Egy-egy kedvező nyelvi képzésről értesülve a 40, 50 pluszos korosztály tagjai gyakran mondogatják: bezzeg, ha ez a lehetőség az én időmben lett volna, egy pillanatig nem gondolkodom rajta! A „fohász” a Széchenyi 2020 program GINOP projektje keretében meghallgatásra talált. A Bajai Szakképzési Centrum kalocsai intézményeiben, a Dózsában és a Kossuthban szélesre tárták a kaput a 16-65 éves korosztály előtt, hogy egy szintfelmérést követően mindenki a már meglévő, esetleg nulla nyelvtudásról indulva ingyenesen tanuljon angolt és németet, és azt saját szakterületén, vagy a nyelvvizsgán hasznosítsa.
A hamarosan induló, „Tanuljunk idegen nyelveket!” című projektről annak menedzsmentje és a Bajai SZC főigazgatója május 21-én, a Szakképzési Centrum Kalocsai Dózsa György Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma intézmény dísztermében tartott sajtótájékoztatót.
Az eseményt Lakatos Melinda alpolgármester nyitotta meg, aki megköszönte, hogy a Szakképzési Centrumban megvalósuló projektnek köszönhetően a város lakossága ingyenesen juthat használható nyelvtudáshoz.
Mielőtt a szakmai programot ismertették, Benedek Viktória, a Dózsa közismert, énektudása révén Nívó-díjas diákja három könnyűzenei számot adott elő, amit a közönség nagy tapssal viszonzott.
Az újságírókat és a képzésben résztvevő tanárokat Fekete Antal tagintézmény-vezető, egyben a projekt szakmai vezetője üdvözölte. Az angol nyelvtanár a sajtó képviselőinek ilyen minőségében első alkalommal bemutatott Valterné Pataki Gabriella főigazgatót külön is köszöntötte.
A tagintézmény-vezető emlékeztetett arra, hogy a Bajai SZC élére Virág Tibor korábbi főigazgatót az Innovációs és Technológiai miniszter kancellárrá nevezte ki, így a betöltésre váró főigazgató státuszt pályázati eljárást követően Valterné Pataki Gabriella nyerte el. A változás a két kalocsai tagintézmény munkáját nem érinti.
Valterné Pataki Gabriella főigazgató nyitóbeszédében elmondta: Magyarország Kormánya célul tűzte ki, hogy a lakosság minél nagyobb arányban vegyen részt formális oktatásban, képzésben, és lehetősége legyen a munkaerő-piaci szempontból releváns ismeretek, készségek, kompetenciák megszerzésére.
A kitűzött célt a Kormány a szakképzési centrumokban megvalósuló GINOP-6.1.3-17 kódszámú „Idegen nyelvi készségek fejlesztése” pályázat segítségével is igyekszik elérni. A Bajai Szakképzési Centrum esetében a GINOP-6.1.3-17-2018-00018 azonosítószámú projekt valósul meg, a rendelkezésre álló forrás a két város, Baja és Kalocsa tagintézményeit tekintve 105 millió forint.
A CENTRUM 700 FŐ RÉSZÉRE BIZTOSÍT INGYENES, 120 ÓRÁS ANGOL, ILLETVE NÉMET NYELVI KÉPZÉST A CENTRUMHOZ TARTOZÓ JÁRÁSOKBAN LAKCIMMEL RENDELKEZŐ, 16-65 ÉV KÖZÖTTI LAKOSSÁG RÉSZÉRE.
A nyelvi képzések a Szakképzési Centrum bajai és kalocsai tagintézményeiben valósulnak meg.
A főigazgató mondanivalóját Fekete Antal azzal egészítette ki:a „Tanuljunk idegen nyelveket!” című projekt közvetlen célcsoportja a 16 év feletti, a Bajai Szakképzési Centrum intézményeiben tanuló, illetve a járásban lakcímmel rendelkező azon lakosok, akik idegen-nyelvi tudással, készségekkel nem, vagy alacsony szinten rendelkeznek. A projekt szakmai vezetője felajánlotta, akinek ez gondot jelent, az on-line felületen történő jelentkezéshez a két intézményben segítséget kaphat.
A 120 órás, mintegy négy hónapos, lehetőleg a képzésben résztvevők időbeosztásához igazodó tanfolyam keretében A1 - nulláról induló, A2 - a 8. osztályt végzett tanulók színvonalán lévő, B1 - középiskolát végzettek tudását tükröző, illetve B2 - a középfokú nyelvvizsgához közel álló tudást feltételező csoportokat alakítanak ki. A tanulócsoportok közel azonos színvonalon lévő, 9- 14 főből állnak majd.
Mint elhangzott, az ingyenes nyelvoktatás nagy segítséget jelenthet azoknak is, akik 2020-tól jelentkeznek a felsőoktatásba, ugyanis esetükben a bejutás előfeltétele a már meglévő középfokú komplex nyelvvizsga.
Fekete Antal bemutatta Vén Andrea angol nyelvtanárt, a városban és a járásban jól ismert, kalocsai székhelyű, akkreditált nyelvvizsga helyként is ismert AN-JU nyelviskola tulajdonos vezetőjét, akivel mint mondta, régóta élő a szakmai kapcsolat. Ám most, a projekt részeként új alapokra helyezik azt, és az oktatásban az AN-JU nyelvtanárai is részt vesznek.
Ennek eredménye az is, hogy az angol és német nyelvvizsgára jelentkezőknek (alap-, közép-, felsőfok) a jövőben várhatóan nem kell távolabbi városokba menniük a TELC nyelvvizsgára, mert erre a nyelvvizsgáztatásra már korábban akkreditációt szerzett AN-JU-nak köszönhetően a vizsga várhatóan mindhárom részét a Dózsában tehetik le. A képzésben résztvevők minden rejtett költség nélkül tanulnak, és aki a feltételeknek megfelel, az a hatályos szabályok alapján a nyelvvizsga-díjat is visszaigényelheti - fejtette ki a tagintézmény-vezető.
Fekete Antal szakmai vezető szólt arról is, hogy lakossági képzéseken kívül a projekt célja a Szakképzési Centrum fejlesztése, a minőségi nyelvi képzésekhez szükséges infrastruktúra és szakmai háttér, módszertan kialakítása.
A 105 millió forint európai uniós támogatás segítségével a nyelvi képzéseken kívül digitális idegen nyelvi tananyag kidolgozására is sor kerül.
A FEJLESZTÉS EREDMÉNYEKÉNT A SZAKKÉPZÉSI CENTRUM MINDKÉT KALOCSAI TAGINTÉZMÉNYÉBEN NYELVI LABORT ALAKÍTANAK KI.
A támogatásnak köszönhetően a Bajai Szakképzési Centrum nyelvtanárai továbbképzésen vehetnek részt, melyeken korszerű nyelvoktatási technikákat és módszertani útmutatásokat sajátíthatnak el. A nyelvtanárok szakmai kompetenciájának fejlesztésével a tagintézményekben folyó oktatás színvonala is emelkedni fog. – fogalmazott Fekete Antal, aki portálunk kérdésére elmondta, a projekt 2019. január 1-jén kezdődött, befejezése 2020. december 31-ig várható.
További információ kérhető a Dózsában és a Kossuthban, valamint a 06-30-16-000-11-es telefonszámon.