Ugyan idén a több napon át tömegeket vonzó uszódi Gubbantós Népművészeti Fesztivál elmaradt, azonban helyette, a hagyományteremtés szándékával július 25-én, szombaton rendezték meg az Első Uszódi Ételek Napját. A járványveszély miatt kevesebb résztvevővel megtartható esemény célja, hogy a Vörös Zoltánné Proczka Erzsébet tanítónő által írt, a község önkormányzata által kiadott és minden háztartásba eljuttatott Uszód- A messzeségbe vesző múlt című könyvében szereplő, a régi paraszti étkezési kultúra részét képező ételeket népszerűsítsük és mint hagyományt, megőrizzék az utókornak – tájékoztatta portálunkat a helyszínen Bedi Gyula polgármester.
Az esemény előkészületei közé tartozott: a főzni szándékozók előzetesen a szervezőkkel egyeztettek, hogy minél több étel készüljön, senki ne főzze ugyanazt.
A helyszínen nem volt lehetőség főzésre, így mindenki otthon készítette el, mint kiderült, egyesek számos előfőzés után a Boldizsár Emlékház szabadtéri pavilonja szépen felterített asztalain feltálalt ételt és süteményt.
AZ ÉTKEK KÖZÜL NÉHÁNY - KÜLÖNÖSEN A RÉGMÚLTBA VESZETTEK - ISMERETLENÜL, MÉGIS KELLEMESEN HATOTTAK AZ ÍZLELŐBIMBÓKRA,
hiszen a főzéstudomány évszázadok alatt kiérlelt fogásai azt bizonyították: az egykori vidéki, szerényebb körülmények között élő emberek találékonysága és leleménye is kellett ahhoz, hogy a viszonylag egyszerű alapanyagokból kihozzák a legjobbat.
A TÖBB MINT 20 FAJTA ÉTEL KÖZÜL MEG LEHETETT KÓSTOLNI PÉLDÁUL A TÁSKALEVEST ÉS TÚRÓSRÉTEST , A FÜSTÖLT HÚST JÓSZÁGRÉPÁVAL, A TEJES BORSÓLEVEST, KRUMPLI LEVEST, KUKORICAMÁLÉT, KRUMPLIS KEKSZET, VÉKONY PITÉT, KRUMPLISPOGÁCSÁT ÉS MÉG SOROLHATNÁNK.
Ám inkább teret adunk a helyi hagyományok iránt elkötelezett Vörös Zoltánné Poroszka Erzsébetnek, aki videón is elmondta, amit a színvonalas, 194 oldalas, számos fotóval illusztrált könyvében mások mellett az ételekről részletesen kifejtett.
Bedi Gyula polgármester az egyes főzőknek emlékéremmel is elismerte, megköszönte azt a munkát, kísérletező kedvet, a hagyományok iránti tiszteletet, amelyek nélkül az első rangos esemény nem jöhetett volna létre.
A kóstolásra kitett ételek fogyasztása közben persze megindult a beszélgetés, receptcsere, egy-egy régi történet, a gyerekkori emlék felidézése.
Ugyan személyes, de azért elárulom, hogy nekem a Holló Mátyásné által készített kitűnő, gyermekkoromat idéző diós és csokis kuglóf ízlett legjobban- innen is köszönet érte!
Ugyan ezen a napon délután, szintén a Boldizsár Emlékházban az Uszód Település Roma Nemzetiségi Önkormányzat szervezésében, a Cinka Panna Cigány Színház és a Romano Glaszo (Emberi Hang) Népzenei Együttes részvételével tartottak előadást. A műsorban a magyarországi cigány népdalok mellett román, balkán, orosz, spanyol cigány népdalok is felcsendültek.