A dunaföldvári várban szeptember 11-én, szerdán tartotta ülését az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. által létrehozott és a Miniszterelnökség által támogatott Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA) Kuratóriuma. Mint emlékezetes, a települések részére mintegy kétmilliárd forintnyi támogatást a 2019. április végi, dusnoki ülésén már odaítélt a Kuratórium. A szerdai ülésen az önkormányzatok számára kiírt, további egymilliárd forint összegértékű, a 2019. év második forduló nyertes pályázatainak kihirdetése történt. Az eredményhirdetésen több, a kalocsai járásban lévő település polgármestere is jelen volt.
A nyilvános ülés résztvevőit dr. Kovács Antal, a Kuratórium elnöke köszöntötte, majd a tanácskozás a Kuratórium működésével kapcsolatos határozatok elfogadásával kezdődött. A pályázati eredményhirdetés előtt Kováts Balázs ismertette, hogy a szakértők részéről milyen munkafolyamatok előzték meg a benyújtott pályázatok elbírálását.
A szakember elmondta:
AZ ALAPÍTVÁNYHOZ 94 PÁLYÁZAT ÉRKEZETT BE, AMELYEK KÖZÜL A KURATÓRIUM 51-ET RÉSZESÍTETT TÁMOGATÁSBAN, ÖSSZESEN 1 MILLIÁRD FORINT ÉRTÉKBEN.
Ennek keretében lehetőség nyílik 8 gyermekintézmény és 11 közösségi létesítmény felújítására. A szekszárdi kórház komoly eszközbeszerzéseket tud végrehajtani, 8 településen járda- és kerékpárút felújítási programok indulhatnak. A nyertes pályázatok között szerepel kommunális gépek beszerzése, megújuló energiák alkalmazása, közösségi konyhák felújítása.
Megkezdődhet a bátyai és a sióagárdi római katolikus templom felújítása. Indulhat a foktői Egészségház rekonstrukciója és kiépítésre kerül Gerjenben a térfigyelő kamerarendszer. A Duna bal partjáról Homokmégy, Dusnok kap fejlesztési forrást a ravatalozók felújítására, korszerűsítésére.
Az általánosságban elhangzott tájékoztatót az előadó azzal toldotta meg, hogy felolvasta az 51 nyertes pályázatot, és felhívta a figyelmet, hogy a hozzájuk rendelt fejlesztési összegek bárki számára hozzáférhetők az Alapítvány honlapján, a www.jovonkenergiaja.hu oldalon.
Ugyan portálunk képviseltette magát a dunaföldvári eredményhirdetésen, a pontos összegekért mi is a honlap adataira támaszkodtunk.
E szerint
Figyelemmel arra, hogy ide érve a felsorolásban elfogyott a rendelkezésre álló egymilliárd forint, a most sikertelen pályázatok a tartaléklistára kerültek.
A tartaléklistát a kalocsai járás települései vezetik, a Hajósi Bölcsőde és Óvoda 5 millió, a Drágszéli Művelődési Ház kiszolgáló épület felújítása 20 millió, a Dunapataji Óvoda felújítása 10 millió forintos igénnyel vezeti a listát.
A Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA) 2011-ben jött létre, célja az Atomerőmű körüli kedvezményezett területeken a felzárkóztatás, az életminőség-emelés segítése. Az érintett kört a paksi, kalocsai, tolna járás egészét, a szekszárdi járás egy részét magába foglaló 47 település alkotja.
Az Alapítvány már 9 éve működik a térségben jogszerűen, átlátható módon, a nyilvánosság teljes körű biztosításával és közmegelégedéssel.
Az alapítvány fő támogatója 2015 óta a Miniszterelnökség.