2025. 07. 16. szerda
Valter
: 400 Ft   : 342 Ft Benzin: 590 Ft/l   Dízel: 589 Ft/l   Írjon nekünk

Olaszországba és Svájcba tartanak az uszódi húsvéti bárányok

Zsiga Ferenc  |  2017. 04. 10., 09:41

Az elmúlt hét közepén elkezdődött és egészen a húsvéti ünnepekig tart a környék bárányainak exportja, a célállomások legtöbbje Olaszországban van, de idén Ausztria mellett Svájc is feliratkozott a listára. Az elmúlt pénteken a minőségi báranyairól ismert uszódi Holló Mátyás telepén jártunk, ahol éppen jelöléssel készítették elő szállításra a bárányokat.

Holló Mátyás családi gazdaságában látogatásunkkor az első 140 bárányt készítették elő szállításra, de mint a gazda elmondta, a közeli napokban összesen mintegy 300 bárány kel majd útra Olaszországba és Svájcba. Az alpesi országba csak a legjobb minőségű bárányokat lehet küldeni, de igyekezni kell, mert az ünnepek után már csökken a kereslet és persze ezzel együtt a felvásárlási ár is.

Holló Mátyás
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek

A járásban tájékozódva arra a következtetésre jutottunk, hogy 16–20 kilogrammos bárányért átlagosan 900 forintot adnak kilónként. A 20–24 kilósért 850 forintot, a 24–27 kilogrammosért 800-at, míg a 27–30 kilósért csupán 750 forintot fizetnek a gazdának, akik közül a legtöbben nem a vásárlóval, hanem a felvásárlókkal állnak kapcsolatban.

Uszód mellett a járás még számos településéről viszik a húsvéti bárányokat, de ahogy mondják, a legtöbbet a solti juhászatokból exportálnak.

A juhászatok vezetői szerint az ár alakulásában szerepet játszik az is, hogy ugyan Olaszországban a legtöbb családban hagyományosan még mindig bárány kerül a húsvéti asztalra, de a földrengés sújtotta területeken visszaesett a kereslet, ráadásul az étkezési szokások az elmúlt évtizedekben ott is változtak.

Holló Mátyás
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek

Holló Mátyás szerint üzleti szempontból leginkább a 20–28 kilogrammos báránnyal érdemes foglalkozni, de ha az állami támogatás nem lenne, még ez az ár is veszteséget hozna a gazdának. 

Húsvétkor itthon a kereslet továbbra is inkább a birkára irányul, igaz, ilyenkor a vevők inkább a fiatalabb példányokat választják ki a nyájból.

Ha tetszett a cikk, kövesse a Kalohíreket
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-07-14 09:51:49
A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány meghirdette 2025. évi Állatvédelmi Ösztöndíjprogramját, melynek célja, hogy támogatást nyújtson az állatvédelemben tevékenykedő vagy e területen elkötelezett szakemberek számára felsőfokú képzéseik finanszírozásához. Míg tavaly 25 fő részesülhetett támogatásban, idén már 42 fő számára biztosítja az Alapítvány az ösztöndíjat.

  Legfrissebbek most

   NAPI GYORS
2025. 07. 15., 18:46
A jó idővel együtt megnő a forgalom is, de nem mindenki tartja be a szabályokat: csak egy hét alatt több mint 2600 gyorshajtás és 21 ittas sofőr. A kerékpárosokra különösen éjszaka leselkednek veszélyek – a láthatóság életet menthet. Még >>>
2025. 07. 15., 10:51
A divatos megjelenésű, színes extasy tabletták valójában komoly egészségügyi kockázatot rejtenek. Nem csupán illegálisak, de az életünket is veszélyeztethetik – a test természetes vészjelzéseit elnyomva túlerőltetéshez, hőgutához, sőt, halálhoz is vezethetnek. Még >>>
2025. 07. 15., 10:38
Több hektáron pusztított tűz Pálmonostora külterületén. A lángok átterjedtek a gabonára, egy munkagép is kiégett. A tűzoltók nagy erőkkel dolgoznak az oltáson. Még >>>
2025. 07. 15., 10:31
A napok óta tartó kánikula után végre enyhülés érkezik – szerdától frissebb levegő és alacsonyabb hőmérséklet várható. Még >>>
2025. 07. 15., 09:31
Egy büntetett előéletű férfi legalább 17 betörést követett el Kecskeméten és környékén néhány hét alatt. Nem válogatott: csapteleptől a leanderen át a varródobozig minden mozdíthatót elvitt. Még >>>
2025. 07. 14., 13:39
Egyre gyakoribbak az adathalász e-mailek, amelyekkel banki adatokat próbálnak kicsalni a gyanútlan felhasználóktól. Egy rossz mozdulat, és máris eltűnhet a pénz a számlánkról. Még >>>

  NÉPSZERŰ HÍREK