Csütörtök délután az ’56-os emlékparkban körülbelül 40-50 megemlékező gyűlt össze, hogy együtt hajtsanak főt mindazok tiszteletére, akik áldozatául estek a kommunista diktatúrának.
A szemerkélő esőben megtartott megemlékezésen Hajós Hanna, a Bajai SZC Kossuth Zsuzsanna Humán és Kereskedelmi Szakközépiskolája és Szakiskolája 11.B osztályos tanulója A félelem haláltánca című költeményt adta elő, majd Szabó Balázs önkormányzati képviselő emlékezett a huszadik század pusztító ideológiájának nevében meggyilkolt emberekre.
Felidézte: az Országgyűlés 2000. június 16-án hatályba lépett határozatával minden év február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánította. 1947-ben ezen a napon a szovjet hatóságok jogellenesen letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát. Ez volt a kommunista terror első lépése.
„A mai napig kísért a kommunizmus szelleme Magyarországon”
Beszédében Szabó a rövid történelmi kitekintés után a napjainkig nyúló hatásokról beszélt. Mint mondta, a rendszerváltás idején csupán hatalomátmentés zajlott, és a kommunista rendszer vezetői és utódaik ugyanúgy a hivatalok, a vállaltok bársonyszékeiben ülnek.
– Sőt, az 56-os forradalom utáni megtorlások idején hivatalban lévő magas rangú politikusok, ÁVH tisztek is élnek még közöttünk, akik luxusnyugdíjakon élik gondtalan életüket – folytatta.
Ezért, a kommunizmus minden fajtájával szemben a mai napig szükséges a bátor szembenállás. A kommunista luxusnyugdíjak elleni küzdelem, az ügynöklisták nyilvánosságra hozatala, és a bűnösök elítéléséért folytatott harc folyamatos napirenden tartása alapvető erkölcsi kötelességünk, amivel tartozunk a kommunizmus áldozatai emlékének. – zárta gondolatait a képviselő, akit Váczi Attila váltott a mikrofonnál, hogy Budai Kulcsár János: A Terror Háza című versével emlékezzen a kommunizmus áldozataira.
Az egybegyűltek, elsőként Kalocsa Város Önkormányzata nevében Kinyóné Lakatos Melinda alpolgármester és Bolvári Ferdinánd képviselő koszorút, mécseseket és virágokat helyeztek el a parkban lévő emlékműnél.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.