A leghevesebb viharok elkerülték városunkat és a járás településeit, mégis több helyre kellett a tűzoltókat riadóztatni, jellemzően fakidőlések, megdőlések, ágak leszakadása miatt. A vihar megyénkben Baja térségére csapott le a legnagyobb erővel. Személyi sérülésről nem érkezett hír, a közlekedésben és az áramellátásban viszont információink szerint voltak hosszabb-rövidebb fönnakadások.
Többnyire faágak letörése, fák kidőlése, megdőlése miatt hívták segítségül a Katasztrófavédelem munkatársait. Az ágak néhány esetben villanyvezetékekre szakadtak, ezáltal az áramellátásban is voltak fönnakadások több településen, és a megye északi részéről pincebeázásokról is érkeztek hírek, ugyanakkor személyi sérülés a vihar kapcsán nem történt.
Mint megtudtuk, az előrejelzések után a várakozásoknak megfelelően nagyon sok káreseményről érkezett bejelentés, több mint száz alkalommal riasztották a megyéből a Katasztrófavédelmet viharkárok miatt.
Az utakra hulló fatörzsek, ágak viszont sok helyen elzárták a közlekedési utakat. A mostani vihar ilyen jellegű munkából adott legtöbbet megyénk lánglovagjainak. Az ilyen helyeken a Katasztrófavédelem szakembereinek feladata, hogy láncfűrész segítségével a forgalmi akadályt megszűntessék. Az ilyen jellegű munkálatok idejére félpályán, vagy az út teljes szélességében leállítják a forgalmat – ha azt maga káresemény már korábban meg nem tette.
A mostanihoz hasonló nagy viharok után általában szintén gyakori pincebeázások miatt a kora délelőtti órákig csak Kecskeméten és Ágasegyházán kérték a Katasztrófavédelem segítségét.
Fő csapásirány: a „Baja–Tiszakécske tengely”
A riasztások idejének és számának figyelembevételével Mohács – Baja – Kunfehértó – Mélykút – Kiskunhalas – Szabadszállás – Kecskemét – Kiskunfélegyháza - Tiszakécske – Lakitelek – Lajosmizse – Dunafalva nyomvonal mentén lehet a megyénket érnő leghevesebb vihargócának vonulási útját rekonstruálni.
Ám nem csak innen, hanem a megye teljes területéről kora hajnal óta folyamatosan érkeznek a bejelentések a Katasztrófavédelem telefonszámára különböző viharkárokról – tudtuk meg Kovács Andrea tűzoltó főhadnagytól, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelem sajtóreferensétől.
Több káresemény térségünkben is
A károk járásunkat sem kerülték el: A hajnali órákban Géderlak határába hívták a tűzoltókat, ahol Ordas felé haladva a falutól mintegy 600 méterre döntött az útra egy fát a vihar. Hasonló káresemény miatt a közeli Kecelre is riasztották a Katasztrófavédelmet kora reggel.
Később, reggel kilenc körül az 54. számú főút Császártöltés és Hajós közti szakaszára vonultak ki a kalocsai tűzoltók, ahol szintén fakidőlés okozta károk elhárításához riasztották őket. Konkrétan egy nagyméretű fa vastag ága szakadt le, és az útra dőlt keresztbe feküdve az úton, így akadályozva a forgalmat.