Itt találod az összes cikket a „Viski Károly Múzeum” témában!
Legtöbben a Viski Károly Múzeum épületegyüttesében és az udvaron zajló programokra voltak kíváncsiak.
Az életmű múlhatatlan és elvitathatatlan része dr. Bárth János Kalocsa városának tett szolgálata.
A múzeum szakemberei különleges programokkal és meghosszabbított nyitvatartással, éjfélig várják a látogatókat.
A szerzők végső célja Bács-Kiskun vármegye XI-XVII. századi történeti földrajzi-településtörténeti összefoglalásának elkészítése volt.
A Viski Károly Múzeum több relikviát, térképet, dokumentumot másik múzeumoktól kölcsönzött, hogy a paprika történetét nagyobb kitekintéssel tudja bemutatni.
Húsvéti készülődés – Tojást festettek, tormát reszeltek az ovisok a Viski Károly Múzeumban
Húsvéti tojásfestére invitálják a családokat a Viski Károly Múzeumba.
Az ülésen dr. Filvig Géza polgármester ismertette a minisztérium állásfoglalást, amely a pályázó érdemeinek felsorolása mellett Romsics Imrét egyértelműen javasolta kinevezni az intézmény élére.
Romsics Imre, Kalocsa kulturális életének emblematikus, a város határain messze túlmutatóan ismert alakja aligha kapott ennyi méltatást egy időben.
A feltárás során előkerült az Árpád-kori félköríves szentélyzáródású templom, amelyet a 15. században megerősítettek.
A múzeumvezetői pályázatok különlegessége, hogy ilyen esetben a szakminiszter állásfoglalását is ki kell kérni, a testület csak ennek a megérkezését követően dönthet a kérdésben.
A Pilvaxban a gasztronómiát, az irodalmat és a zenét fogták egy csokorba a pénteki Petőfi-esten, ahol az asztalra a költő kedvenc étkei kerültek. Mellé kulturális csemegéről dr. Hermann Zoltán irodalomtörténész, egyetemi docens gondoskodott, zenével, versekkel és irodalomtörténeti adalékokkal fűszerezve az estét. Előtte a Viski Múzeumban a Thália Társulat közreműködésével megkoszorúzták a kalocsai Petőfi-sírvers emlékhelyét.
Kocsonya, húsleves, deákkenyér, bor és egyéb finomságok várják az érdeklődőket kulturális programok kíséretében.
A kalocsai járást közel lefedő kalocsai sárköz abban különleges, hogy régészeti szempontból szinte száz százalékig bejárt; egy olyan lelőhelykataszter áll rendelkezésre, ami sehol máshol a megyében.
A feltárt leletek azt valószínűsítik, hogy a közelben körülbelül egy tucatnyi házból álló falu is állhatott.
A 2015. évi első alkalom óta hagyománnyá vált eseményre – a tavalyi piliscsabai helyszín után – ezúttal Kalocsán kerül sor, középpontjában a főegyházmegye története a középkortól a 20. századig áll.
Négy helyszínen zajlott, de a Viski Károly Múzeum volt a központi helyszíne Szent Iván éjjelén, múlt szombaton a Múzeumok Éjszakájának, ahol divatbemutató, színházi előadások, koncert, festménykiállítás, kézműves sarok és két – köztük egy új – kalandjáték várta az érdeklődőket.
Különleges programokkal és meghosszabbított nyitvatartással várják a látogatókat a Viski Károly Múzeumban, a Nicolas Schöffer Gyűjteményben, a Városi Galériában és a Kalocsai Képtárban.
A könyv a Hajós eredeti földrajzi neveit dolgozza fel, melyek az évszázadok során eltűnnének.
A Német Önkormányzat Kalocsa és a Viski Károly Múzeum invitál minden érdeklődőt Schőn Mária könyvbemutatójára, ahol Arnold Adrien, a Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke mond köszöntő beszédet.
A Viski Károly Múzeum szervezésében várják a 7-12 éves gyermekek jelentkezését!
Múlt pénteken, április 14-én debütált Kalocsán a Pataji Zenebarátok Kamarazenekara, akik ezúttal a dalos kedvű közönséget célozták meg, és vonták be a produkcióba, amellyel egyszersmind a Petőfi-évhez is kapcsolódtak, hiszen a koncert műsora csupa megzenésített Petőfi-versből állt.
A Viski Károly Múzeum igazgatója érdeklődésünkre felidézte, milyen hagyományok, illetve szokások övezték a húsvéti időszakot térségünkben, továbbá arra is felhívta a figyelmet, milyen jelentősége lehet akár egy tojásfestésnek is napjainkban.
A kalocsai kereskedő, Szabó Ferenc a ravatalon feküdt, amikor a város népe a jobbágy-felszabadításra koccintott. Petőfi költészetét általa ismerhették meg a kalocsaiak, unokaöccse a szabadságharc lőporfelelőse volt. A sírvers, a sírkő és az alatta eltemetett személy történetét a március 15-ei emlékhelyavatón ismerhettük meg.
Az egyetlen ismert Petőfi sírversnek és az eredeti sírkőnek a múzeum udvarán emléksarkot rendeztek be. Az ünnepélyes avatót március 15-én délelőtt tartották. Ünnepi műsort a Belvárosi Általános Iskola tanulói adtak. Köszöntőt mondott dr. Filvig Géza polgármester. A sírkő és a vers történetét Romsics Imre múzeumigazgató ismertette.
A rendezvényt dr. Filvig Géza polgármester nyitja meg.
Kalocsa Város Önkormányzata koszorúzással egybekötött ünnepi megemlékezést tart március 15-én a Negyvennyolcasok terén az 1848-49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére. Ünnepi műsorral készülnek a Nebuló EGYMI tanulói.
A Kalocsai Múzeumbarátok Köre fáklyás felvonulásra invitál mindenkit!
A Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban megtartott nagyrendezvényen Kalocsa város 31. alkalommal képviseltette magát.
A NKA Magyar Géniusz programsorozatának keretében e hét csütörtök-pénteken kétnapos régészeti konferenciának ad otthont a kalocsai Viski Károly Múzeum. A programokon való részvétel ingyenes!
Családi délután az újrahasznosítás jegyében.
Holnap, szerdán délután öt órától a Művelődési Ház – egykori nagyszeminárium – udvarán az építészeti örökségünkről folyik majd az eszmecsere, míg a paprikás hagyományaink, valamint a paprikatermesztés és feldolgozás jelene és jövője a Paprikafesztivál keretében „kerül terítékre”.
A hallgatók a magyar hungarikumok történetét kutatták.
A kalocsai örökségünkről a magyar örökségek előkelő klubjába most belépett, a Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumának elemévé nyilvánított kilenc gyűjtemény vezetőjével tartanak nyilvános pódiumbeszélgetést jövő szerdán.
Különleges programokkal és meghosszabbított nyitvatartással várják a látogatókat a Viski Károly Múzeumban, a Nicolas Schöffer Gyűjteményben és a Kalocsai Képtárban.
Június 5-én, pünkösdvasárnap délután ideiglenesen táncparketté változott Kalocsa belvárosa. A kétnapos folklórprogram második napján a kalocsai és a környékbeli települések néptáncosai mellett a Vasi, valamint a testvérvárosunkból, a szerbiai Kúlából érkezett táncegyüttes vonult végig szépséges viseletekben, hogy megmutassa szűkebb pátriája táncait, dalait.
Folklórfelvonulás a főutcán, táncbemutatók az érsekkerti szabadtéri színpadon, kézműves foglalkozás a Viski Károly Múzeum előtt, táncház kifulladásig – ezt ígéri a pünkösdi hosszúhétvégére az I. Pünkösdi Népművészeti Fesztivál, amelyet a polgármester és a szervezők közös sajtótájékoztatón népszerűsítettek tegnap.
A Kecskeméti Katona József Múzeummal együttműködésben elvégzett leletmentő feltárás során kialakított szelvényben hét sír és további hét más jellegű objektum került felszínre, többségükben a XI. századból. A sírok elhelyezkedése sok hasonlóságot mutat a Nagytemplom szentélyének É-K-i részén néhány éve fölszámolt sírokéval.
A Magyar Örökség és Európa Egyesület Magyar Örökség-díj Bírálóbizottsága a beérkezett állampolgári javaslatok alapján Kalocsa Gyűjteményeinek ítélte a MAGYAR ÖRÖKSÉG kitüntető címet!
Nézegesse a pénteken nyílt kiállításon bemutatott alkotásokat a KALOhírek galériájában, a tárlatot megnyitó Budai Viktória virtuális tárlatvezetésével!
Rendkívül informatív, tartalmas, helyi jellegzetességekkel kiegészített vándorkiállítás mutatja be a magyar tűzoltóság másfél évszázadát Kalocsán, amelyet kedd délután nyitottak meg népes, rangos közönség előtt és élénk médiaérdeklődés mellett. A tárlat a jövő hét végéig látogatható.
A megállapodást a jövő keddi kiállítás-megnyitón írják alá a Schöffer Gyűjtemény épületében, ahol az alkotótábor terméséből nyílik tárlat.
Összesen több mint 65 (!) nyári tábort szerveznek, egy, a Cigány Nemzetiségi Önkormányzattal közösen, pályázati forrásból tartandó tábor még szervezés alatt áll.
A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség a kalocsai viseletet és a táncoktatás módszertanát dokumentálta városunkban. A Viski Károly Múzeumban történt forgatáson a Bokréta és a Hagyományőrző csoportok közreműködtek, táncukat Pogrányi Miklós és a Csurgó zenekar kísérte.
A dunapataji templom nagy jelentőséggel bír a régió középkori történeti és régészeti kutatásában, hiszen még őrzi azokat a gótikus építészeti elemeket, melyek az Alföldön kuriózumnak számítanak.
A női nyughelyek arról árulkodnak, hogy jómódú család vagy családok temetkezési helyét tárták fel, ugyanis nemesfémekkel gazdagon díszített ruházatban helyezték őket végső nyugalomra. A férfi sírhelyekből aranyozott ezüstveretek, rombusz alakú nyílhegyek, a lovas temetkezésekre jellemző lómaradványok és lószerszámok, és egy nyíl került elő.
San Franciscóból, Nicolas Schöffer egy munkatársának gyűjteményéből Font Sándor országgyűlési képviselő közbenjárásával került a Schöffer Gyűjteménybe a hagyaték, amelyet tulajdonosa városunknak adományozott.
Az utóbbi hetekben a közösségi médiában több online programot indított a kalocsai múzeum, amelyeket olvasóink szíves figyelmébe ajánlunk.
A dolgozók számára jó hír, hogy közalkalmazotti jogviszonyuk megszűnésével a jövedelmük nem csökkenthet, öt évig a jubileumi jutalmakat is kifizetik számukra.
Idén lenne 100 éves Gubányi Imréné Greksa Erzsébet, aki a paraszti élet jellemző jeleneteit, tárgyait, helyszíneit örökítette meg képein – ebből az apropóból rendeztek munkáiból életmű-kiállítást. A tárlat múlt pénteken nyílt meg, és augusztus 31-ig megtekinthető.
Kiss Farkas Éva fotós és Kiss István festő-rajztanár képeiből nyílt közös tárlat február 14-én Kalocsán.
Fából faragott paraszti világ – időutazás a város szívében!
A tartalmas, elgondolkodtató és installációit, kiállított dokumentumait tekintve sokkoló kiállítás formabontó módon állít emléket a száz éve történt „kalocsai ellenforradalomnak”.
Idén huszonhetedik alkalommal rendezték meg a képzőművészeti alkotótábort városunkban. A született alkotásokból a tábor hagyományait követve kiállítás nyílik, amely szeptember 1-ig lesz megtekinthető.
Öt helyszínen készültek programokkal a Múzeumok éjszakájára. Ebből egy, az érsekkerti csillagászati bemutató teljesen dugába dőlt, a múzeumban viszont a Stabil Frazír koncert és a színdarab kivételével minden más programot élénk érdeklődés mellett tartottak meg, akárcsak a Galériába és a Schöffer Gyűjteménybe tervezetteket.
Bár a lexikonok sokáig azt írták, Szegeden hunyt el, valójában Kalocsán érte a halál a Batthyány-kormány miniszterét. Előtte tisztelegtek a Viski Károly Múzeumban.
Duplafalú, nagyméretű hajótest, vélhetően hajómalom maradványai kerültek elő Ordasnál – tudtuk meg. A hajót, amelynek föllelését ismert muzsikus, néptáncos jelentette be a helyileg illetékes múzeumnál védelem alá helyezik és dokumentálják, de nem emelik ki.
… és meg is van az eredménye! Ezt a kiállítást tényleg látni kell!
A pénzesláda a Viski Károly Múzeumból tűnt el, és egy sor kalandor eredt az elveszett kincs nyomába. A láda aranypénzekkel volt tele, és akik rátaláltak, ki is vették a részüket belőle. És ez csak a kisebbik jó volt: fontosabb, hogy egy olyan kincset pillanthattak meg, amelyet „közönséges halandók” nem láthattak hosszú-hosszú ideje már.
A korábbi évekéhez hasonló tematikával, de új elemekkel is bővülve tartották meg idén a Viski Károly Múzeum szervezésében a Múzeumok Éjszakája kalocsai programsorát, öt helyszínen, hatalmas érdeklődés mellett.
A Viski Károly Múzeum épületén túl a Városi Galériában, a Nicolas Schöffer Gyűjteményben, a Kalocsai Képtárban, valamint „külsős” helyszínként az Érsekkertben, és a Fényi Gyula emlékparkban is tartanak programokat szombat este héttől másnap hajnalig.
Kalocsa Art, amelyet 2004-ben keltettek életre azzal a szándékkal, hogy a város és környéke hivatásos és amatőr művészeinek alkotását bemutathassák, pénteken ismét kaput nyitott a művészetre.
Szerdától vasárnapig dübörög majd Kalocsa nagymúltú nemzetközi rendezvénye!
Részben már hagyományosnak mondható programokkal, de újításokkal – sőt új állandó tárlattal – kiegészülve tartották meg az idei Múzeumok éjszakája rendezvényeit Kalocsán, öt helyszínen, június 24-én, szombaton. Kultúra, kaland, ismeretszerzés, egyéni és közösségi élmények a legrövidebb, itt és most mégis hosszú éjszakán.
Szombaton garantálnak nem lesz panasz arra, hogy nincsen – jó értelembe vett – éjszakai élet Kalocsán és a környékben!
A Viski Károly Múzeumban mutatták be tegnap dr. Fehér Zoltán egyetemi tanár legújabb könyvét Bátya települése és népi építészete címmel.
A kalocsai önkormányzati testület ma délutáni rendkívüli ülésének mindössze két napirendi pontja volt: egy 400 milliós pályázathoz hét további településsel konzorciumi együttműködési megállapodás megkötése, valamint egy 60 milliós pályázat benyújtása az egykori zsinagóga fejlesztésére. A döntést borítékolni lehetett.
Jelentősen megkönnyíti a forráskritikai gyűjtőmunkát a térségünk honfoglalás- és kora Árpád-kori történetét a későbbiekben vizsgáló kutatóknak, mivel e munka nagy részét a rendelkezésre álló régészeti leletek alapján elvégezték a bemutatott kötet szerzői. A gyűjtőmunka „forgácsaiból” is önálló kötet állt össze.
A szerzők és a sorozatszerkesztők maguk mutatják be a Kalocsai Sárközről, és annak településeiről összeállított köteteket, szerdán 18 órától a Viski Károly Múzeumban.
Kelta, szarmata és honfoglaláskori tárgyak kerültek múzeumba.
Október 8-án, szombaton 10 és 13 között az ókori India világa köré szervezett családi napot tartanak a Viski Károly Múzeumban. Az érdeklődőket izgalmas és tartalmas előadásokkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, jóga bemutatóval és az indiai konyha egyedi ízvilágából válogatott kóstolóval várják.
A Liszt Ferenc Zeneiskola, mai Liszt Ferenc AMI ötvenéves történetét feldolgozó időszaki kiállítás nyílt a Viski Károly Múzeumban múlt csütörtökön. A megnyitón az intézmény tanárai és diákjai mellett az egykori növendékek közül is sokan megjelentek, közülük öten családias hangulatú koncerten is bemutatták a közönségnek, meddig jutottak a zenei pályán.
Már a héten „külsős” programra hív az idén ötvenedik tanítási évét indító Kalocsai Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola – de ez csak a kezdet. Az apropóról és a folytatásról az igazgatót kérdeztük!
Szeptember 6-án lesz 104 esztendeje, hogy meglátta a napvilágot Kalocsa világhírű szülöttje, Nicolas Schöffer – így tiszteleg a jeles évforduló előtt a város!
Romsics Imre kalauzolásával szemezgetünk a jövő hét végi Múzeumok éjszakája programkínálatából. Előre szólunk, aznap estére ne tervezzen mást!
A Paprikafesztivál kulturális kínálatához kapcsolódva nyílt meg a Viski Károly Múzeumban az "A Szent István Gimnázium egynegyed évezrede" című időszaki kiállítás.
Idén a Szent Iván éji táncmulatságtól elkülönült a rendezvény, mégis rekord számú látogatót vonzottak a múzeumi programok.
Városunkban öt helyszínen várják programok az érdeklődőket Múzeumok Éjszakája országos kezdeményezése keretében.