Bár manapság a patikákban és a drogériákban bárki számára elérhető szinte minden gyógynövény termék, azokat alapos ismeretek híján nem feltétlenül javasolt önállóan alkalmazni, különösen ha gyógyszert szed valaki – tudtuk meg Berta-Somogyi Gabriella természetgyógyásztól, aki néhány éve nyitotta meg rendelőjét Kalocsán. A szakember személyre szabott kezelési terv alapján szelíd gyógymódokkal segíti a hozzá fordulókat: gyógytea keveréket készít, talpmasszázst, aromaterápiát alkalmaz. Szerinte az egészség és a jó közérzet titka a lazítás és a harmónia, ezt igyekszik megteremteni vendégeinek.
- Nem túl régen váltott profilt és kezdett el kizárólag természetgyógyászattal foglalkozni. Mikor nyitott meg a Gabriharmony?
- Két kisgyerekem van, akik nemrégiben kerültek óvodába. Már a gyes alatt azon gondolkodtam, hogy nem kellene-e váltanom, inkább természetgyógyászattal foglalkoznom, amivel mindig is szerettem volna, ahelyett, hogy visszamegyek dolgozni a volt munkahelyemre.
Eredetileg ugyanis kertészmérnökként végeztem, de a gyerekeim születését megelőzően pénzügyi területen dolgoztam. Döntöttem, tudatosan elkezdtem készülni a profilváltásra, nekifogtam tanulni a természetgyógyászatot. Eleinte a családtagokat és barátokat „kezeltem”, ám mire eljött az óvoda ideje, megszereztem a szükséges képesítéseket, valamint az engedélyt a saját otthonomban kialakított rendelő megnyitására és saját vállalkozásba kezdtem. Ez 2017 nyarán történt.
- Miért tartotta fontosnak, hogy munkát váltson?
- Mindig az motivált, hogy segítsek az embereknek, a pénzügyi területre is így kerültem, de rá kellett jönnöm, hogy a természetgyógyászat az, amivel a legtöbbet tehetek értük. Korábban is szerettem a természetet, a növényeket, egészen középiskolás koromtól ez vonzott, ezért választottam a kertészeti főiskolát.
Érdeklődtem a szelíd gyógymódok, a természetgyógyászat iránt is, a növényekkel történő gyógyítást a családom körében már azelőtt is alkalmaztam, hogy ezt a hivatást választottam volna, idővel pedig ez az érdeklődés tovább mélyült.
- Mi fogta meg a természetgyógyászatban?
- Alapvetően az motivál, hogy a természetgyógyászat eszközeivel segítsek az embereken. Szerintem ugyanis nem minden gyógyító orvos, mint ahogy nem minden orvos gyógyító. Napjainkban az egészségügy leterheltsége miatt sajnos nem juthat elég idő a személyes törődésre. Aki hozzám fordul, az viszont biztosan megkapja azt a figyelmet amire szüksége van. Nem én gyógyítom meg a beteget, saját magát fogja, én csak segíteni tudom ebben.
- Milyen szolgáltatásokat nyújt?
- Kalocsán többen is foglalkoznak természetgyógyászattal, talpmasszázzsal, reflexológiával, amiben többet nyújtok, az az egyénre szabottság, a kiemelt figyelem, a szaktudás mellett a maximalizmusra törekvés. Amit kínálok, az az egyénre szabott gyógyteakaverékek készítése, az aromaterápia és az apiterápia, amely a méhészeti termékekkel történő gyógyítást jelenti.
Ezeken kívül tanácsadással is segítem a hozzám fordulókat, hiszen ha valaki gyógyszert szed, nem mindegy, milyen gyógyteát mikor fogyaszthat, mint ahogy azt sem, hogy az egyes növények részeiből milyen módon készít főzetet valaki. Van, ugyanis amit forrázással, mást főzéssel, míg olyan is, amit hideg áztatással kell elkészíteni.
- Egyre többen hisznek abban, hogy a lelki problémák leképződnek egyes betegségekben. Ön mit tud tenni ez ellen?
- A hagyományos orvosláskor csak a beteg testi tüneteit kezelik, míg a holisztikus szemlélet a lelki okokat is vizsgálja. A genetika adott, de sok módosító tényező, mint az életkörülmények, a táplálkozás, a környezeti hatások és manapság a lelki okok, a stressz is hajlamosítanak egy-egy betegségre. Én azt vallom, hogy minden testi tünetünknek lelki oka van: a test jelez, mikor nincs minden rendben a lelkünkkel. Ami fontos, és amit próbálok megteremteni ilyenkor a vendégeimnek, az a lazítás és a harmónia, amelyek az egészség és jó közérzet titkai.