átmeneti vízellátást, határozatban arra kötelezve a céget, hogy plakátolják ki, hogy a víz emberi fogyasztásra, főzésre nem alkalmas, csak fürödni lehet benne, és napi 3 liter/fő/nap lajtos kocsikból való biztosítására kötelezték a társaságot, aminek megszervezése nagy kihívás volt, különösen az ünnepi időszakra tekintettel.
Középtávú megoldás: aktívszenes szűrőberendezés
A víz tisztítására alkalmas megoldás egy nagy szűrő beépítését jelentette, amely aktív szenes betéttel működik. Kiválasztották a megfelelő szúró betétet, gépészeti, elektromos terveket készítettek, lefolytatták a hatósági, vízjogi létesítési engedélyezetetést.
Közben már megkezdték a nem engedélyköteles, előkészítő munkálatokat, előkészítették a gépészeti elemek helyét, februárban pedig már beszállította a cég, a helyére állították, miközben folyt az aktív szén engedélyeztetése – csak Európai uniós engedéllyel rendelkező, de magyar akkreditálással is rendelkező anyag alkalmazását engedélyezik.
A 24 KÖBMÉTER PER ÓRA VÍZ TERMELÉSŰ VÍZTISZTÍTÓ BERENDEZÉS A TAVALY ÁPRILIS 12-EI VOLT ÜZEMBE HELYEZÉSE ÓTA PROBLÉMAMENTESEN ÜZEMEL.
Forrás: Illés György Cinó/KALOhírek
A szennyezett vízkiemelő helyre a védőtávon belül földhivatalnál is bejegyezték a vízvételezés tilalmát.
így e megoldásnak a hátránya, hogy a víz tisztítása ezen a kúton hosszú távon is tisztításhoz kötött lesz, amivel az a gond, hogy a szűrőközeg kétévenként szükséges cseréjével számolva
A VÍZ TISZTÍTÁSA 50-60 FORINTOT TESZ KI KÖBMÉTERENKÉNT.
Ezért nem került le a napirendről egy tartós megoldás kialakítása.
A tartós megoldás egy új vízbázis megnyitása lehet
A VÉGLEGES MEGOLDÁST VÉDETT VÍZADÓ RÉTEGRE ÉPÜLŐ VÍZELLÁTÁS JELENTHETI.
Több lehetőség mérlegelése után kiderült: új vízbázis kiépítésére a 3-4 kilométerre lévő, 80 méteres mélységű, 15-6 méteres, így megfelelő védelmet biztosító agyag védőréteg alatt fekvő csengődi vízadó rétegre telepített vízbázis lehet alkalmas.
Az adott területen most van engedélyeztetés alatt egy próbafúrás, amelynek megfelelő eredménye esetén
AZ ÚJ VÍZBÁZIST KÉT KÚT LÉTESÍTÉSÉVEL NYITNÁK MEG, MINTEGY 2500 MÉTERES VEZETÉKKEL SZÁLLÍTANÁK A VÍZTISZTÍTÓBA, ÉS AZ OTT MEGTISZTÍTOTT VÍZZEL LÁTHATJÁK EL AZ AKASZTÓI FOGYASZTÓKAT.
Mivel az szennyezés észlelése és a szűrő üzembe helyezés óta is rendszeresen mérik az érintett kutak bentazon szintjét, és a mérések visszaigazolták, hogy a sérült vízadó szennyezettség szintje folyamatosan megfigyelhető, és a csapadékviszonyokkal összefüggően ingadozik.
AMÍG NEM KÉSZÜL EL A VÉDETT SZABAD RÉTEGRE TELEPÜL, ÚJ VÍZBÁZIS, ADDIG A SZŰRŐ A FENNTARTÁSA INDOKOLT.
Nem lehet abban bízni, hogy a szennyeződés ki fog ebből a rétegből tisztulni. Nem tudjuk, hol van, azt se tudjuk honnan jön, de az biztos, ha huzamosabb csapadék van, akkor a kutakban [a bentazon] megjelenik magától.”
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.